Chat with us, powered by LiveChat

5 najmocniej zwyżkujących banków od początku roku

Skomentuj artykuł
© pathdoc - Fotolia.com

Nie ma hossy bez banków – mówi stara prawda giełdowa. A te dały sporo zarobić inwestorom od początku roku. Indeks sektorowy WIG Banki zwyżkował o 14,7%, jednak liderzy sektora zyskiwali znacznie więcej. Liderem pod tym względem jest Getin Noble Bank.

Getin Noble Bank +50%

Kurs akcji Getin Noble Banku wzrósł od początku roku o 50%. Cena przebiła powyżej poziomu 2 zł, negując tym samym spadkową strukturę coraz niższych szczytów i dołków. Obecnie kurs akcji oscyluje wokół tego poziomu, a najbliższe wsparcia można szukać na poziomach 1,80 zł i 1,60 zł. Zagrożeniem przed dalszymi zwyżkami jest linia trendu spadkowego, zapoczątkowana w maju 2014 roku, która obecnie przebiega na poziomie około 2,30 zł (jednocześnie jest to ostatni lokalny szczyt). Ostatnia rekomendacja dla banku została wydana w dniu 22 lutego bieżącego roku przez Vestor DM z zaleceniem „kupuj” i ceną docelową 2,56 zł.

 

Getin Noble - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Alior +35%

Bardzo dynamicznie zwyżkował również Alior Bank, którego kurs akcji zwiększył się o 35%. Obrazuje to mocno nachylona linia trendu wzrostowego, która w dłuższym terminie nie będzie możliwa do utrzymania (pierwszy sygnał ostrzegawczy). Na wykresie uwzględniającym dodatkową emisję i prawo poboru kurs akcji znajduje się blisko historycznych maksimów na poziomie 80 zł (drugi sygnał ostrzegawczy). Wybicie powyżej 80 zł będzie klasycznym sygnałem analizy technicznej zapowiadającym kontynuację trendu. Silne wsparcie rysuje się na poziomie 60 zł. Ostatnia rekomendacja dla Alior Banku to „kupuj” z cena docelową 90 zł wydana przez DM mBanku w dniu 16 marca bieżącego roku.

 

Alior Bank - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl


Millennium +28,9%

Zwyżki na wykresie Banku Millennium sięgnęły 28,9%. Na początku roku kurs akcji na trwałe przebił linię trendu spadkowego z września 2014 roku, po czym z impetem przeforsował powyżej oporu na poziomie 6 zł, który teraz w naturalny sposób zamienił się we wsparcie. We wzrostowym scenariuszu kolejnym celem popytu po przebiciu oporu na poziomie 7 zł będzie poziom 8 zł. Najnowsza rekomendacja dla Banku Millenium została wydana w dniu 22 lutego 2017 roku przez Vestor DM z zaleceniem „redukuj” i ceną docelową 6,40 zł

 

Millennium - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

mBank +18,2%

O ponad 18% zwyżkowały akcje mBanku. Kurs akcji znalazł silne wsparcie na poziomie 300 zł, choć poziom ten był mocno forsowany. Obecnie cena oscyluje wokół poziomu 400 zł, który jest niezwykle ciekawym, technicznym miejscem na wykresie – poziom cenowy obecnie potwierdzony przez linię trendu spadkowego. Skuteczna obrona tego poziomu może być silną trampoliną do wybicia w kierunku 500 zł w scenariuszu pozytywnym. Z drugiej strony jego utrata może równie szybko sprowadzić cenę w pobliże wsparcia 400 zł. W dniu 18 stycznia 2017 roku rekomendację „sprzedaj” dla banku wydali analitycy DM BOŚ, ustalajac cenę docelową na poziomie 310,20 zł. 

 

mBank - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Pekao +17,3%

Akcje Pekao zwyżkowały od początku roku o 17,3%. Sytuacja techniczna banku jest podobna do mBanku, jednak obecnie zachowanie kursu akcji wskazuje na negatywny scenariusz. Istotnym oporem na wykresie są okolice 145 zł, na tym poziomie niedawno przebiegała również linia trendu spadkowego. Ostatni szczyt (na przełomie lutego i marca bieżącego roku) został wyznaczony właśnie w tych okolicach cenowych, po czym kurs akcji powrócił poniżej linii trendu, obecnie przebiegającej w okolicach 140 zł. Wsparcie wyznaczają okolice 120 zł, czyli ostatnie lokalne dołki.  Vestor DM w dniu 22 lutego wydał dla banku rekomendację „neutralną”, wyceniając jedna akcję na 147 zł.

 

Pekao - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie