Chat with us, powered by LiveChat

3 spółki, które mocno zaskoczyły analityków wynikami za II kwartał

Skomentuj artykuł
gpointstudio - fotolia.com

Termin publikacji półrocznych wyników spółek notowanych na GPW powoli dobiega końca. Spośród tych firm, które już pochwaliły się raportami finansowymi można znaleźć takie, których zysk netto za drugi kwartał znacząco pokonał oczekiwania ekspertów rynkowych. W wielu przypadkach pozytywnym zaskoczeniem był również poziom osiągniętych przychodów.

 

Zgodnie z art. 79 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, raport półroczny i skonsolidowany raport półroczny przekazuje się jednocześnie, w dniu określonym przez emitenta w raporcie bieżącym, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od dnia zakończenia półrocza roku obrotowego, którego dotyczy. W związku z tym, spółki notowane na GPW w tym roku mają obowiązek opublikowania raportu za pierwsze półrocze 2019 roku najpóźniej w poniedziałek 30 września. Dotyczy to oczywiście firm, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

 

Wyniki osiągnięte przez spółki w drugim kwartale 2019 roku zostały porównane z konsensusem PAP, będącym wypadkową prognoz wykonanych przez analityków biur maklerskich i zebranych przez agencję. 

Dom Development

Największym zaskoczeniem dla analityków były wyniki Dom Development. W drugim kwartale 2019 roku zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 31,056 mln zł. To mniej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, kiedy wynik netto sięgnął 58,791 mln zł, ale o 153 procent więcej w stosunku do przewidywań analityków ankietowanych przez PAP. Konsensus zakładał wynik na poziomie 12,3 mln zł. 

 

Wyższe od prognoz były również przychody. Ich wartość w przypadku Dom Development wyniosła 238,654 mln zł, tymczasem analitycy spodziewali się 207 mln zł przychodów. Zatem oczekiwania zostały pokonane o 15 procent. 

 

Dom Development - wykres kursu akcji
Dom Development - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

W drugim kwartale Dom Development sprzedał na poziomie netto 836 lokali, a liczba przekazań mieszkań wyniosła 440. W analogicznym okresie roku wcześniejszego sprzedaż netto wyniosła 802 lokale, a liczba przekazań sięgnęła 1025. Lepsze rok do roku były również te dane za całe pierwsze półrocze. W całym 2019 roku spółka planuje przekazać około 3500 mieszkań.

 

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po publikacji ostatniego raportu okresowego, Jarosław Szanajca, prezes spółki ocenił, że rynek mieszkaniowy w Polsce jest w dobrej kondycji. Zwrócił jednak uwagę na wysokie ceny gruntów oraz czas niektórych procesów administracyjnych. 

 

Prezes mówił także, że wzrosty cen mieszkań w drugim kwartale tego roku nieco wyhamowały po mocnej zwyżce w pierwszym kwartale. Ocenił, że dalszy wzrost cen byłyby niepokojący, w szczególności z punktu widzenia reguł rynkowych. Dodał również, że ustabilizowały się nieco koszty budowy, co pozwala uzyskać satysfakcjonujące marże.

CD Projekt

Zysk netto spółki znanej z serii gier Wiedźmin oraz zapowiadanej gry Cyberpunk 2077 wyniósł w drugim kwartale 33,883 mln zł (zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej). Porównując tą wartość z konsensusem PAP widzimy, że zysk netto był o 82 procent wyższy od przewidywań, które uplasowały się na poziomie 18,6 mln zł. W tym samym okresie roku poprzedniego zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 29,538 mln zł.

 

Również przychody mocno zaskoczyły analityków. Ich wartość w drugim kwartale sięgnęła 133,502 mln zł i były o 42 procent wyższe od prognoz specjalistów ankietowanych przez PAP.

 

CD Projekt - wykres kursu akcji
CD Projekt - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

W raporcie spółka zwraca szczególną uwagę na sukces akcji preorderowej gry Cyberpunk 2077. Przedsprzedaż tytułu rozpoczęła się po prezentacji na konferencji E3, na której ogłoszona została data premiery (Cyberpunk 2077 zadebiutuje 16 kwietnia 2020 roku). Według danych z lipca tego roku, w ramach cyfrowej przedsprzedaży, co trzecia kopia została zamówiona w sklepie GOG, który należy do spółki. W związku z tym firma nie musi płacić prowizji od dystrybucji, jak to się dzieje w przypadku innych platform. Przychody z tego tytułu znajdziemy w rozliczeniach międzyokresowych przychodów. 

 

Mocnym impulsem dla spółki była konferencja E3, która odbyła się w czerwcu tego roku. Oprócz ujawnienia daty premiery, CD Projekt poinformował również, że główną rolę w grze odegra Keanu Reeves, aktor znany przede wszystkim w filmach z serii Matrix, a zwiastun gry na dzień 29 sierpnia miał ponad 30 mln wyświetleń.

 

We wrześniu CD Projekt opublikował zapowiedź wydania trzeciego dodatku (Żelazna Wola) do Gwinta: Wiedźminska Gra Karciana, którego premiera nastąpi 2 października na PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Oprócz tego firma planuje wydać Gwinta również na urządzenia z systemem iOS. Premiera planowana jest na 29 października. 

 

Jak informowano wcześniej, CD Projekt wyda grę Wiedźmin 3 w wersji na Nintendo Switch. Data premiery przewidziana została na 15 października 2019 roku.

Benefit Systems

Trzecią spółką, której zysk netto za drugi kwartał tego roku najmocniej różnił się (na plus) w stosunku do oczekiwań jest Benefit Systems. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 39,915 mln zł. To więcej w porównaniu do tego samego okresu 2018 roku, kiedy zysk netto miał wartość 24,279 mln zł. Odnosząc wypracowany zysk netto do prognoz wydać, że było on wyższy o 78 procent. Analitycy spodziewali się, że wyniesie on 22,4 mln zł. 

 

Zbliżone do prognoz były za to przychody Benefit Systems, które miały wartość 377,803 mln zł, wobec prognozowanych 380 mln zł.  

 

Benefit Systems - wykres kursu akcji
Benefit Systems - wykres
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

Spółka znana jest przede wszystkim z kart sportowych MultiSport. Na koniec czerwca liczba aktywnych kart sięgnęła 1,332 mln, wobec 1,097 mln sztuk w analogicznym momencie roku poprzedniego. Wzrost odnotowano nie tylko na rynku polskim, ale również za granicą. W sumie w Polsce funkcjonujących kart sportowych było 1,046 mln, natomiast za granicą (Chorwacja, Słowacja, Czechy, Bułgaria, Grecja) było ich 285,7 tys. 

 

Pod koniec kwietnia spółka zapowiedziała, że w 2019 roku zysk brutto może być niższy nawet o 30-40 procent. Wówczas notowania Benefit Systems zaliczyły mocny spadek wartości. W komentarzu do wyników podała jednak, że firma podejmuje działania, których celem jest optymalizacja kosztów poszczególnych segmentów działalności, a te mają dać efekty w przyszłości.

 

W wywiadzie dla PAP Biznes, Adam Radzki, członek zarządu Benefit Systems stwierdził, że spółka spodziewa się powrotu na ścieżkę wzrostu zysków już w 2020 roku. Spodziewamy się powrotu na ścieżkę wzrostu zysków już w 2020 roku - mówił w sierpniu Radzki. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, że w 2019 roku spółka planuje otwarcie do 20 klubów w Polsce oraz kilku na rynkach zagranicznych.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie