Chat with us, powered by LiveChat

Skrajny pesymizm utrzymuje się wśród inwestorów

Skomentuj artykuł

Kolejny miesiąc indeksy giełdowe w Polsce śrubują nowe dołki. Słabym wynikom giełdy wtórują nastroje inwestorów, które drugi tydzień z rzędu utrzymują się na skrajnie niskim poziomie.

 

Pierwsze tygodnie 2018 roku były dla giełdy udane. Notowania kontynuowany trend wzrostowy, a indeks WIG wzniósł się na nowy, historyczny szczyt. Co ciekawe, nie towarzyszył temu skrajny optymizm – udział byków wyniósł 55,9% (historyczne maksimum 69,3%), a indeks INI przybrał wartość 26,4 pkt (historyczne maksimum wyniosło 53,6 pkt.). Jednak od tego momentu indeksy giełdowe zmieniły kierunek na spadkowy, a luty i marzec stał pod znakiem kontynuowania korekty. Od początku 2018 roku do dzisiaj WIG zniżkował o około 8,4%, WIG20 o 10,2%, mWIG40 o 6%, a sWIG80 o 2,9%. Tym samym sprawdziła się stara zasada giełdowa – w 2017 roku polska giełda była jedną z najsilniejszych na świecie, z kolei po trzech miesiącach 2018 roku jest jedną z najsłabszych.

 

 

Od historycznego szczytu na polskiej giełdzie udział byków spadł z 55,9% do 24,2%, a więc o 31,7 p.p. Z kolei udział niedźwiedzi wzrósł w tym samym okresie z poziomu 29,4% do 55,7%, czyli o 26,3 p.p. W porównaniu do poprzedniego tygodnia, w strukturze inwestorów nie odnotowano większych zmian.

 

Z kolei wśród amerykańskich inwestorów można mówić o stanie równowagi. Niewielką przewagę w najnowszym odczycie mają niedźwiedzie (35,3%), jednak zważywszy na dynamikę korekty indeksu S&P 500 nie wydaje się to wysokim odczytem. Można zatem wnioskować, że inwestorzy zza oceanu oczekują szybkiego końca spadków. 

 

 

Najnowszy odczyt indeksu INI to minus 31,5 pkt. Wynik ten nie odbiega istotnie od zeszłotygodniowego, który wyniósł minus 32,1 pkt. Jednocześnie są to jedne z najniższych odczytów w historii (słabsze nastroje odnotowano tylko pod koniec listopada 2017 roku, kiedy wartość INI spadła do minus 37,3 pkt.). Tak słabe nastroje inwestorów mogą zapowiadać przynajmniej odreagowanie ostatnich spadków na giełdzie. Zatem, być może II kw. 2018 roku okaże się bardziej łaskawy dla inwestorów.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie