Chat with us, powered by LiveChat

Zwycięzcy i przegrani pierwszego kwartału na GPW

Skomentuj artykuł
Phongphan Supphakank - fotolia.com

Polska giełda kończy kwartał na minusie. Jak widać mocne wzrosty z początku roku oraz rekordowe poziomy indeksu WIG nie uchroniły jej od spadków. W przedstawionym poniżej raporcie dowiecie się, które spółki w pierwszych trzech miesiącach roku mogły pochwalić się największym wzrostem cen akcji, a które naraziły inwestorów na największe straty.

 

Sytuacja polskiej giełdy wyglądała dobrze do 23 stycznia 2018 roku. Wówczas wskaźnik WIG osiągnął najwyższy poziom od lipca 2007 roku. Po tej dacie rynek notował głównie spadki. Ostatecznie indeks reprezentujący cały warszawski parkiet w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku stracił na wartości 8,42 procent. Nieco słabiej w porównaniu do indeksu WIG poradził sobie wskaźnik blue chipów. Indeks WIG20 spadł o 10,19 procent. W przypadku mWIG40 strata była mniejsza i wyniosła 6,03 procent. Spośród trzech głównych indeksów najlepiej wypadł indeks małych spółek. Wskaźnik sWIG80 stracił w pierwszym kwartale 2018 roku 2,85 procent. O dużej stabilności tego segmentu rynku świadczy również fakt, że w 2017 roku prezentował on o wiele bardziej umiarkowane wzrosty w porównaniu z resztą rynku w tym czasie.

 

W poniższym zestawieniu wzięte zostały pod uwagę spółki, których kapitalizacja przekracza wartość 50 mln dolarów. Wśród nich znajdziemy m.in. przedstawiciela branży zarządzania wierzytelnościami, producenta gier komputerowych, firmę zajmującą się handlem złomem oraz dostawcę rozwiązań w diagnostyce kardiologicznej. Spośród nich trudno wyróżnić branżę odznaczającą się wyjątkową siłą lub będącą pod presją.

Krezus liderem

Spośród firm, których kapitalizacja jest wyższa niż 50 mln dolarów, po pierwszym kwartale 2018 roku liderem wzrostów jest Krezus. Jego akcje zyskały 95,8 procent. Spółka zajmuje się handlem złomem i metalami kolorowymi, a także inwestuje w odnawialne źródła energii. Firma prowadzi również działalność poszukiwawczą oraz wydobywczą surowców mineralnych głównie w Republice Gwinei. Jej głównym partnerem handlowym jest KGHM Metraco. Jednym z powodów bardzo dużego wzrostu cen akcji są dobre wyniki spółki. W 2017 roku zarobiła ona 19,3 mln zł, wobec straty na poziomie 1,5 mln zł rok wcześniej. Spółka negocjuje również zakup Walcowni Metali Dziedzice. Ofertę w sprawie jej nabycia, której wartość to 160 mln zł złożyła już w połowie stycznia tego roku. W tym celu pod koniec marca zawarła również umowę na przeprowadzenie tam finansowego i podatkowego due diligence. Oprócz tego Krezus inwestuje w działalność recyklingową.

 

Krezus - wykres kursu akcji
 Krezus - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Producenci gier wciąż na fali

Drugą spółką, która wyróżniła się wzrostami jest PlayWay. Producent gier komputerowych zyskał na wartości w pierwszym kwartale 49,87 procent. Firma nie zaprezentowała jeszcze wyników za 2017 rok, ale może się pochwalić wynikami za trzeci kwartał. Zysk netto za okres od lipca do września 2017 roku wyniósł 7,63 mln zł, wobec 1,73 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Imponująco wygląda kalendarz premier firmy. W ciągu kolejnych 6 miesięcy spółka zamierza wypuścić na rynek aż sześć gier. Wśród nich są takie tytuły jak “Agony” czy “Car Mechanic Simulator 2018”, który ma trafić na kolejne platformy. Ostatnią informację na ten temat PlayWay opublikował 2 kwietnia 2018 roku. PlayWay zebrała także sporą sumę pieniędzy na Kickstarterze. Cel zbiórki, czyli 65 tys. funtów na stworzenie gry planszowej “Uboot” udało się osiągnąć w zaledwie 40 minut, co wywołało mocny wzrost cen akcji. Ostatecznie spółka zebrała dzięki platformie prawie 687 tys. funtów, czyli ponad 3 mln zł. Oprócz tego spółka wyróżnia się na tle innych producentów gier mocno zdywersyfikowanym portfolio. Dzięki temu cieszy się uznaniem wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.

 

PlayWay - wykres kursu akcji
 PlayWay - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

W zakończonym kwartale mocno rosły również akcje innego producenta gier. Vivid Games zyskał w tym okresie 62,7 procent, jednakże spółka ma kapitalizację niższą niż 50 tys. dolarów.

 

Trzecie miejsce w zestawieniu zajął deweloper i2 (+47,61 procent). Czwarte miejsce należało do dystrybutora artykułów elektronicznych, spółki TIM (+41,54 procent), a piąte do Polenergii (+39,09 procent).

GetBack pod presją

Spośród większych spółek, których kapitalizacja jest wyższa niż 50 mln dolarów, w pierwszym kwartale najsłabiej wypadł GetBack. Jego akcje straciły w tym czasie aż 60,3 procent. Spółce nie służy zamieszanie wokół planowanej emisji akcji, jak i obawy inwestorów o jej sytuację płynnościową. Zarząd GetBack zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach. Pierwsza z nich dotyczy emisji prawie 20 mln akcji zwykłych obejmowanych w ramach subskrypcji prywatnej. Druga transza to emisja prywatna maksymalnie 50 mln akcji, skierowana do wybranych długoterminowych obecnych i nowych inwestorów strategicznych. Największe obawy inwestorów budzi przede wszystkim potencjalna cena emisyjna nowych akcji. Podczas ostatniego NWZ akcjonariusze podjęli uchwałę dotyczącą emisji do 19.999.999 akcji serii F z wyłączeniem w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy spółki. Wyznaczono również przerwę w obradach do 6 kwietnia.

 

 GetBack - wykres kursu akcji
 Getback - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Medicalgorithmics rozczarowuje tempem wzrostu

Drugą najsłabszą spółką w rankingu był Medicalgorithmics. Jego akcje w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku zostały przecenione o 39,45 procent. Spółka jest dostawcą rozwiązań systemowych w diagnostyce kardiologicznej, w szczególności w zakresie analizy sygnału EKG. Inwestorów przede wszystkim rozczarowało tempo rozwoju spółki. Jak się okazało zamiast wzrostu, ubiegły rok był dla niej słabszy w porównaniu do wcześniejszych 12 miesięcy. W 2017 roku skonsolidowany zysk netto spółki wyniósł 25,54 mln zł, czyli o 36 procent mniej niż rok wcześniej. Spadającemu zyskowi towarzyszyły wyższe przychody, które urosły o 59 procent. Negatywnie na wynik wpłynęły również różnice kursowe, czyli umocnienie się złotego względem dolara.

 

 Medicalgorithmics - wykres kursu akcji
 Medicalgorithmics - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Spore spadki w pierwszym kwartale zaliczył również Idea Bank (-34,53 procent) oraz Cloud Technologies (-33,33 procent), czyli spółka zajmująca się reklamą internetową w segmencie BIG Data (przetwarzania dużych zbiorów danych przechowywanych w chmurze). Na piątym miejscu znalazł się Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (-31,53 procent).

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie