Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kopex - największy polski producent maszyn górniczych

© Nneirda - Fotolia.com

Zapraszamy do zapoznania się z raportem na temat spółki Kopex S.A. przygotowanym przez analityków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Spis treści:

 

 1. Profil spółki
 2. Akcjonariat
 3. Ocena jakości komunikacji spółki z rynkiem
 4. Analiza i perspektywy sektora/branży - pozycja spółki
 5. Analiza wyników finansowych
 6. Ocena przyszłych wyników
 7. Analiza wskaźnikowa
 8. Analiza techniczna
 9. Podsumowanie raportu i wnioski

 

 

KOPEX S.A.

 

1. Profil spółki

 

Grupa Kapitałowa Kopex jest producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego i brunatnego. Świadczy również usługi dla górnictwa takie jak drążenie szybów i chodników czy realizacja budowy kopalni pod klucz. Spółki z grupy oferują też specjalistyczne urządzenia elektryczne oraz systemy przeciwwybuchowe dla górnictwa. Grupa funkcjonuje w skali globalnej. Główne aktywa wytwórcze zlokalizowane są w Polsce, ale spółka posiada też zakłady produkcyjne w Chinach, Australii, Czechach, Serbii czy RPA. Rozwija za granicą również sieć własnych placówek serwisowych. Działalność operacyjny podzielona jest na 5 segmentów:

 

 • Usługi górnicze – budowa i pogłębianie szybów, wykonywanie robót poziomych w wyrobiskach górniczych, usługi projektowe budownictwa górniczego, usługi wiertnicze.
 • Produkcja maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego – zautomatyzowane kompleksy ścianowe, kombajny ścianowe i chodnikowe, obudowy zmechanizowane, systemy transportowe, urządzenia do wzbogacania węgla.
 • Urządzenia elektroniczne i elektryczne – systemy automatycznego sterowania, zasilanie systemów kopalnianych, ognioszczelne stacje transformatorowe, systemy wymiany ciepła, rozruszniki tyrystorowe.
 • Produkcja maszyn i urządzeń dla górnictwa odkrywkowego – wielkogabarytowe maszyny dla górnictwa odkrywkowego.
 • Pozostała działalność – maszyny dla przemysłu ciężkiego, produkcja dla budownictwa, siłowniki hydrauliczne, odlewy żeliwne i stalowe.

Schemat budowy Grupy Kapitałowej Kopex jest dość rozbudowany. Spółka obecnie dąży do zmniejszenia ilości podmiotów zależnych.

Struktura

Źródło: Kopex S.A.

 

Pod koniec 2013 r. dość wiele mówiło się o propozycji rozpoczęcie rozmów w zakresie połączenia Famuru z Kopeksem. Z inicjatywą wyszedł zarząd Famuru przedstawiając wstępne warunki połączenia firm w oparciu o stosunek 2 akcje Famuru za 1 akcję Kopeksu. Przewodniczący RN i główny akcjonariusz Kopeksu od samego początku negatywnie odnosił się do tej propozycji i wskazywał na brak satysfakcjonujących korzyści dla jego spółki. Jednocześnie podkreślał, że Kopex już obecnie ma wypracowaną silną pozycję na rynku światowym i jest zdolny sam skutecznie konkurować z największymi graczami w branży. Dodajmy, że większościowy akcjonariusz Famuru – TDJ S.A. posiada mniejszościowy pakiet akcji Kopeksu w ilości 9,99% kapitału zakładowego i po ewentualnej konsolidacji stałby się większościowym akcjonariuszem nowego podmiotu. Finalnie oba podmioty odstąpiły od rozpoczęcia rozmów.

 

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Kopex - największy polski producent maszyn górniczych