Chat with us, powered by LiveChat

INI 06.02: Optymizm wraca na warszawski parkiet, w USA grobowe nastroje

Skomentuj artykuł

 O ile początek tygodnia na rynkach nie napawał optymizmem to już jego druga połowa zdecydowanie rozbudza apetyty inwestorów, nie tylko w Polsce. Telefony maklerów w poniedziałek zrobiły się gorące kiedy to w USA na rynek napłynęła największa od ponad 2 lat fala podaży. Długa czarna świeca nie tylko zniosła wartość indeksu S&P500 o 2,3%, ale też przebiła ważny z punku widzenia analizy technicznej poziom 1720 pkt.. Inwestorzy indywidualni za oceanem zostali wypłoszeni tą informacją, a wielu z nich zmieniło nastawienie na negatywne, zapewne pozbywając się akcji. Po „oczyszczeniu” indeksu pojawiły się głody analityków, że 5% przecena indeksu w rozpędzonej hossie to świetne okazja inwestycyjna. Trudno nie zgodzić się z tym argumentem, jednak wydaje się, że przecena o 6-7% byłaby jeszcze bardziej atrakcyjna. Pomimo odbicia w ostatnich 3 dniach, taki scenariusz wydaje się prawdopodobny.  Obecnie kurs zatrzymał się „w powietrzu”, a mocne wsparcie wypada nieznacznie niżej  - na zgrupowaniu istotnych zniesień oraz linii trendu wzrostowego (1720 – 1730 pkt.)

 

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie dawno nie była tak zielona jak w ostatnich 2 tygodniach. Wzrosty napędzały przede wszystkim świetne odczyty polskiego PMI, wskaźnika mierzącego kondycję przemysłu oraz  PKB. Produkt Krajowy Brutto po pozytywnych odczytach za IV kwartał według ministra finansów w ciągu 2 kolejnych latach ma wzrastać w tempie 3% r/r. Polska gospodarka na tle Europy pozytywnie się wyróżnia co jest powodem do dobrych nastrojów na giełdzie i potencjału do kontynuowania odważniejszego ruchu wzrostowego. Informacje płynące z analizy technicznej również są zachęcające. Flagowy indeks GPW – WIG20 zakończył korektę wiarygodną formacją młota na poziomie 2300 pkt.  i po krótkiej walce przebił również długoterminową linię trendu spadkowego. Podczas czwartkowej sesji wszedł w zakres najmocniejszego w ostatnich kilku miesiącach oporu 2400 – 2420 pkt. Jeżeli zostanie przebity górą to prawdopodobny stanie się kolejny impuls wzrostowy do poziomu nawet 2600 pkt. Zanim to jednak nastąpi prawdopodobny jest również ruch powrotny do 2350 pkt. 

 

 

W tygodniu zakończonym 06.02.2014 obserwowaliśmy wzrostu kursu WIG20 aż o 3,6% przy jednoczesnym spadku udziału niedźwiedzi o blisko 4 pkt. proc. Skutkowało to zbliżeniem obu wskaźników po wyznaczeniu lokalnych ekstremów tydzień wcześniej. Patrząc na ostatnie 6 miesięcy, nie ma wystarczająco mocnego trendu, który dawałby średnioterminowe sygnały inwestycyjne. W podanym okresie wskaźniki przecinały się 4-o krotnie co można było wykorzystać do określania ruchu cen z tygodnia na tydzień. Obecnie prawdopodobne jest kontynuowanie zbliżania się obu wskaźników.

 

 

 

Ubiegłotygodniowy INI wyniósł 13,8 pkt. proc. co zapowiadało poprawę nastrojów inwestorów, a także wzrosty na warszawskim parkiecie. Rzeczywiście poziom byków wzrósł powyżej 50%, a poziom niedźwiedzi i niezdecydowanych oscyluje wokół kilkumiesięcznej średniej. Struktura polskich inwestorów diametralnie różni się jednak od nastrojów graczy za oceanem. Odczyty Sentiment Survey zaskakują, bo gdy w USA szaleje hossa, przeważająca część uczestników rynku spodziewa się spadków. Druga najliczniejsza grupa znajduje się obecnie poza rynkiem, niepewna najbliższych 6 miesięcy, a byki to obecnie niecałe 28%.

 

 

Wzrost INI do poziomu 25,3 pkt. proc. nie jest zaskoczeniem. Po wyznaczeniu lokalnego minimum w grudniu 2013 na poziomie 8,1 pkt. proc. spodziewany jest dalszy wzrost wskaźnika, nawet powyżej poziomu 40 pkt. proc. w kolejnych kilku tygodniach. Za takim scenariuszem przemawia zakończenie korekty na GPW, pozytywne dane makroekonomiczne oraz presja popytu na kontynuację hossy. Natomiast zagrożeniem dla powrotu do bardziej zdecydowanych wzrostów jest korekta w USA i negatywne nastroje amerykańskich inwestorów. Najbardziej prawdopodobne w najbliższych 2 miesiącach jest jednak ponowny atak na historyczne maksima w USA i późniejsza realizacja zysków.

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie