Chat with us, powered by LiveChat

Lipiec udany dla giełdy, jednak głównie dla największych spółek. „MiSie” wciąż mocno w tyle

Skomentuj artykuł
© ngad - Fotolia.com

Druga połowa roku na giełdzie rozpoczęła się optymistycznie, a indeksy giełdowe zakończyły lipiec wzrostami. Odbicie dotyczyło jednak głównie największych spółek z indeksu WIG20. Małe i średnie spółki wciąż pozostają w tyle.

 

Stopy zwrotu Lipiec Od początku roku
WIG 7,2% -5,9%
WIG20 7,8% -6,5%
mWIG40 2,9% -10,4%
sWIG80 2,8% -10,6%

Źródło: obliczenia własne

 

W lipcu indeks WIG20 zwyżkował o 7,8%, co już w samo sobie jest świetnym wynikiem, jednak efekt jest dodatkowo spotęgowany obrazem giełdy z poprzednich sześciu miesięcy. Pomimo takiego wzrostu, od początku roku blue chipy wciąż notują ujemny wynik na poziomie 6,5%. W istotnej mierze odbicie na największych spółkach przełożyło się na wzrost indeksu szerokiego rynku WIG, który w lipcu zyskał 7,2%. Co ciekawe, odbicie zbiegło się z rekordowo niskim odczytem indeksu INI z ostatniego tygodnia czerwca. Przypomnijmy, że udział niedźwiedzi wyniósł wtedy 62,2% spośród ankietowanych, a indeks INI minus 42,1 punktów.

 

Nieco gorzej poradziły sobie mniejsze spółki, jednak blisko 3% wzrosty indeksów mWIG40 oraz sWIG80 w lipcu to i tak dobry wynik. Pomimo tego, notowania indeksów pozostają blisko lokalnych minimów, a dynamika spadków od początku roku pozostaje dwucyfrowa.

 

WIG (skala miesięczna)   WIG20 (skala miesięczna)
 
     
mWIG40 (skala miesięczna)   sWIG80 (skala miesięczna)
 
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresów wygenerowanych w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie