Chat with us, powered by LiveChat

Kurz po E3 powoli opada. Sprawdzamy sytuację spółek gamingowych po targach

Skomentuj artykuł
E3 - materiały prasowe

Ujawnienie oficjalnej daty premiery Cyberpunka 2077 podane przez aktora Keanu Reeves, zapowiedzi gry Blair Witch czy dane na temat nowego Snipera, to tylko niektóre informacje, które przekazały podczas targów E3, największego tego typu wydarzenia w branży gamingowej, producenci i wydawcy gier notowani na warszawskiej giełdzie. Sprawdzamy, jak te rewelacje wpłynęły na kurs takich spółek jak CD Projekt, Bloober Team czy CI Games.

 

E3 to największe targi branży gamingowej na świecie. Każdy liczący się na tym rynku gracz chce zaprezentować się na nich jak najlepiej. W tym roku wydarzenie to miało miejsce w dniach od 9 do 13 czerwca w Los Angeles Convention Center, a dla zwiedzających drzwi zostały otwarte w dniach od 11 do 13 czerwca.

CD Projekt

Informcje z E3, na które wielu inwestorów i graczy czekało z zapartym tchem dotyczyły gry Cyberpunk 2077. Dowiedzieliśmy się, że tytuł zadebiutuje 16 kwietnia 2020 roku, jednakże przekazanych informacji było więcej. Drugą równie ważną wiadomością okazał się angaż do gry Keanu Reevesa, aktora znanego z takich filmów jak Matrix czy John Wick.

 

Dane dotyczące premiery gry CD Projekt podano również w formie komunikatu bieżącego. - W dniu 4 czerwca 2019 roku, Zarząd Spółki w oparciu o aktualny harmonogram prac oraz realizację kluczowych milestonów produkcyjnych podjął decyzję o ustaleniu daty ogólnoświatowej premiery gry na dzień 16 kwietnia 2020 roku. Gra ukaże się równocześnie na komputerach PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One - napisała spółka w komunikacie.

 

 

Informacje te wywołały euforię na akcjach CD Projektu notowanych na warszawskiej giełdzie. W poniedziałek 10 czerwca akcje spółki urosły o 4,1 procent sięgając tym samym historycznych maksimów. Pojedyńczy walor kosztował nawet 233 zł, co daje wartość całej firmy na poziomie prawie 22,4 mld zł. Kolejne dni przyniosły jednak korektę spowodowaną po części realizacją zysków przez niektórych inwestorów. W piątek na zamknięciu za akcję twórcy Wiedźmina trzeba było zapłacić 208,5 zł, czyli o 10,5 procent mniej w stosunku do osiągniętego kilka dni wcześniej rekordu.

 

CD Projekt - wykres kursu akcji
CD Projekt - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

Sporo zainteresowania wywołała również wiadomość, że Wiedźmin 3: Dziki Gon wraz ze wszystkimi dodatkami pojawi się na Nintendo Switch. - W skład edycji kompletnej wchodzą: gra Wiedźmin 3: Dziki Gon, a także cała dodatkowa zawartość wydana po premierze gry, po raz pierwszy w wersji na konsolę przenośną - napisano w komunikacie. Dodano również, że wersja gry na konsolę Nintendo Switch powstaje we współpracy ze studiem Saber Interactive. Informacje dotyczące Wiedźmina nie przełożyły się jednak na skokowy wzrost kursu CD Projektu.

 

O samym Wiedźminie i Cyberpunku mówił prezes Adam Kiciński podczas konferencji Wall Street. Wspomniał m.in., że renoma Cyberpunka została częściowo zbudowana na fali popularności Wiedźmina. Z tego względu oczekiwania dotyczące nowej gry są ogromne. Przypomnijmy, że Cyberpunk 2077 to gra science fiction typu RPG. Przedstawia miasto przyszłości - Night City, w świecie rządzonym przez obsesyjną pogoń za władzą, sławą i przerabianiem własnego ciała. Jako główny bohater, gracz będzie miał za zadanie zdobyć implant będący kluczem do nieśmiertelności.

 

W ramach przedsprzedaży gracz może wybierać spośród wersji pudełkowej i cyfrowej. Wybór dotyczy również wersji standardowej i kolekcjonreskiej.

CI Games

Wśród spółek, które wzbudziły podczas targów E3 niemałe zainteresowanie był również CI Games. Ten twórca i wydawca gier jest znany przede wszystkim z serii Sniper i właśnie kilka dni przed rozpoczęciem tego wydarzenia opublikował zwiastun najnowszej odsłony serii, czyli Sniper Ghost Warrior Contracts. Według informacji przekazanej przez prezesa Tymińskiego w wywiadzie dla PAP,  premiery gry będzie miała miejsce w trzecim kwartale 2019 roku.

 

Jak CI Games podała wcześniej, nowy Sniper będzie shooterem taktycznym, w którym wykorzystane zostaną rozwiązania techniczne oraz doświadczenia zespołu produkcyjnego spółki zdobyte w czasie realizacji gry Sniper Ghost Warrior 3. Tytuł pojawi się jednocześnie na trzech platformach: PC, PS4 oraz Xbox, a tryb rozgrywki będzie dzielił się na single player oraz multiplayer. Oprócz przestawionego poniżej zwiastunu gry, CI Games upublicznił również gamplaya.

 

 

W celu zwiększenia wsparcia marketingowego nowej gry spółka zdecydowała się na emisję akcji. Oprócz tego, środki z emisji mają zostać przeznaczone na powiększenie zespołu deweloperskiego oraz rozszerzenie portfolio wydawanych gier o nowe tytuły. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnej analizie.

 

Cena emisyjna akcji została ustalona na 0,9 zł, czyli tyle samo, ile wynosiła ogłoszona wcześniej cena minimalna. - Ostateczna liczba akcji serii H oferowanych w ramach oferty publicznej, po dokonaniu wstępnej alokacji zapisów, została ustalona na 10.839.392, w tym 271.204 w transzy, w której zapisy mogli składać inwestorzy, którym służyło prawo pierwszeństwa w obejmowaniu akcji serii H, a 10.568.188 w transzy, w której zapisy mogli składać wszyscy inwestorzy - napisano w komunikacie. Pierwotna oferta obejmowała maksymalnie 12 mln akcji. W komunikacie z dnia 17 czerwca CI Games poinformował, że przydzielił 10.833.025 akcji serii H. Przy cenie 0,9 zł za sztukę, spółka pozyskała łącznie 9,75 mln zł .

 

Oprócz nowego Snipera, CI Games pokazała również grę Roki oraz Eldest Souls, które ma wydać wspólnie z United Label.

 

CI Games - wykres kursu akcji
CI Games - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

Jak zatem zachowywały się akcje spółki w reakcji na te informacje? W poniedziałek 10 czerwca zaliczyły one mocny, ponad 2,5-procentowy wzrost. Z kolei w środę 12 czerwca akcje potaniały o nieco ponad 5 procent. Na koniec poniedziałkowej sesji, tj. 17 czerwca, wyceniane były na około 1,04 zł za sztukę, co daje na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy spadek o około 7 procent oraz wzrost o ponad 25 procent od początku roku, czego zasługą była przede wszystkim styczniowa zwyżka.

Bloober Team

Notowana na rynku NewConnect spółka pochwaliła się projektem Blair Witch. Oglądając zwiastun widać, że zbieżność tytułu ze znanym filmem nie jest przypadkowa. Gra będzie dostępna na PC oraz na konsolę Xbox, a jej debiut zaplanowany jest 30 sierpnia 2019 roku. Tak samo jak w firmie, akcja gry będzie się rozgrywać w lesie.

 

W ramach procesu tworzenia gry, Bloober Team NA, będący spółką zależna Bloober Team zawarł umowę z Microsoft Corporation. Jak czytamy w komunikacie, jej celem jest samodzielne wydanie nowej, produkowanej przez Spółkę gry na platformach spółki Microsoft w specjalnym programie. Dalej podano również, że prawa autorskie do przedmiotowej gry pozostaną przy dotychczasowych właścicielach i nie przejdą na Microsoft Corporation.

 

 

Pojawienie się Blair Witch zaskoczyło wielu, gdyż motywem przewodnim obecności Bloober Team na targach E3 miał być Layers of Fear 2, którą wydano pod koniec maja. Akcje spółki najmocniej drożały 10 czerwca. W sumie ich wzrost na zamknięciu poniedziałkowej sesji wyniósł 28,85 procent. Kolejne dwa dni przyniosły spadki, natomiast w czwartek akcje znów szły w górę, tym razem o 2 procent. Pojedyńczy walor Bloober Team kosztuje około 48 zł, a od początku roku podrożał on o około 24 procent.

 

Bloober Team - wykres kursu akcji
Bloober Team - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

Forever Entertaiment

Na E3 pojawił się również Forever Entertaiment, który podczas prestiżowej prezentacji Nitendo, pokazał trailer gry Panzer Dragoon Remake nawiązujący do produkcji z lat 90-tych. Trzeba przyznać, że dzięki temu tytułowi spółka była widoczna na tak ważnym dla branży międzynarodowym wydarzeniu.

 

 

Oficjalny komunikat na temat tej gry spółka z NewConnect opublikowała po sesji 11 czerwca. Zatem na reakcję inwestorów przyszło nam poczekać do rana. W środę akcje zyskały w sumie 12,11 procent, a w ciągu ostatnich 3 miesięcy potaniały o 30 procent. Z kolei od początku tego roku wzrost Forever Entertaiment sięgnął ponad 85 procent.

 

Forever Entertaiment - wykres kursu akcji
Forever Entertaiment - wykres kursu akacji
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

- Panzer Dragoon: Remake to odświeżona wersja Panzer Dragoon. Oryginalna wersja gry miała swoją premierę na konsoli Sega Saturn w roku 1995 i została doskonale przyjęta zarówno przez graczy jak i krytyków, a aktualnie ma status kultowej pozycji. Cała seria gier Panzer Dragoon była wielokrotnie wznawiana i wydawana na wielu platformach. Nowa wersja gry będzie charakteryzowała się całkowicie nową grafiką (adekwatną do dzisiejszych standardów) i kilkoma modyfikacjami rozgrywki, dzięki czemu gra stanie się bardziej atrakcyjna dla współczesnych graczy, jednocześnie pozostanie wierna oryginałowi pod względem fabularnym - czytamy w komunikacie spółki.

Varsav Game Studios

W kontekście targów E3 warto również zerknąć na spółkę Varsav Game Studios. Notowana na rynku NewConnect firma podczas targów prezentowała uczestnikom symulator pszczoły. Jego zwiastun można zobaczyć poniżej, a został on opublikowany jeszcze w 2018 roku. Premiera tego tytułu planowana jest na czwarty kwartał 2019 roku. Eksperci upatrują w tej produkcji spory walor edukacyjny dla najmłodszych.

 

 

W poniedziałek i wtorek, tj. 10 i 11 czerwca akcje Varsav Game Studios podrożały o co najmniej 5 procent, jednakże już dwa dni później rynek oddał te wzrosty. Na koniec poniedziałkowej sesji, tj. 17 czerwca,  za jedną akcję spółki trzeba było zapłacić 2,75 zł. To o około 5 procent mniej, niż jeszcze na początku tego roku. W trakcie trwania targów E3 spółka nie opublikowała żadnego nowego oficjalnego raportu bieżącego, dotyczącego nowych gier. Nowością pokazaną podczas tego wydarzenia był 20-minutowy gameplay wspomnianego symulatora.

 

Varsav Game Studios - wykres kursu akcji
Varsav Game Studios - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie