Chat with us, powered by LiveChat

Dni bez sesji w 2019 roku. GPW wyznaczyła ich 13

Skomentuj artykuł
Sashkin - fotolia.com

Według danych opublikowanych przez warszawską giełdę papierów wartościowych, w 2019 roku będzie 13 dni bez sesji. To o jeden dzień mniej w stosunku do ich liczby w 2018 roku. Okazuje się, że pod tym względem przewyższamy m.in. giełdę niemiecką i amerykańską.

 

Dni bez handlu na GPW przypadają przede wszystkim w dni ustawowo wolne od pracy takie jak 1 stycznia (Nowy Rok), 3 maja (Święto Konstytucji), 11 listopada (Święto Niepodległości) czy 25 grudnia (Boże Narodzenie). Jednakże, oprócz tego giełda wyznaczyła kilka dodatkowych dni takich jak 19 kwietnia (Wielki Piątek) czy 31 grudnia (Sylwester).

 

W 2019 roku liczba dni bez sesji będzie o jeden większa niż miało to miejsce w 2018 roku. Warto jednak uwzględnić, że w tym roku dość niespodziewanie odwołano sesję 12 listopada, która przypadała na dzień po obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Widocznie mniej dni, w których nie odbywały się notowania ciągłe na GPW było w latach 2015-2017 (10), a na przestrzeni ostatnich 15 lat, najmniej dodatkowych dni wolnych dla inwestorów (7), było w 2004 roku.

 

Liczba dni bez sesji na GPW w latach 2004-2019

liczba dni bez sesji na GPW w latach 2004-2019

Źródło: SII na podstawie danych GPW 

 

Najwięcej, bo aż 4 dni bez sesji w 2019 roku przypadają na grudzień. Handlu nie będzie również dwukrotnie w kwietniu, maju i listopadzie. Pierwszy taki dzień przy ulicy Książęcej przypada 1 stycznia. Następnie na dzień bez sesji inwestorzy będą musieli czekać aż do kwietnia.

 

Dni bez sesji na GPW w 2019 roku

Data Dzień tygodnia
1 stycznia Wtorek
19 kwietnia Piątek
22 kwietnia Poniedziałek
1 maja Środa
3 maja Piątek
20 czerwca Czwartek
15 sierpnia Czwartek
1 listopada Piątek
11 listopada Poniedziałek
24 grudnia Wtorek
25 grudnia Środa
26 grudnia Czwartek
31 grudnia Wtorek

Źródło: SII na podstawie danych GPW

 

Inwestorom trudno będzie odpocząć w weekend majowy, gdyż 2 maja, przypadający w czwartek, jest normalnym dniem sesyjnym. Podobnie sytuacja wygląda w piątek 16 sierpnia, dzień po obchodach Święta Wojska Polskiego, jednakże z racji wakacji oraz trwającego sezonu urlopowego, czas ten traktowany jest nieco inaczej.

Więcej dni bez sesji niż Niemczech i USA

W 2019 roku inwestorzy z GPW będą mieli więcej dni bez sesji w porównaniu z graczami z innych czołowych rynków akcyjnych świata. Niemiecka giełda nie będzie pracować w trakcie 9 dni, a brytyjska w trakcie 8 dni, jednakże w przypadku 2 dni sesja będzie skrócona. W USA dni bez sesji będzie 9, natomiast 3 lipca, 29 listopada i 24 grudnia, inwestorzy wcześniej zakończą handel na Wall Street. Warto pamiętać, że wielokrotnie nieobecność na rynku amerykanów, przekładała się negatywnie na obroty nad Wisłą.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie