Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 16.10: Pesymiści przeważają na rynku. Początek bessy czy zakończenie korekty?

Sytuacja na GPW jest zaskoczeniem dla analityków i przede wszystkim dla inwestorów, którzy po korekcie spodziewali się dalszego marszu na północ. Mocno działającym na wyobraźnię poziomem jest 2600 pkt., czyli 2 letnie maksimum, gdzie realizacja zysku po burzliwym roku satysfakcjonowałaby z pewnością indywidualnych. Zamiast tego na warszawskim parkiecie obserwujemy  dwumiesięczną korektę, która zniosła już prawie 81,3% ostatnich solidnych wzrostów. Im bliżej rocznego minimum i ryzyka zmiany trendu tym większy strach na rynku. Pokazują to wolumeny, które rosły wraz z kolejnymi czarnymi świecami. Czego możemy się spodziewać i czy to naprawdę smutny koniec hucznie zapowiadanej hossy?

 

Niekoniecznie, chociaż ostatnie wydarzenia na rynkach światowych z pewnością nie wspierają naszego parkietu. Przede wszystkim sygnał do sprzedaży dał Wall Street, gdzie pękła długo rosnąca bańka na S&P500. Od historycznych szczytów w ciągu miesiąca indeks stracił 70,7% tegorocznych zwyżek. Giełda amerykańska pociągnęła za sobą indeksy europejskie, w tym niemiecki DAX i francuski CAC, a parkiety krajów rozwijających się oberwały jeszcze mocniej. Zmienia się nastawienie na kruszcach, gdzie do tej pory dominowały pozycje krótkie. Inwestorzy powoli zastanawiają się nad przesunięciem środków w bardziej bezpieczne instrumenty, co widać szczególnie w Polsce, gdzie rekordy popularności biją lokaty terminowe.

 

Wracając jednak do notowań i sygnałów płynących z sentymentu na giełdzie, wydaje się, że jak zwykle nie będzie tak źle jak zapowiadają. WIG20 znajduje się obecnie na wsparciu wynikającym z geometrii Fibonacciego. Zniesienie 81,3% wciąż skutecznie działa na warszawskim parkiecie, a w połączeniu z formacją młota, jaka narysowała się w czwartek, oraz wyprzedaniem na wskaźniku MACD, zapowiada przynamniej odreagowanie. O bessie będziemy mogli mówić gdy notowania spadną poniżej 2280 pkt.

 

 

W tygodniu zakończonym 16 października obserwowaliśmy kontynuację oddalania sie wskaźników. Niedźwiedzie osiągnęły bardzo wysoki poziom 40% ogółu inwestorów i to w typowym dla złych nastrojów wysokim tempie. Przy jednoczesnym spadku indeksu WIG20 mamy drugą w tym roku największą rozpiętość wskaźników z szansą na kolejne pogłębienie.

 

 

 

Struktura nastrojów inwestorów w ostatnich tygodniach została mocno zaburzona. Byki, które dominowały wyraźnie przed 5 tygodniami, straciły aż 18,5 pkt. proc. głównie na rzecz rosnącej strony podażowej. Ubiegły tydzień był punktem idealnej równowagi między siłami rządzącymi rynkiem, ale już obecny tydzień przyniósł przewagę pesymistów. Nienaturalny stan jakim jest przewaga niedźwiedzi zdarzył się dopiero 4 raz w tym roku i jest to tylko stan przejściowy. Zaskakujące jest utrzymanie prowadzenia przez amerykańskie byki, podczas gdy Wall Street trapi największa od 3 lat korekta.

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów zgodnie z naszymi przewidywaniami pogłębił dołek z ostatniego tygodnia. Zejście pod kreskę dla wielu inwestorów jest sygnałem do zamykania pozycji, jednak historia badania wskazuje inne rozwiązanie. Pomimo wciąż wysokiego prawdopodobieństwa kolejnego dołka, strona podażowa słabnie i możliwe jest odwrócenie tendencji. Inwestowanie w stanie niepewności i wysokiej zmienności w większości przypadków wynagradza inwestorów wysoką stopą zwrotu. Łącząc INI z analizą techniczną polskich indeksów jest szansa na wzrosty w kolejnym tygodniu.  Należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i umiejętnym ustawianiu zleceń zabezpieczających.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

INI 16.10: Pesymiści przeważają na rynku. Początek bessy czy zakończenie korekty?