Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Frank szwajcarski w centrum uwagi. Jak wpłynie na nastroje inwestorów?

Głównym wydarzeniem, a także największym zaskoczeniem tego tygodnia, bez cienia wątpliwości była decyzja Szwajcarskiego Banku Centralnego o „uwolnieniu” kursu euro do franka. Przypomnijmy, że Bank Szwajcarski utrzymywał limit na poziomie 1,20 na kursie EURCHF od 6 września 2011 roku.

 

W czwartek 15 stycznia 2015 roku Bank poinformował, że nie będzie więcej utrzymywał tego limitu. Spowodowało to ogromną zmienność na parach walutowych powiązanych z frankiem szwajcarskim. W stosunku do złotego szwajcarska waluta momentami zyskiwała nawet ponad 40%! Tak dynamiczna zmiana na rynku FOREX wydawała się niemożliwa. Kurs franka do złotówki wzrósł z ok. 3,55 zł do ponad 5 zł. W pipsach (jednostka najmniejszej zmienności na rynku walutowym) zmiana wyniosła… ponad 15 tys.

 

Tak nagłe i silne umocnienie franka do złotego odbiło się mocno na wycenie polskich banków, które traciły nawet do kilkunastu procent. Wraz ze wzrostem kursu franka zwiększą się koszty obsługi kredytów hipotecznych, zaciągniętych w tej walucie. Dodatkowo spadnie relacja wartości udzielonego kredytu do jego zabezpieczenia kredytowego, przez co banki mogą podjąć decyzję o konieczności dodatkowego zabezpieczenia kredytów. Otwarte pozostaje pytanie ilu kredytobiorców nie będzie w stanie obsługiwać dłużej swojego zadłużenia w takim scenariuszu i jak odbije się to na wynikach banków. Tak mocna przecena sektora bankowego odcisnęła piętno na indeksie WIG20, w którym banki mają ok. 40% udział. Tym samym indeks stracił 3% w jeden dzień, wracając do ostatnich minimów.

 

INI WIG20

 

W tygodniu zakończonym 15 stycznia wykresy indeksu WIG20 i udziału niedźwiedzi wśród inwestorów oddaliły się od siebie, głównie za sprawą silnej przeceny indeksu blue chipów. Ciężko prognozować aby wykresy te przecięły się w najbliższym czasie, co byłoby pozytywnym sygnałem. Żeby tak się stało giełda będzie potrzebowała silnego impulsu, który wywinduje notowania indeksu.

 

INI wyniki

 

Niewiele się zmieniło w rozkładzie sił na rynku od ostatniego tygodnia. Inwestorzy nastawieni byczo do rynku stanowią ponad połowę ankietowanych, nieznacznie umacniając swoją pozycję o 0,8 pkt. proc. Niedźwiedzie nastawienie deklaruje co czwarty inwestor. Udział badanych opowiadających się za trendem bocznym wyniósł 22,7%. Znaczna poprawa nastrojów nastąpiła w Stanach Zjednoczonych. Byki zwiększyły udział o 5,1 pkt. proc., i stanowią już 46,1% wśród inwestorów. Z kolei niedźwiedzi ubyło do 21,5%, aż o 6,1 pkt. proc.

 

INI wykres 

 

Wartość indeksu INI nieznacznie wzrosła w tym tygodniu o 2,6 pkt. proc., do 25 pkt. proc. Wyniki nie są w pełni miarodajne ze względu na przesunięty w czasie charakter badania. Wielką niespodzianką tego tygodnia okazała się decyzja Szwajcarskiego Banku Centralnego i jej wpływ na notowania franka. Informacja ta nie została jeszcze zdyskontowana przez inwestorów w badaniu INI. W poprzednich badaniach wskazywaliśmy, że panuje pewna stagnacja i potrzebny jest impuls zewnętrzny, który wyznaczy dalszy kierunek dla INI, kończąc konsolidację na indeksie. Wydaje się, że inwestorzy właśnie otrzymali taki impuls. Z tego względu wyniki badania w przyszłym tygodniu zapowiadają się niezwykle interesująco. Jak mocno zmieni się nastawienie inwestorów do rynku? Tego dowiemy się w kolejnym badaniu INI już za tydzień.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Frank szwajcarski w centrum uwagi. Jak wpłynie na nastroje inwestorów?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie