Chat with us, powered by LiveChat

Spółka zależna MCI Capital przejęła węgierskiego brokera ubezpieczeniowego

Skomentuj artykuł
© REDPIXEL – fotolia.com

Firma MCI Capital poinformowała o nabyciu przez jej spółkę zależną wszystkich akcji węgierskiego brokera ubezpieczeniowego Netrisk.hu Első Online Biztosítási Alkusz Zrt. Cena ustalona została na poziomie 56,5 mln euro.

 

Transakcja przejęcia dokonana została przez spółkę AAW IV, w której 76,89% udziałów posiada subfundusz MCI.EuroVentures 1.0. wydzielony w ramach funduszu MCI.PrivateVentures Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, w którym to subfunduszu spółka MCI posiada pośrednio 93,65% certyfikatów inwestycyjnych. Sprzedający to natomiast fundusz Enterprise Investors, który był zaangażowany w Netrisk od 2010 roku.

 

Jak poinformowano w raporcie bieżącym, transakcja o wartości 56,5 mln euro została sfinansowana z kapitałów własnych AAW IV (22,6 mln euro), a także z kredytu bankowego udzielonego AAW IV przez Bank Gospodarstwa Krajowego S.A. oraz dłużnego finansowania podporządkowanego udzielonego przez AMC Capital IV Net S.à r.l. (łącznie 33,9 mln euro).

Plany budowy regionalnego lidera

Przejęta spółka Netrisk jest wiodącym węgierskim brokerem ubezpieczeniowym w kanale online, specjalizującym się w pośrednictwie sprzedaży majątkowych produktów ubezpieczeniowych oraz porównywarką produktów finansowych. Jak podano w komunikacie MCI, węgierski rynek ubezpieczeń wyceniany jest na około 1,5 mld euro, z czego około 20% przypada na sektor online, a Netrisk jest jego liderem, odpowiadającym za około 30% tego obszaru.

 

Netrisk jest wiodącym brokerem ubezpieczeniowym w kanale online w modelu one-stop-shop, z potencjałem do dalszego dynamicznego wzrostu. Impulsami dla jego rozwoju będą zarówno sprzyjające warunki rynkowe, przenoszenie przyzwyczajeń zakupowych konsumentów do online’u jak i kompetencje spółki na rynku ubezpieczeń. Nasz fundusz, bazując na kilkunastoletnim doświadczeniu w rozwoju spółek cyfrowych, będzie aktywnie wspierać budowę wartości Netriska. Spółka już teraz jest rozpoznawalną na Węgrzech marką, z lojalną bazą klientów – powiedział Krzysztof Konopiński, Partner odpowiedzialny za inwestycję z ramienia MCI.

 

Netrisk jest nie tylko liderem na dynamicznie rosnącym rynku dystrybucji produktów ubezpieczeniowych (OC, AC, ubezpieczenia nieruchomości i ubezpieczenia podróżne) w kanale online na Węgrzech. Spółka zbudowała również marketplace produktów bankowych oraz ofert telekomów i w dalszym rozwoju tych segmentów widzimy duży potencjał. Co więcej, Węgry są pod względem dystrybucji ubezpieczeń w kanale online jednym z najbardziej rozwiniętych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego na bazie doświadczeń spółki chcielibyśmy zbudować lidera tego segmentu w regionie – skomentował Łukasz Wierdak, Partner Inwestycyjny, odpowiedzialny za inwestycje w segmencie fintech w Grupie MCI.

 

Po dokonaniu tej transakcji fundusze z Grupy MCI posiadają około 500 mln zł aktywów związanych z sektorem fintech/insurtech, co jest jednym z trzech największych obszarów ekspozycji funduszy, obok infrastruktury internetowej i e-commerce. Najnowsza inwestycja ma być przy tym potwierdzeniem strategii MCI.EuroVentures, który chce nabywać pakiety kontrolne w dojrzałych spółkach związanych z gospodarką cyfrową, z EBITDA 2-25 mln euro, a geograficznie w inwestowaniu zamierza skoncentrować się na regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Giełdowi inwestorzy nie zareagowali entuzjastycznie

W piątek, na pierwszej giełdowej sesji po publikacji raportu bieżącego z informacją o przejęciu firmy Netrisk, giełdowy kurs akcji MCI Capital spada. Około godziny 11 inwestorzy skłonni byli płacić za jeden walor 9,1 zł, co oznaczało ponad 3-procentowy spadek w stosunku do czwartkowej ceny zamknięcia (9,39 zł).

 

MCI Capital – wykres kursu akcji
Źródło: Stooq.pl.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie