Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 28.08: Dalsza poprawa nastrojów nakręca wzrosty na GPW

Europa znów boi się Rosji. Kiedy większość komentatorów i polityków uważała, że kryzys ukraiński dobiega końca, a usunięcie separatystów to kwestia kilku tygodni, Putin znów zaskoczył. Wojska Federacji Rosyjskiej rezygnując z dalszego maskowania, wkroczyły na teren Ukrainy. To kolejne zaostrzenie konfliktu i przejście bariery oddzielającej konflikt od regularnej wojny. Tak działania na wschodzie oceniły rynki finansowe. Największe przeceny zanotowały giełdy obu stron konfliktu, ukraiński UX spadł 6,2%, a rosyjski RTS o 3,3%. Strach przed eskalacją konfliktu i nieobliczanymi decyzjami prezydenta Rosji nadciągnął nad całą Europę. WIG20 w ciągu jednej sesji stracił 2% wartości, a czerwień dominowała na większości parkietów starego kontynentu.

 

Czy mamy do czynienia z początkiem bessy, czy nastawienie zmieniło się na negatywne tak jak wskazuje wielu analityków? Reakcje, jak zwykle, są zbyt emocjonalne i nie mają solidnych podstaw. Wiele czynników wskazuje na dalsze wzrosty wartości indeksów w Polsce, szczególnie istotna jest sytuacja makroekonomiczna. Ostatnie odczyty wskazują na niewielki spadek bezrobocia poniżej 12% i dynamiczny wzrost sprzedaży detalicznej. PKB Polski jest jednym z najwyższych w Europie, a rekordowo niskie stopy procentowe pobudzają gospodarkę do wzrostu. Istotne są również sygnały od Rady Polityki Pieniężnej, która rozważa kolejną obniżkę stóp. W ten dobry dla giełdy klimat wpisują się również sygnały płynące z analizy technicznej wykresów. Ostatnie kilkanaście sesji to najdłuższa seria wzrostów od dłuższego czasu, która musiała zostać poddana korekcie. W tym wypadku po dotarciu do oporu na poziomie 2480 pkt. 1 sesyjna korekta zatrzymała się na wsparciu w pobliżu 2400 pkt., co już wcześniej zostało wskazane jako prawdopodobny scenariusz. Jeżeli poziom 2400 pkt. zostanie obroniony to można spodziewać się rajdu na północ w kierunku poziomu 2520 pkt. Kolejną falę wzrostów prognozuje również Indeks Nastrojów Inwestorów, który po ustanowieniu dna, wciąż się poprawia. Jednocześnie do strefy przegrzania nastrojów jest jeszcze bardzo daleko co wskazuje na potencjalny rajd byków.

 

 

Tydzień zakończony 28 sierpnia był okresem spadku poziomu niedźwiedzi przy jednoczesnej korekcie na WIG20. Pomimo dobrego okresu na GPW, czwartkowa sesja odpowiedzialna jest za słaby wynik całościowy. Należy podkreślić, że jest to zaledwie korekta, a tendencja zbliżenia obu wskaźników powinna być kontynuowana aż do ich przecięcia. Może mieć to miejsce w okresie od 3 do 6 tygodni i powinno wiązać się z mocnym popytem na akcje.

 

 

Byki rosną w siłę. Dwa kolejne tygodnie przyniosły wzrost optymistów w ogóle badanych o ponad 11 pkt. proc., przy jednoczesnym spadku poziomu niedźwiedzi o 8,5 pkt. proc. Jednocześnie poziom niezdecydowanych spadł do zaledwie 20,4% co jest najniższym wynikiem od 2 miesięcy. W USA widać oznaki krańcowego przegrzania rynku. Poziom byków przekroczył połowę badanych, a pesymiści stanowią mniej niż 20% udziałów. Rodzi to poważne ryzyko rychłego zakończenia hossy na Wall Street co zbiega się z kolejnym historycznym rekordem na S&P500 i przekroczeniu granicy 2000 pkt.

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów odbijając się od dna wzrósł już ponad 20 pkt. proc. Prawdopodobna jest kontynuacja tej tendencji, tak jak w 3 analogicznych przypadkach w historii badania. Jeżeli również tym razem INI zachowałoby się podobnie to możemy oczekiwać wzrostów na GPW aż do granicy przegrzania nastrojów. Zwykle jest to przedział 40 – 50 pkt. proc., do którego jeszcze daleko co wskazuje na duży potencjał strony popytowej.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

INI 28.08: Dalsza poprawa nastrojów nakręca wzrosty na GPW
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie