Chat with us, powered by LiveChat

Podsumowanie wakacji na GPW. Oto najlepsze i najgorsze sektory

Skomentuj artykuł
Aleksey - fotolia.com

Skoro wrzesień już się rozpoczął, czas więc podsumować lipiec i sierpień na GPW. O  tym, jak z okresem wakacyjnym poradziły sobie poszczególne indeksy sektorowe warszawskiej giełdy, przeczytacie w poniższym tekście. Liderem wzrostów była branża paliwowa, natomiast najsłabiej poradziła sobie energetyka.

 

Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy indeks WIG zyskał 7,59 procent, a zatem warszawski parkiet może uznać miesiące wakacyjne za dość udane. Poprawił się również Indeks Nastrojów Inwestorów obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

WIG - wykres notowań indeksu
WIG - wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Spośród indeksów reprezentujących duże, średni i małe spółki, najlepiej wypadł WIG20, który zyskał 9,48 procent, pokonując tym samym pod względem wzrostu wartości większość indeksów sektorowych. Jeżeli uwzględniliśmy wskaźnik ten w rankingu sektorów, to uplasowałby się on na miejscu czwartym. Indeks mWIG40 w okresie lipiec-sierpień zyskał 0,27 procent, a sWIG80 stracił 1,02 procent. W zestawieniu indeksów sektorowych, wskaźnik małych spółek znalazłby się na 5 miejscu od końca.

WIG-Paliwa liderem

Łącznie w miesiącach lipiec oraz sierpień najwięcej na wartości zyskał indeks WIG-Paliwa. Wzrost wyniósł 16,31 procent. Jest to znaczące odbicie tego sektora w szczególności, że w pierwszym kwartale był on jedną z najsłabszych branż na GPW. Wówczas wskaźnik ten stracił niespełna 17 procent. Więcej na ten temat pisaliśmy podsumowaniu pierwszego kwartału na GPW. Nieco lepiej było w drugim kwartale, aczkolwiek wówczas WIG-Paliwa również był na minusie, notując prawie 10-procentową zmianę. W indeksie tym notowane są takie spółki jak PKN Orlen, PGNiG, Lotos czy Mol, z czego ta pierwsza posiada w nim ponad 63-procentowy udział. W tym okresie paliwowy gigant zyskał aż 21,19 procent.

 

WIG-Paliwa - wykres notowań indeksu
WIG-Paliwa - wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Na drugim miejscu zestawienia indeksów sektorowych, ze sporą stratą do lidera, znajduje się WIG-Banki. Wskaźnik ten zyskał 9,9 procent. Największe banki notowane w indeksie zyskały na wartości. PKO BP poszedł w górę o ponad 15,5 procent, a Pekao o ponad 11 procent. To również spora poprawa w przypadku tego sektora, który w pierwszym i w drugim kwartale tego roku tracił na wartości.

 

Inaczej było z indeksem WIG-Leki, który w lipcu oraz sierpniu zyskał 9,88 procent i kontynuował dobrą passę z drugiego kwartału tego roku. W okresie od kwietnia do czerwca wskaźnik wypracował wzrost o 7,42 procent i był jedynym sektorem, który mógł się pochwalić wzrostem wartości. W jego skład wchodzą takie spółki jak Mabion, Celon Pharma, Bioton czy Krka.

 

Zmiany wartości indeksów sektorowych notowanych na GPW w okresie od lipca do sierpnia 2018 roku

Indeks Zmiana (w proc.)
WIG-Paliwa +16,31
WIG-Banki +9,90
WIG-Leki +9,88
WIG-Informatyka +7,93
WIG-Odzież +6,66
WIG-Motoryzacja +4,77
WIG-Media +4,71
WIG-Górnictwo +2,80
WIG-Spożywczy +1,03
WIG-Nieruchomości +0,17
WIG-Budownictwo -1,90
WIG-Telekomunikacja -4,25
WIG-Chemia -4,99
WIG-Energia -5,15

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z serwisu stooq.pl

Energetyka i branża chemiczna zamykają stawkę

W lipcu i sierpniu najsłabszym sektorem okazała się energetyka. Indeks WIG-Energia stracił 5,15 procent. Mimo że w badanym okresie jest to najsłabszy indeks sektorowy, to w porównaniu do spadków, z jakimi mieliśmy do czynienia w pierwszej połowie roku, jest on stosunkowo niewielki. W pierwszym kwartale WIG-Górnictwo stracił 20 procent, a w drugim kwartale WIG-Budownictwo stracił ponad 21 procent. W przypadku spółek energetycznych, największy udział w indeksie posiada Polska Grupa Energetyczna, która w tym okresie odnotowała spadek o 3,64 procent. Tauron zyskał 14,5 procent, a Enea i Energa straciły ponad 6 procent.

 

WIG-Energia - wykres notowań indeksu
WIG-Energia - wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Drugie miejsce od końca zajął indeks WIG-Chemia, który stracił 4,99 procent. Grupa Azoty, która ma ponad 47-procentowy udział w tym wskaźniku, odnotowała spadek o 9,18 procent. Z kolei trzecie miejsce od końca zajął indeks WIG-Telekomunikacja ze spadkiem wynoszącym 4,25 procent. To nieco lepszy wynik, w stosunku do tego, co wypracował ten wskaźnik w drugim kwartale (-9,54 procent). Najwięcej na wartości w tym indeksie straciła spółka Play Communications (-15,23 procent).

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie