Chat with us, powered by LiveChat

Indeksy sektorowe na GPW. Sprawdź, która branża w II kw. straciła najwięcej

Skomentuj artykuł
chanida - fotolia.com

Drugi kwartał na GPW nie był udany dla posiadaczy akcji. Potwierdzają to zmiany indeksów sektorowych, jakie dokonały się w okresie od kwietnia do czerwca tego roku. Spośród nich tylko jeden zakończył kwartał na plusie.

 

Słabość polskiej giełdy jest widoczna od dłuższego czasu. W czerwcu wartość indeksu WIG spadła do najniższego poziomu od lutego 2017 roku, o czym pisaliśmy w jednej z poprzednich analiz. Wówczas na tle innych indeksów naszego regionu Europy, rodzimy parkiet także wypadał słabo. Złe nastroje potwierdza również Indeks Nastrojów Inwestorów obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, który obecnie ma wartość bliską swoich historycznych minimów.

 

Na przestrzeni drugiego kwartału 2018 roku indeks WIG stracił 9,14 procent. Spadek ten jest widoczny w indeksach sektorowych spośród których, najwięcej stracił WIG-Budownictwo. Spadek sięgnął 21,78 procent. Największy, bo blisko 30-procentowy udział w tym wskaźniku ma Budimex, którego wartość na przestrzeni tych trzech miesięcy zmalała o 30,64 procent.

 

Na drugim miejscu pod względem wielkości spadków jest WIG-Górnictwo. Wskaźnik w którego skład wchodzą takie spółki jak JSW, Bogdanka, Prairie Mining Limited oraz KGHM stracił 15,73 procent. Warto mieć na uwadze, że ostatnia z wymienionych firm posiada ponad 70-procentowy udział w tym indeksie i to jej spadki znacząco wpłynęły na wyniki branży. Miedziowy gigant w drugim kwartale stracił 16,19 procent.

 

WIG-Budownictwo - wykres notowań indeksu
WIG-Budownictwo - wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl z dnia 18.07.2018

 

O więcej niż 10 procent zniżkowały również indeksy WIG-Banki oraz WIG-Chemia. Spadki wyniosły odpowiednio 13,13 procent i 14,49 procent. Wśród banków największy udział w indeksie ma PKO BP, którego akcje w drugim kwartale tego roku potaniały o 13,59 procent. W przypadku spółek chemicznych, największy udział przypadł Grupie Azoty. Akcje tej spółki w okresie od kwietnia do czerwca straciły 25,82 procent.

 

Również wysoką stratę przekraczającą 9 procent odnotowały indeksy reprezentujące spółki paliwowe, odzieżowe, telekomunikacyjne oraz informatyczne. Posiadające największy udział w poszczególnych sektorach PKN Orlen, LPP, Cyfrowy Polsat i Asseco Poland straciły odpowiednio 12,86 procent, 5,19 procent, 0,09 procent i 8,71 procent. O nieco ponad 8 procent poszły w dół w drugim kwartale takie branże jak WIG-Spożywczy i WIG-Energia. Wśród spółek spożywczych, ponad 50-procentowy udział w indeksie ma Kernel. Z kolei największy udział spośród firm energetycznych (niespełna 50 procent) ma PGE, która straciła na wartości 8,34 procent.

 

Zmiany wartości indeksów sektorowych notowanych na GPW w drugim kwartale 2018 roku

Indeks Zmiana (w proc.)
WIG-Leki +7,42
WIG-Media -1,68
WIG-Nieruchomości -4,56
WIG-Motoryzacja -6,48
WIG-Spożywczy -8,46
WIG-Energia -8,62
WIG-Informatyka -9,43
WIG-Telekomunikacja -9,54
WIG-Odzież -9,63
WIG-Paliwa -9,87
WIG-Banki -13,13
WIG-Chemia -14,49
WIG-Górnictwo -15,73
WIG-Budownictwo -21,78

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z serwisu stooq.pl

 

Najmniejszymi spadkami w drugim kwartale 2018 roku mogą się pochwalić takie branże jak media, nieruchomości oraz motoryzacja. WIG-Media stracił 1,68 procent, a największa spółka z branży (Wirtualna Polska) poszła w dół o 3,06 procent. Z kolei posiadająca największy udział w sektorze nieruchomości firma GTC zyskała 6,97 procent.

 

WIG-Leki - wykres notowań indeksu
WIG-Leki - wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl z dnia 18.07.2018

 

Jedynym indeksem, który w okresie od kwietnia do czerwca może pochwalić się wzrostem jest WIG-Leki. Zyskał on 7,42 procent. W jego skład wchodzą takie spółki jak Celon Pharma, Bioton czy Krka. Największy, wynoszący niespełna 50 procent, udział w tym wskaźniku ma spółka Mabion, która zyskała w drugim kwartale 9,62 procent.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie