Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Fundusze inwestycyjne wracają do łask. 1,8 mld na plusie.

© kielesinski - Fotolia.com

Raport Izby Zarządających Funduszami i Aktywami wskazuje na najlepszy od 12 miesięcy dodatni wynik salda napływów i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych za listopad 2014 roku. Dużą rolę w takim wyniku pełniła niska chęć klientów do wypłaty środków z funduszy. W raporcie napisano:

 

"Warto przy tym zwrócić uwagę na strukturę samych przepływów środków klientów TFI. O ile w październiku klienci więcej wpłacali oraz wypłacali, listopadowy, świetny wynik to zasługa mniejszej wartości umorzeń funduszy: -5,6 mld zł. To trzeci najmniejszy odpływ w tym roku, ostatnio tak niską chęć umarzania jednostek TFI obserwowaliśmy na początku 2014 roku. Listopad był także już 26-tym miesiącem z rzędu, w którym klienci funduszy więcej wpłacali niż wypłacali."

 

Silną stroną dodatniego salda  były wpłaty do funduszy gotówkowych i rynku pieniężnego, do których w samym listopadzie wpłynęło 0,8 mld zł. Wyższe względem poprzedniego miesiąca były wpłaty do funduszy dłużnych wynoszące 0,6 mld zł. 

 

"Patrząc z perspektywy całego 2014 roku, fundusze dłużne wciąż są liderem jeśli chodzi o pozyskanie nowych środków, choć w ostatnich miesiącach tempo przyrostu nowych środków zmalało"  - napisano w raporcie.

 

Fundusze akcji odnotowały pozytywne saldo, jednak skala wyniku nie poraża (+77,6 mln zł). Dobrze radziły też sobie fundusze z kategorii absolutnej stopy zwrotu (+90,4 mln zł) i fundusze rynku niepublicznego (+172 mln zł).

 

W następujący sposób wyniki raportu skomentował Marcin Dyl, Prezes Izby Zarządzających:

 

"Minione miesiące są dobitnym przykładem na to, że rynek TFI ma szansę stanowić fundament oszczędności Polaków. Niechęć do umarzania jednostek i wpłaty do funduszy mogących stanowić alternatywę dla niskooprocentowanych lokat bankowych, pokazują, że fundusze inwestycyjne cieszą się coraz większym zaufaniem coraz szerszej grupy Polaków."

 

Struktura zaprezentowanych danych pokazuje, że klienci funduszy wciąż nie darzą zaufaniem i unikają inwestycji giełdowych. Preferują natomiast fundusze bezpieczeniejsze, lokujące środki w znacznie mniej ryzykowanych instrumentach finansowych.

 

 

Źródło:  Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Fundusze inwestycyjne wracają do łask. 1,8 mld na plusie.
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie