Chat with us, powered by LiveChat

Autostrada pozwoliła zarobić więcej. Stalexport podała wstępne wyniki półroczne

Skomentuj artykuł
Mike Mareen - fotolia.com

Zgodnie ze wstępnymi danymi, w pierwszej połowie 2018 roku spółka Stalexport Autostrady wypracowała o 6,5 procent wyższe przychody w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W głównej mierze jest to zasługa większego ruchu pojazdów osobowych i ciężarowych na zarządzanym przez firmę odcinku autostrady A4.

 

Główną działalnością spółki stanowi eksploatacja i utrzymanie odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, za przejazd którą pobierane są opłaty. W okresie od stycznia do czerwca średnie dobowe natężenie ruchu samochodów osobowych wyniosło 36 027, co oznacza wzrost o 5,4 procent rok do roku. W przypadku samochodów ciężarowych, analogiczny wskaźnik poszedł w górę o 4,4 procent. W sumie dobowy ruch pojazdów na zarządzanym przez Stalexport Autostrady odcinku drogi A4 wzrósł o 5,2 procent.

 

Wzrost średniego dobowego natężenia ruchu na odcinku drogi A4 Katowice-Kraków przełożył się na wyniki firmy. Według wstępnych danych, Stalexport Autostrady w pierwszym półroczu tego roku z tytułu poboru opłat na autostradzie osiągnęła przychody w kwocie 158,128 mln zł, co jest wynikiem o 6,6 procent lepszym w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Opłaty za przejazd samochodów osobowych stanowiły 66 procent tej kwoty.

 

Przychody z tytułu poboru opłat za przejazd zarządzaną przez Grupę Stalexport Autostrady S.A. drogą A4 Katowice-Kraków*

Rodzaj pojazdu I półrocze 2018 roku I półrocze 2017 roku Zmiana
Samochody osobowe 99,044 mln zł 104,244 mln zł +5,3%
Samochody ciężarowe 49,363 mln zł 53,884 mln zł +9,2%
Razem 148,407 mln zł 158,128 mln zł +6,6%

Źródło: Stalexport Autostrady S.A.
* wartości za I półrocze 2018 roku są danymi wstępnymi

 

Łączne wstępne skonsolidowane przychody wypracowane w pierwszym półroczu tego roku przez Stalexport Autostrady wyniosły 160,244 mln zł, w stosunku do 150,466 mln zł w analogicznym okresie 2017 roku (+6,5 procent rok do roku). Oprócz tego firma spodziewa się skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej na poziomie 91,304 mln zł. To o 23 procent więcej rok do roku. Pełny raport półroczny spółki poznamy 2 sierpnia 2018 roku.

 

W całym 2017 roku Stalexport Autostrady osiągnęła 153,382 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. W tym samym okresie przychody sięgnęły 318,831 mln zł, wobec 292,853 mln zł rok wcześniej. 

 

Oprócz działalności związanej z obsługą i utrzymaniem odcinka autostrady A4 pomiędzy Katowicami i Krakowem, spółka zajmuje się wynajmem powierzchni biurowej oraz miejsc parkingowych w katowickim biurowcu, którego jest współwłaścicielem.

 

Stalexport Autostrady - wykres kursu akcji
Stalexport Autostrady - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

W czwartek akcje Stalexportu Autostrady straciły 4,42 procent, a w piątek rano pojedynczy walor spółki był wyceniany na około 3,30 zł. Spadek kursu od początku roku wynosi około 15 procent, a wsparciem dla niego w przypadku kolejnych przecen będzie poziom 3 zł.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie