Chat with us, powered by LiveChat

Stań się częścią transportowej rewolucji!

Hyper Poland – startup rozwijający technologię kolei magnetycznej inspirowanej hyperloopem pozyskała dofinansowanie w kwocie 16,5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie Szybka ścieżka. Dodatkowo firma zebrała do tej pory ponad milion złotych w kampanii crowdfundingu udziałowego na brytyjskiej platformie Seedrs. 

 

Hyper Poland to polska firma założona przez inżynierów związanych z Politechniką Warszawską. W latach 2016-2017 zespół Hyper Poland był kilkakrotnie nagradzany w konkursach na pojazdy hyperloop organizowanych w Los Angeles i Dubaju. Od dwóch lat firma rozwija własny projekt technologii inspirowanej hyperloopem. Polacy proponują wdrożenie nowej technologii w trzech etapach: w pierwszej kolejności chcą wprowadzić do komercyjnego użytku kolej magnetyczną, która będzie w stanie poruszać się z prędkością 300 km/h po już istniejących liniach kolejowych dzięki modyfikacjom torów opracowanym przez Hyper Poland.


Hyper Poland jako jedyna firma na świecie opracowała sposób na to, jak przystosować istniejące, zwykłe tory kolejowe do potrzeb lewitujących, magnetycznych pojazdów kolejowych. Opracowana w Polsce technologia ma pozwolić na to, aby w istniejących już korytarzach kolejowych zamiennie poruszały się zwykłe pociągi oraz superszybkie pociągi magnetyczne. Takie wdrożenie technologii Hyperloop ma być kilkukrotnie tańsze niż w pierwotnym pomyśle, zakładającym budowę od zera infrastruktury próżniowej.


Pieniądze z NCBR-u zostaną przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe nad napędem i zawieszeniem do wszystkich trzech etapów rozwoju technologii hyperloop. Środki zostaną wykorzystane do zbudowania stanowisk testowych, do badania napędu liniowego i lewitacji magnetycznej. W dalszym etapie, w Żmigrodzie na terenie należącym do Instytutu Kolejnictwa, powstanie pełnoskalowy prototyp pojazdu oraz tor o długości ponad 500 metrów, na którym pojazd typu magrail będzie mógł się rozpędzić do 300 km/h.


Pomimo znacznego dofinansowania, firma Hyper Poland zdecydowała się przedłużyć kampanię crowdfundingu udziałowego, aby umożliwić szerszej grupie osób pozyskanie udziałów w spółce i bycie częścią transportowej rewolucji.


Equity crowdfunding to znana na Zachodzie i coraz bardziej popularna w Polsce forma na finansowanie innowacyjnych projektów z jednej strony, a z drugiej: na pozyskanie udziałów w perspektywicznych startupach na bardzo wczesnym etapie rozwoju i przy stosunkowo niskiej wycenie.


Platforma Seedrs to jedno z najbardziej wiarygodnych i rozpoznawalnych narzędzi tego typu na świecie. To tutaj startował Revolut oraz blisko 800 innych europejskich startupów. Hyper Poland jest pierwszą polską firmą, która prowadzi equity crowdfunding w tym miejscu.


Do tej pory inwestorzy z 30 państw świata wsparli realizację projektu kwotą 265 tysięcy euro obejmując w zamian 3.57% udziałów w warszawskim startupie. Pierwszym celem kampanii było pozyskanie 200 000 euro na budowę małoskalowego demonstratora technologii, czyli modelu pojazdu w skali 1:5, który ma potwierdzić skuteczność badań i technologii lewitacyjnej opracowanej przez polskich inżynierów. Kolejny próg zbiórki to 330 000 euro. Dzięki tej kwocie w Warszawie powstanie nie tylko demonstrator i krótki tor testowy, ale również tzw. stanowisko lewitacyjne: urządzenie do testowania i badań magnesów, które znajdą zastosowanie w pociągach magnetycznych.


Strona crowdfundingu udziałowego Hyper Poland: https://www.seedrs.com/hyper-poland

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie