Chat with us, powered by LiveChat

Idea Bank zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe

Skomentuj artykuł
© FrankBoston - Fotolia.com

Idea Bank poinformował o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Zamiarem zarządu banku jest rozwiązanie umowy o pracę z maksymalnie 750 pracownikami do końca 2019 roku. Zgodnie z szacunkami oszczędności z tego tytułu mają wynieść około 50 mln zł w skali rocznej.

 

W komunikacie podano, że powodem planowanych zwolnień grupowych jest konieczność restrukturyzacji kosztów działania, w tym redukcja poziomu i kosztów zatrudnienia. Na koniec 2018 roku zatrudnienie w Idea Banku w przeliczeniu na etaty wyniosło 1.562, co oznacza, że program zwolnień grupowych może dotknąć około 50% liczby zatrudnionych. Natomiast w całej Grupie Kapitałowej Idea Bank zatrudnienie wyniosło 2.357 etatów na koniec 2018 roku.

 

31 maja 2019 roku Idea Bank poinformował o otrzymaniu decyzji Komisji Nadzoru Finansowego o odmowie wydania zezwolenia na połączenie banku z Getin Noble Bank. Jednocześnie cały czas trwa proces poszukiwania inwestora, a pod koniec maja br. Idea Bank informował, że oczekuje rozstrzygnięcia procesu inwestorskiego jeszcze w czerwcu. Równocześnie bank przygotowuje się do realizacji alternatywnego scenariusza zakładającego samodzielną działalność przy istotnie zmniejszonej skali, nakierowanej na rozwój linii leasingowej wspartej przez najbardziej efektywne pozostałe obszary biznesowe.

 

W trakcie dzisiejszej sesji notowania Idea Banku zniżkowały nawet o blisko 4%, jednak do godziny 14:00 utrzymywały się powyżej poziomu 2 zł. W ostatnich tygodniach wsparcie to było wielokrotnie bronione i skutecznie zatrzymywało spadki. Jednocześnie jego przełamanie może otworzyć drogę to testowania historycznego minimum na poziomie 1,62 zł.

 

Idea Bank – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Źródło: Idea Bank SA

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie