Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Już połowa inwestorów to byki. Czy odbicie będzie kontynuowane?

W mijającym właśnie tygodniu rynek oczekiwał na decyzję FEDu w sprawie stóp procentowych. Przypomnijmy tylko, że flagowy indeks nowojorskiej giełdy w ostatnim czasie zanotował korektę o ponad 12%. Decyzja Rezerwy Federalnej jest istotna z punktu widzenia średnioterminowej strategii w sprawie stóp procentowych, a to daje inwestorom wyraźne wskazówki.

 

Janet Yellen i kierowany przez nią FED zdecydował o utrzymaniu stóp procentowych bliskich zera. To na pewno ulga dla rynków azjatyckich, które obawiały się, że decyzja o podwyższeniu stóp może zachwiać rynkami i ponownie wygenerować większą podaż w Chinach czy Japonii. Wszyscy wiemy, że stopy procentowe będą musiały iść w górę. Pytanie kiedy i jak dynamicznie. Takie podwyższenie mogłoby dobrze zadziałać na polską walutę, szczególnie w stosunku do euro.

 

Obecna sytuacja to faza uspokojenia po „chińskim tąpnięciu” i kilkuprocentowe odreagowanie. Sądząc po zachowaniu rynku wydaje się, że mogliśmy mieć do czynienia z ustanowieniem długoterminowego minimum. Obecnie największe indeksy europejskie jak niemiecki DAX czy francuski CAC wskazują, na zbliżającą się korektę i retest tych poziomów. 

 

 

Oddalenie od lokalnych ekstremów – tak można krótko scharakteryzować ostatnie tygodnie na warszawskim parkiecie. Mocno spadł udział niedźwiedzi w ogóle inwestorów, przy jednoczesnym wzroście WIG20. Nastroje poprawiają się szybciej niż odrabianie strat na giełdzie co może doprowadzić do kolejnego przegrzania i w rezultacie korekty.

 

 

Ponowna dominacja byków na GPW. Zaledwie miesiąc wystarczył aby z 5 pkt. przewagi pesymistów szala przechyliła się na druga stronę. Obecnie optymiści to aż 49% ogółu inwestorów przy czwartej części inwestorów niezdecydowanych. W USA rynek jest bardzo blisko równowagi, ale decyzja o utrzymaniu niskich stóp procentowych może dobrze wpłynąć na byki.

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów wzrasta trzeci raz z rzędu dochodząc do poziomu najwyższego od maja 2015 r. INI wciąż ma duże pole do wzrostu, jednak patrząc na historię badania prawdopodobny jest jeszcze jeden ruch korekcyjny przed możliwymi średnioterminowymi wzrostami. WIG20 po odbiciu do poziomu ok. 2200 pkt. może ulec korekcie do poziomu nawet 2050 pkt. W średnim terminie rynek ma szanse wrócić do poziomów 2550 pkt.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Już połowa inwestorów to byki. Czy odbicie będzie kontynuowane?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie