Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów - OBI 2014

 

 

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych dziękuje za wzięcie udziału w XII edycji badania OBI. Jego wyniki posłużą do stworzenia profilu inwestorów indywidualnych w Polsce, poznawania ich potrzeb i preferencji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Przekazane opinie i uwagi służą także instytucjom rynkowym w ich działaniach.

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 7000 respondentów!

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój cenny czas i pomogli nam w badaniu, wypełniając kwestionariusz ankiety. 

 

Ankieta była anonimowa. Jednak wszyscy, którzy wypełnili ankietę i podali adres e-mail mogą wygrać nagrody:

  • iPad Mini - 1 szt.
  • iPody Shuffle - 5 szt.
  • udziały w konferencji WallStreet 2015 lub Profesjonalny Inwestor 2014 bez noclegów i wyżywienia - 10 szt.
  • książki o tematyce giełdowej – 25 szt.
  • roczne abonamenty w serwisach internetowych: inwestomierz.pl i atskaner.pl50 szt.

Lista wygranych zostanie ogłoszona do 10 września.

Regulamin Badania i Konkursu

 

 

Lista laureatów

 

Wyniki badania OBI2014 zostaną ogłoszone podczas konferencji prasowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w listopadzie 2014 roku i tak jak poprzednie raporty zostaną opublikowane na stronie Stowarzyszenia w dziale Badania i rankingi.

 

 

PARTNER MERYTORYCZNY


 

  

PARTNERZY STRATEGICZNI

 

KNF  
                   
KDPW   KDPW CCP
     
  Bankier.pl

 

 

PROJEKT ORGANIZOWANY W RAMACH PROGRAMU

 

Akcjonariat Obywatelski

 

 

PARTNERZY

 

 

 

GŁÓWNY PARTNER MEDIALNY

 

PAP BIZNES

 

 

 PARTNERZY MEDIALNI

 

Puls Biznesu     Equity Magazine     Parkiet
         
Comparic.pl   Forex Club   inwestycje.pl
         
ISB News   StockWatch.pl   dlaStudenta
         
 Wyborcza.biz   RMF    Gazeta Wyborcza

 GPW Media

 


 

 

Raport „Profil inwestora giełdowego w 2014 roku”

 

Za nami dwunasta edycja Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego co roku przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Ideą badania jest poznanie profilu i preferencji statystycznego polskiego inwestora indywidualnego, co jest o tyle istotne, gdyż wciąż generuje on znaczący 13-proc. odsetek obrotów na warszawskim parkiecie (wg danych GPW za I półrocze 2014 r.). OBI stanowi nieocenione źródło uwag, oczekiwań i sugestii dotyczących rynku kapitałowego. Wyniki badania są również pomocne SII przy realizacji celów statutowych, takich jak prowadzenie działań edukacyjno-analitycznych oraz ochrona praw akcjonariuszy mniejszościowych.

 

W tegorocznej edycji badania, po kontroli jakości, wzięto pod uwagę 7023 ankiety wypełnione przez inwestorów z całej Polski (15,6% respondentów było członkami SII). Oznacza to ponownie bardzo wysoką wiarygodność i reprezentatywność uzyskanych wyników. Ponadto SII kontynuowało współpracę merytoryczną z instytutem PBS, który jest gwarantem profesjonalizmu i poprawności metodologicznej badania.

 

Ostatnie lata pokazują stopniową zmianę podstawowej charakterystyki inwestorów. Jest to spowodowane brakiem dużych ofert publicznych oraz spektakularnej hossy na GPW w Warszawie, a co za tym idzie brakiem napływu nowych inwestorów. W konsekwencji statystyczny polski inwestor starzeje się, zbliżając się tym samym powoli do profilu swojego odpowiednika z rynków rozwiniętych – osoby dojrzałej, doświadczonej, o ponad 20 letnim stażu na rynku, inwestującej długoterminowo, w spółki dywidendowe. Obecnie wciąż jest jeszcze jednak młodym mężczyzną w wieku ok. 38 lat, mieszkającym w dużym mieście, posiadającym wyższe wykształcenie, a co za tym idzie dobrą pracę i oszczędności, które chce pomnażać na giełdzie godząc się z ryzykiem, a inwestycje traktuje jako dodatkowe źródło przychodu. Przeciętny polski inwestor inwestuje od 7 lat a wartość jego portfela wynosi ok. 30 tys. zł.

 

Poniższy raport zawiera najważniejsze dane, zestawienia i tendencje z bardzo szerokiego katalogu zależności. Życzymy przyjemnej lektury!

 

Raport do pobrania poniżej - za darmo dla zalogowanych.

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

18.04.2017, Aktualności

II edycja Podlaskiej Akademii Giełdowej

18.04.2017, Aktualności

II edycja Podlaskiej Akademii Giełdowej

Podlaska Akademia Giełdowa jest cyklem pięciu otwartych szkoleń poświęconych tematyce rynków finansowych. Prelegentami będą eksperci z takich instytucji jak np.: KNF, DM BOŚ, XTB czy mBank.

Zobacz więcej

26.04.2017, Newsroom

Znaczna poprawa zyskowności Lotosu w I kw. 2017 roku. Kurs wystrzelił

26.04.2017, Newsroom

Znaczna poprawa zyskowności Lotosu w I kw. 2017 roku. Kurs wystrzelił

Grupa Lotos w I kw. 2017 roku zarobiła na czysto 410,9 mln zł wobec 106 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej. Skokowo wzrosły też przychody grupy, które wyniosły 5 447,3 mln zł na tle 3 935,9 mln zł rok wcześniej.

Zobacz więcej

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów - OBI 2014