Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kopex - największy polski producent maszyn górniczych

© Nneirda - Fotolia.com

Zapraszamy do zapoznania się z raportem na temat spółki Kopex S.A. przygotowanym przez analityków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Spis treści:

 

 1. Profil spółki
 2. Akcjonariat
 3. Ocena jakości komunikacji spółki z rynkiem
 4. Analiza i perspektywy sektora/branży - pozycja spółki
 5. Analiza wyników finansowych
 6. Ocena przyszłych wyników
 7. Analiza wskaźnikowa
 8. Analiza techniczna
 9. Podsumowanie raportu i wnioski

 

 

KOPEX S.A.

 

1. Profil spółki

 

Grupa Kapitałowa Kopex jest producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego i brunatnego. Świadczy również usługi dla górnictwa takie jak drążenie szybów i chodników czy realizacja budowy kopalni pod klucz. Spółki z grupy oferują też specjalistyczne urządzenia elektryczne oraz systemy przeciwwybuchowe dla górnictwa. Grupa funkcjonuje w skali globalnej. Główne aktywa wytwórcze zlokalizowane są w Polsce, ale spółka posiada też zakłady produkcyjne w Chinach, Australii, Czechach, Serbii czy RPA. Rozwija za granicą również sieć własnych placówek serwisowych. Działalność operacyjny podzielona jest na 5 segmentów:

 

 • Usługi górnicze – budowa i pogłębianie szybów, wykonywanie robót poziomych w wyrobiskach górniczych, usługi projektowe budownictwa górniczego, usługi wiertnicze.
 • Produkcja maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego – zautomatyzowane kompleksy ścianowe, kombajny ścianowe i chodnikowe, obudowy zmechanizowane, systemy transportowe, urządzenia do wzbogacania węgla.
 • Urządzenia elektroniczne i elektryczne – systemy automatycznego sterowania, zasilanie systemów kopalnianych, ognioszczelne stacje transformatorowe, systemy wymiany ciepła, rozruszniki tyrystorowe.
 • Produkcja maszyn i urządzeń dla górnictwa odkrywkowego – wielkogabarytowe maszyny dla górnictwa odkrywkowego.
 • Pozostała działalność – maszyny dla przemysłu ciężkiego, produkcja dla budownictwa, siłowniki hydrauliczne, odlewy żeliwne i stalowe.

Schemat budowy Grupy Kapitałowej Kopex jest dość rozbudowany. Spółka obecnie dąży do zmniejszenia ilości podmiotów zależnych.

Struktura

Źródło: Kopex S.A.

 

Pod koniec 2013 r. dość wiele mówiło się o propozycji rozpoczęcie rozmów w zakresie połączenia Famuru z Kopeksem. Z inicjatywą wyszedł zarząd Famuru przedstawiając wstępne warunki połączenia firm w oparciu o stosunek 2 akcje Famuru za 1 akcję Kopeksu. Przewodniczący RN i główny akcjonariusz Kopeksu od samego początku negatywnie odnosił się do tej propozycji i wskazywał na brak satysfakcjonujących korzyści dla jego spółki. Jednocześnie podkreślał, że Kopex już obecnie ma wypracowaną silną pozycję na rynku światowym i jest zdolny sam skutecznie konkurować z największymi graczami w branży. Dodajmy, że większościowy akcjonariusz Famuru – TDJ S.A. posiada mniejszościowy pakiet akcji Kopeksu w ilości 9,99% kapitału zakładowego i po ewentualnej konsolidacji stałby się większościowym akcjonariuszem nowego podmiotu. Finalnie oba podmioty odstąpiły od rozpoczęcia rozmów.

 

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Kopex - największy polski producent maszyn górniczych
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie