Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Od dziś CCC w WIG20, a CD Projekt w WIG30

© peshkov - Fotolia.com

Od dnia dzisiejszego (tj. 21.12.2015) obowiązuje nowy skład indeksu WIG20. W wyniku kwartalnej korekty portfela indeksu, akcje spółki CCC zastąpiły w WIG20 walory Bogdanki. Z kolei w WIG30 miejsce Boryszewa zajął CD Projekt.

 

Po sesji piątkowej (18.12.2015) akcje Bogdanki w WIG20 miały najmniejszy udział ze wszystkich spółek wchodzących w jego skład. Wyniósł on jedynie 0,243. Dla porównania przedostatni pod tym względem Synthos miał udział 1,154. Tak niski udział Bogdanki to efekt bardzo dużej przeceny akcji węglowej spółki, które jeszcze rok temu kosztowały ponad 90 zł, a teraz są wyceniane przez rynek na lekko ponad 30 zł. CCC zostało „nominowane” do indeksu WIG20 głównie dzięki silnie rosnącej w ostatnich latach kapitalizacji (przekracza ona już 5 mld zł) i wysokich obrotach notowanych na akcjach.

 

Jedna zmiana zaszła też w składzie WIG30. Nową spółką jest w nim CD Projekt, który zastąpił Boryszew. W tym przypadku również widać podobną tendencję, gdyż akcje Boryszewa straciły w ciągu roku blisko 17%, a akcje CD Projektu zdrożały w tym czasie o około 36%.

 

Zazwyczaj akcje spółek wchodzących w skład ważnych indeksów przyciągają większą uwagę inwestorów zagranicznych. Chociażby ze względu na tzw. transakcje koszykowe. W przeszłości można było odnotować tendencję większego zainteresowania w stosunku do akcji spółek awansujących do danego indeksu. Skokowy wzrost obrotów na nich widać już od momentu publikacji komunikatu zapowiadającego zmiany. Odwrotna tendencja notowana jest wobec akcji spółek wypadających z poszczególnych indeksów.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Od dziś CCC w WIG20, a CD Projekt w WIG30