Chat with us, powered by LiveChat

Lipcowi liderzy i przegrani. Sprawdź, które spółki z WIG20 najwięcej zyskały

Skomentuj artykuł
chones - fotolia.com

Jak wskazują liczby, lipiec był dobrym miesiącem dla indeksu WIG20. Spośród blue chipów tylko trzy firmy zaliczyły stratę, a rekordzista zyskał ponad 20 procent. Najwięcej zyskał CD Projekt, a największą utratę wartości odnotował Eurocash.

 

W lipcu indeks WIG20 zyskał 7,8 procent, a na zakończenie miesiąca jego wartość sięgnęła 2302,13 pkt. W porównaniu z innymi segmentami rynku wskaźnik blue chipów wypada bardzo dobrze. Indeks mWIG40 zyskał w tym czasie 2,9 procent, a sWIG80 poszedł w górę o 2,8 procent. Wzrost wskaźnika grupującego duże spółki z pewnością poprawił notowania indeksu szerokiego rynku WIG, który w lipcu zyskał 7,2 procent.

 

Wzrost na GPW to zasługa m.in. spadku obaw o eskalację konfliktu handlowego, w którym Stany Zjednoczone odgrywają kluczową rolę. To natomiast spowodowało, że część inwestorów powróciło na przecenione rynki wschodzące. Optymistycznie na nie patrzy również Goldman Sachs, który prognozuje w ich wykonaniu dobre drugie półrocze.

 

Procentowa zmiana wartości spółek notowanych w indeksie WIG20 w lipcu

Nazwa spółki Procentowa zmiana wartości spółki w lipcu
CD Projekt 22,06
PKN Orlen 14,80
Lotos 14,55
PKO BP 12,73
BZ WBK 9,95
KGHM Polska Miedź 9,66
CCC 8,70
Alior Bank 8,59
PZU 7,75
Orange Polska 7,33
mBank 6,95
Bank Pekao 6,35
LPP 5,77
PGE 5,26
JSW 2,87
Cyfrowy Polsat 2,68
Energa 0,11
Tauron Polska Energia -1,75
PGNiG -3,33
Eurocash -14,75

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

Spółki paliwowe tuż za liderem

Największym wzrostem może pochwalić się CD Projekt. Akcje spółki w lipcu zyskały 22,06 procent, a od początku roku zwyżka przekroczyła 100 procent. Spółka znajduje się blisko historycznego szczytu, który został osiągnięty 30 lipca i wyniósł 221 zł. Mocnemu wzrostowi cen akcji spółki w lipcu nie towarzyszyły żadne ważniejsze komunikaty. Prawdopodobnie inwestorzy wiążą olbrzymie nadzieje z kolejnymi premierami firmy. Szczególnie ważna będzie premiera gry “Cyberpunka 2077”. Wraz z publikacją danych za pierwszy kwartał, CD Projekt poinformował również, że do końca roku chce zakończyć projekt "Gwent: Homecoming" oraz “Wojny Krwi”.

 

CD Projekt - wykres kursu akcji
CD Projekt - wykres kursu akcji
 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Spory wzrost zaliczyły w lipcu również spółki paliwowe. PKN Orlen oraz Grupa Lotos poszły w górę o odpowiednio 14,8 procent oraz 14,55 procent. Pierwsza z wymienionych firm opublikowała raport za drugi kwartał oraz pierwsze półrocze tego roku w dniu 20 lipca. Wyniki PKN Orlen pozytywnie zaskoczyły inwestorów oraz analityków. Spółka w okresie od kwietnia do czerwca zarobiła 1,773 mld zł, wobec 1,754 mld zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. W całym pierwszym półroczu PKN Orlen odnotował 2,786 mld zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, tymczasem w rok wcześniej zysk ten wyniósł 3,461 mld zł.

 

PKN Orlen - wykres kursu akcji
PKN Orlen - wykres kursu akcji
 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

W przypadku Lotosu, spółka pod koniec lipca opublikowała szacunkowe wyniki za drugi kwartał tego roku. Jej przychody wyniosły 7,53 mld zł, a zysk EBIT miał wartość 0,89 mld zł. Jeżeli te dane się potwierdzą, wówczas Lotos będzie mógł się pochwalić wzrostem przychodów o niespełna 40 procent rok do roku. Raport za pierwsze półrocze poznamy 9 sierpnia.

Eurocash ze sporą stratą

Największy spadek w lipcu zaliczył Eurocash. Spółka z branży handlu detalicznego, do której należą takie marki jak “Delikatesy Centrum”, “Euro sklep” czy “Lewiatan” straciła aż 14,75 procent. To sporo, w szczególności, że wicelider spadków poszedł w dół o 3,33 procent. Spory spadek to kontynuacja trendu po tym, jak firma zaprezentowała słabe wyniki za 2017 rok oraz pierwszy kwartał 2018 roku. Grupa Eurocash w ubiegłym roku poniosła skonsolidowaną stratę netto przypisaną akcjonariuszom jednostki dominującej w wysokości 33,312 mln zł. Tymczasem w 2016 roku spółka zarobiła niespełna 180 mln zł. Z kolei w pierwszym kwartale 2018 roku skonsolidowana strata wyniosła 15,826 mln zł, a zatem była o 6,2 procent wyższa w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Więcej na temat zmian na wykresie Grupy Eurocash pisaliśmy w jednej z poprzednich analiz.

 

Eurocash - wykres kursu akcji
Eurocash - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Oprócz wymienionej powyżej spółki, spośród firm notowanych w indeksie WIG20 tylko dwie straciły część swojej wartości w lipcu. Skala zniżki jest jednak o wiele niższa niż miało to miejsce w przypadku Grupy Eurocash. PGNiG poszedł w dół o 3,33 procent, a Tauron został przeceniony o 1,75 procent. Notowaniom gazowej firmy szczególnie zaszkodziła informacja, jaka pojawiła się 20 lipca. Wówczas główny akcjonariusz (Skarb Państwa) poinformował, że chciałby, aby cały ubiegłoroczny zysk został przeznaczony na kapitał rezerwowy i zapasowy. Jeszcze tego samego dnia akcjonariusze firmy na przerwanym już dwukrotnie zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, podjęli decyzję, aby w tym roku nie wypłacać dywidendy.

 

 PGNiG - wykres kursu akcji
PGNiG - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie