Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Od dziś CCC w WIG20, a CD Projekt w WIG30

© peshkov - Fotolia.com

Od dnia dzisiejszego (tj. 21.12.2015) obowiązuje nowy skład indeksu WIG20. W wyniku kwartalnej korekty portfela indeksu, akcje spółki CCC zastąpiły w WIG20 walory Bogdanki. Z kolei w WIG30 miejsce Boryszewa zajął CD Projekt.

 

Po sesji piątkowej (18.12.2015) akcje Bogdanki w WIG20 miały najmniejszy udział ze wszystkich spółek wchodzących w jego skład. Wyniósł on jedynie 0,243. Dla porównania przedostatni pod tym względem Synthos miał udział 1,154. Tak niski udział Bogdanki to efekt bardzo dużej przeceny akcji węglowej spółki, które jeszcze rok temu kosztowały ponad 90 zł, a teraz są wyceniane przez rynek na lekko ponad 30 zł. CCC zostało „nominowane” do indeksu WIG20 głównie dzięki silnie rosnącej w ostatnich latach kapitalizacji (przekracza ona już 5 mld zł) i wysokich obrotach notowanych na akcjach.

 

Jedna zmiana zaszła też w składzie WIG30. Nową spółką jest w nim CD Projekt, który zastąpił Boryszew. W tym przypadku również widać podobną tendencję, gdyż akcje Boryszewa straciły w ciągu roku blisko 17%, a akcje CD Projektu zdrożały w tym czasie o około 36%.

 

Zazwyczaj akcje spółek wchodzących w skład ważnych indeksów przyciągają większą uwagę inwestorów zagranicznych. Chociażby ze względu na tzw. transakcje koszykowe. W przeszłości można było odnotować tendencję większego zainteresowania w stosunku do akcji spółek awansujących do danego indeksu. Skokowy wzrost obrotów na nich widać już od momentu publikacji komunikatu zapowiadającego zmiany. Odwrotna tendencja notowana jest wobec akcji spółek wypadających z poszczególnych indeksów.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Od dziś CCC w WIG20, a CD Projekt w WIG30