Chat with us, powered by LiveChat

Zysk netto Budimeksu w II kwartale spadł o ponad 40%

Skomentuj artykuł
© Sean Nel - Fotolia.com

Zarząd Grupy Budimex poinformował wczoraj, że szacunkowy skonsolidowany wynik netto spółki w II kwartale 2018 wyniósł 65 mln zł wobec 110 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej, a więc był mniejszy o 41% rdr.

 

Spadek skonsolidowanego wyniku netto wynika przede wszystkim ze spadku rentowności w segmencie budowlanym w efekcie wzrostu cen materiałów i usług podwykonawczych oraz braku odpowiedniej indeksacji cen przez zamawiających, jak również istotnego wzrostu kosztów logistyki na kontraktach infrastrukturalnych – tłumaczy spółka w komunikacie.

 

Ponadto, dzień przed opublikowaniem szacunkowych wyników, spółka podała raport o wstępnych odczytach sprzedażowych swojej spółki zależnej Budimex Nieruchomości. Poinformowano w nim o 239 przedsprzedanych mieszkaniach w II kwartale 2018 roku. Dla porównania, w II kwartale 2017 roku było to 494 lokali.

 

Spadek jest wynikiem przedłużających się procedur administracyjnych związanych z wydawaniem pozwoleń na budowę nowych osiedli – napisano w komunikacie.

 

Słowa Prezesa Dariusza Blochera z czerwcowego wywiadu dla PAP o ciężkich latach 18-19’ dla Budimeksu i całej branży budowalnej jak dotąd znajdują potwierdzenie w wynikach spółki. Prezes oznajmił, że poprawa rentowności w najbliższych dwóch latach będzie niemożliwa. Warto również dodać, że to nie pierwszy raz, kiedy Prezes spółki zwracał uwagę na możliwe problemy branży.

 

Akcjonariusze finansowi chcieliby, byśmy mieli z roku na rok więcej (wyższą marżę - PAP), to jest moim zdaniem w najbliższym czasie niemożliwe, w tym roku i w przyszłym. To będą lata trudne, także dla Budimeksu. Nasz główny akcjonariusz porównuje nas jednak zawsze do rynku. Oczekuje od nas bądźcie lepsi niż rynek – powiedział Prezes Budimeksu.

 

Przypomnijmy, że już w I kwartale 2018 roku Budimex pokazał niższe zyski rok do roku.

 

Wybrane dane finansowe (tys. zł)

IQ2018

IQ2017

Zmiana

Przychody netto ze sprzedaży

1 087 484

940 517

15,6%

Zysk brutto ze sprzedaży

83 678

133 722

-37,4%

Zysk z działalności operacyjnej

37 706

89 701

-58,0%

Zysk brutto

85 658

100 027

-14,4%

Zysk netto

77 125

82 500

-6,5%

 Źródło: Budimex S.A.

 

Zysk netto Budimeksu w I kwartale 2018 roku wyniósł 77,1 mln zł, w porównaniu do 82,5 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej, czyli okazał się o 6,5% mniejszy rdr. Spółka tłumaczyła, że istotnym czynnikiem, który wpłynął na pogorszenie wyników, była obserwowana od kilku kwartałów rosnąca presja cenowa ze strony podwykonawców oraz istotny wzrost płac i cen materiałów.

 

Kurs akcji Budimeksu około godziny 12:00 wynosił 125 zł, i był niższy o 6,02% od kursu otwarcia.

 

Budimex – wykres kursu akcji
Źródło: Stooq.pl.

 

Źródło: Budimex S.A., PAP Biznes

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie