Chat with us, powered by LiveChat

Euforia na akcjach twórcy Frostpunka. Inni producenci gier również blisko szczytów

Skomentuj artykuł
Destina - fotolia.com

Spółki zajmujące się tworzeniem gier komputerowych kontynuują wzrosty. Rekordzistą pod tym względem jest 11 bit studios, którego wartość od początku kwietnia wzrosła o ponad 60 procent. Blisko historycznych szczytów znajduje się CD Projekt oraz PlayWay.

11 bit studios

Cena pojedynczej akcji producenta takich gier jak “Frostpunk” czy “The War of Mine” na zakończenie piątkowej sesji wynosiła 347 zł. Oznacza to, że od początku kwietnia, akcje 11 bit studios zyskały na wartości 66 procent. W poniedziałek rano notowania spółki nadal pięły się w górę, a cena akcji osiągnęła poziom 365 zł. Tym samym jej wartość rynkowa przekroczyła 830 mln zł.

 

11 bit studios - wykres kursu akcji
11 bit studios - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Mocny wzrost notowań akcji 11 bit studios rozpoczął się pod koniec marca. Wówczas spółka opublikowała wyniki za 2017 rok. Skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 3,51 mln zł. Rok wcześniej firma wypracowała 12,97 mln zł. Dane finansowe nie zachęciły inwestorów do zakupów akcji. Większą wagę gracze przywiązali do informacji na temat premiery gry “Frostpunk”, która zadebiutowała 24 kwietnia. W krótkim komunikacie 11 bit studios poinformował, że tytuł w ciągu trzech dni od wejścia na rynek sprzedał się w ilości ponad 250 tys. egzemplarzy, wypracowując tym samym przychody rekompensujące spółce nakłady poniesione na jej produkcję oraz marketing. Nie tylko gracze docenili Frostpunka. Gra zbiera również pozytywne opinie od portali branżowych, o czym pisaliśmy w poprzedniej analizie dotyczącej tej spółki. Gra utrzymuje się również na czołowych pozycjach portalu Steam.

 

Pod koniec kwietnia 11 bit studios informował również o rekomendacji zarządu dotyczącej dywidendy. Władze spółki zaleciły przekazanie ubiegłorocznego zysku na kapitał zapasowy. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie jednak walne zgromadzenie akcjonariuszy.

PlayWay

Akcje spółki na zakończenie piątkowej sesji były notowane po 111,5 zł za sztukę, a od początku kwietnia ich wartość wzrosła o 14,5 procent. Ostatni wzrost cen wywindował walory PlayWay do najwyższych poziomów w historii. Wartość ta została osiągnięta 9 kwietnia, a jedna akcja kosztowała wówczas 117,5 zł.

 

PlayWay - wykres kursu akcji
PlayWay - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Notowania Playway zaczęły zyskiwać na wartości po publikacji wyników za 2017 rok. W samym czwartym kwartale spółka może się pochwalić znaczną poprawą poziomu skonsolidowanego zysku netto, który był ponad 4-krotnie wyższy w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. W całym 2017 rok producent gier zarobił 15,77 mln zł, wobec 5,65 mln zł w 2016 roku. Więcej na temat wyników firmy pisaliśmy w poprzedniej analizie.

 

Spółka ma ambitne plany dotyczące premier nowych gier. Na 29 maja zaplanowano premierę gry Agony, natomiast w ciągu kolejnych 6 miesięcy na rynku mają się pojawić takie tytuły jak Car Mechanic Simulator w wersji na Playstation oraz Xbox, a także wersje na PC m.in. takich tytułów jak House Flipper, Uboat czy JunkYard Simulator.

 

Bardzo dobrze przez graczy została przyjęta w ostatnim czasie gra “The Farm Manager 2018”, której sprzedaż w pierwszej dobie po premierze pokryła w całości koszty jej produkcji i marketingu. Z kolei w ciągu 48 godzin od premiery, sprzedaż wyniosła 20 tys. sztuk. Niestety radość inwestorów popsuły roszczenia firmy United Independent Entertainment GmbH dotyczące tego tytułu. Firma ta jest zdania, że PlayWay dystrybuując grę Farm Manager 2018 narusza postanowienia umowy z dnia 13 maja 2013 roku. Do wyjaśnienia sprawy, grę usunięto z serwisu Steam. Jak na razie końca sporu nie widać, gdyż w piątek spółka poinformowała że firma United Independent Entertainment GmbH wniosła przeciwko PlayWay pozew do sądu w Monachium. Zdaniem przedstawicieli PlayWay, pozew jest bezzasadny, gdyż umowa stanowiąca jego podstawę została rozwiązana 3 lata temu, spółka nie jest twórcą gry, może dystrybuować poprzez platformę STEAM wszelkie rodzaje gier, a tytuł którego dotyczy jest przedstawicielem innego gatunku.

CD Projekt

Blisko historycznych szczytów znajduje się również twórca serii gier Wiedźmin. Rekordową cenę wynoszącą 129 zł, akcje spółki osiągnęły 2 maja. Na zaatakowanie historycznego szczytu pozwoliła obrona kluczowego poziomu wsparcia wynoszącego 115 zł, która miała miejsce w ostatnich dniach kwietnia. Obecnie spółka walczy o pokonanie oporu uformowanego na poziomie 129 zł. Ostatnim razem wzrost cen akcji spółki zatrzymał się w pobliżu tego miejsca w pierwszej połowie kwietnia tego roku.

 

CD Projekt - wykres kursu akcji
CD Projekt - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

W połowie kwietnia CD Projekt poinformował o dwóch aktualizacjach gry Gwint, nad którymi spółka będzie pracować przez kolejne 6 miesięcy. Jak czytamy w komunikacie “zakończenie tych prac ma być jednocześnie końcem betatestów "Gwinta". Dodano również, że wówczas do gry dołączy dodatek zatytułowany “Wojna Krwi”.

 

W 2017 roku CD Projekt odnotował 200,27 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Rok wcześniej spółka wypracowała 250,51 mln zł. Zarząd firmy zarekomendował przeznaczenie ubiegłorocznego zysku na kapitał zapasowy. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy 8 maja 2018 rok.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie