Chat with us, powered by LiveChat

Deweloperzy gier na rynku głównym GPW

Skomentuj artykuł
brizmaker-fotolia.com

W ostatnim czasie na polskiej giełdzie obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania inwestorów akcjami deweloperów gier komputerowych. Gdy weźmiemy pod uwagę stopy zwrotu niektórych z nich, wcale nas to nie może dziwić. Nie wszystkie firmy z branży radzą sobie jednak równie dobrze. Dziś przyjrzymy się spółkom z rynku głównego GPW i przedstawimy informacje dotyczące nowych produkcji.

11 bit studios

Warszawski deweloper w ostatnim czasie stał się hitem na warszawskiej GPW. Ich najnowsza produkcja – Frostpunk spotkała się ze znakomitym odbiorem wśród graczy. W serwisie Metacritic, zbierającej recenzje dotyczące m.in. gier komputerowych, Frostpunk osiągnął ocenę 84/100, co stawia go w jednych z najlepszych produkcji tego roku. W ostatnich trzech miesiącach inwestorzy posiadający akcję spółki osiągnęli stopę zwrotu w wysokości 126%. Kilka dni temu miała miejsce premiera nowej gry Moonlighter, w której 11 bit studios pełni rolę wydawcy. Gra została bardzo dobrze przyjęta przez graczy. 

 

W drugim półroczu spółka planuje wydać grę pod tytułem „Children of Morta”. W ostatnim raporcie okresowym zarząd poinformował również o pracach nad nową produkcją pod roboczym tytułem „Projekt 8”.

Po dużych wzrostach spowodowanych grą Frostpunk cena akcji spółki zaczęła minimalnie spadać, a obecnie wynosi 452,20 zł.

 

Wykres 11 bit studios
Źródło: Stooq.pl

 

Artifex Mundi

Artifex Mundi to nieco mniej znane w Polsce studio deweloperskie, zajmujące się przede wszystkim produkcją gier przygodowych utrzymanych w konwencji HOPA (ang. Hidden Object Puzzle Adventure) oraz F2P (ang. free to play). Produkcje spółki są sprzedawane głównie za granicą, przede wszystkim w USA, na zachodzie Europy (Francja, Anglia, Niemcy) i na dalekim wschodzie (Japonia, Chiny), gdzie generują ponad 60% przychodów.

W latach 2018-2019 spółka zamierza stworzyć 4 niezależne studia deweloperskie i wydać 4 gry na platformy PC/Xbox One/PS4 oraz 2-3 gry na Nintendo Switch. Ostatnimi produkcjami spółki były wydane w II kwartale 2018 roku Kingmaker i Quenn's Quest 4.

 

Spółka nie jest zbyt popularna wśród inwestorów i nie odczuła wzrostu entuzjazmu rynku deweloperami gier. Obecnie kurs akcji spółki wynosi 6,90 zł za akcję, a od debiutu giełdowego, który miał miejsce 17 listopada 2016 roku notowania spadły już o ponad 67%.

 

Wykres Artifex Mundi
Źródło: Stooq.pl

 

CD Projekt

Największa i najpopularniejsza spółka z branży gier komputerowych w pełni poświęcona jest pracą nad największą w historii produkcją Cyberpunk 2077. Gra została zapowiedziana w 2012 roku, lecz dopiero teraz po wielu latach milczenia wiemy o niej zdecydowanie więcej. Wczoraj na targach E3 został zaprezentowany pierwszy oficjalny trailer gry, który w opinii krytyków został uznany za bardzo obiecujący. Niestety nie wiemy dokładnie kiedy jest planowana oficjalna premiera, lecz wiele osób dopatrzyło się na zwiastunie gry ciekawego szeregu cyfr, z którego można wywnioskować, że będzie to 02.11.2019, są to jednak tylko domysły.

 

Pomimo udanego pokazu Cyberpunk 2077 podczas targów E3 w poniedziałek akcje CD Projektu wyraźnie spadają. Być może część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków – jeszcze przed ujawnieniem trailera nowej gry cena akcji spółki mocno rosła, by od początku kwietnia zyskać na wartości o około 35%. Obecne notowania CD Projektu kształtują się natomiast na poziomie 143,80 zł.

 

Wykres CD Projekt
Źródło: Stooq.pl

 

Vivid Games

W ostatnich dniach bydgoskie studio odnosi same sukcesy. Jest to spowodowane bardzo dobrym odbiorem wśród graczy jego najnowszej „strzelanki” Space Pioneer, która po pierwszym tygodniu została pobrana na urządzenia mobilne aż 400 tysięcy razy, co uplasowało ją w TOP10 najpopularniejszych RPG-ów w ponad 100 krajach. Producent gier F2P posiadający w swoim portfolio takie produkcje jak Real Boxing, Highway Getaway w tym roku zamierza wypuścić 2 gry. Pierwsza z nich, dotycząca sportów walki, Mayhem Combat, ma wejść na rynek już w czerwcu, natomiast druga, Gravity Rider, przenosząca gracza na tor wyścigowy – w sierpniu.

 

Emocje związane z Space Pioneer’em sprawiły, że w przeciągu tygodnia inwestorzy, którzy posiadali akcje spółki osiągnęli stopę zwrotu w wysokości prawie 47%, a obecnie kurs akcji wynosi 5,90 zł.

 

Wykres Vivid Games
Źródło: Stooq.pl

 

Playway

Trzeci pod względem kapitalizacji na polskiej giełdzie deweloper gier komputerowych po premierze gry Agony, tj. 30 maja, zaczął wyraźnie tracić. Pomimo wysokiej popularności produkcji otrzymuje ona niezbyt dobre recenzje wśród graczy. Z tego powodu spółka ma w planie wydanie za 3 miesiące poprawionej wersji zatytułowanej Agony Unrated. Playway to spółka, która przyjmuje inny model biznesowy niż większe od niej 11bit i CD projekt. Nie zajmuje się ona produkcją tak dużych gier jak Frostpunk czy Wiedźmin, skupia się raczej na małych i średnich produkcjach. Ma pod swoimi skrzydłami zespoły zajmujące się rożnymi typami gier, poprzez krótkie zręcznościówki, jak np. OddPlanet, po długie symulatory, np. Truck Mechanic.

 

Spółka wydaje bardzo dużo gier z czego najciekawszymi produkcjami będą m.in. Car Mechanic Simulator (na kolejne platformy) zaplanowany na drugie półrocze 2018 i Contraband Police, który ma wyjść w IV kwartale 2018 roku.

Obecnie kurs akcji spółki wynosi 127,00 zł.

 

Wykres Playway
Źródło: Stooq.pl

 

Ten Square Games

TSGames to spółka, która znajduje się na rynku głównym od około miesiąca. Swoją działalność opiera na tworzeniu gier mobilnych i przeglądarkowych. Najbardziej znaną produkcją jest gra Fishing Clash, dotycząca wędkarstwa. Spółka wyprodukowała 200 tytułów, które łącznie zostały pobrane ponad 280 mln razy. Główne źródło dochodu spółki opiera się na grach typu Evergreen, które posiadają złożoną fabułę i długi cykl życia, a monetyzacja dokonywana jest poprzez mikropłatności. Spółka ma w planach w najbliższym czasie pozyskanie wydawcy na rynku chińskim. Ponadto TSGames wprowadziło niedawno do soft launchu Fishing Battle, a to samo planuje zrobić pod koniec roku z produkcją Mini Golf.

 

Akcje TSGames zyskały od giełdowego debiutu około 33%, a obecnie kurs akcji spółki wynosi 79,39 zł.

 

Wykres Ten Square Games
Źródło: Stooq.pl

 

CI Games

CI Games to ostatnia z poruszanych spółek z branży deweloperów gier na GPW. Rok temu po bardzo nieudanej premierze gry Sniper: Ghost Warrior 3 ceny akcji poszybowały w dół. Od tego momentu polityka zarządu zdecydowanie się zmieniła. Polega ona teraz na współpracy z silnymi zespołami deweloperskimi, a sama spółka skupia się przede wszystkim na wydawaniu gier. Taka polityka widoczna jest w ostatnich działaniach, w których spółka będzie współpracować z amerykańskim Defiant Studios przy produkcji drugiej części Lords of the Fallen.

 

Spółce będzie bardzo ciężko wrócić do kapitalizacji giełdowej sprzed premiery trzeciej części Snipera, kiedy to notowania kształtowały się na poziomie około 2,60 zł. Obecna rynkowa cena akcji tej spółki to natomiast 0,96 zł.

 

Wykres CI Games
Źródło: Stooq.pl

 

 

Branża deweloperów gier komputerowych w ostatnim czasie jest najpopularniejszą branżą na polskiej giełdzie. Wiele osób widzi w niej ogromny potencjał, inni z kolei twierdzą, że nastroje co do niej są wyraźnie przesadzone. Niemniej jednak polscy producenci gier znają się na rzeczy i z niecierpliwością czekamy na kolejne premiery.

 

 

Źródło: PAP Biznes, raporty spółek.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie