Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 30.06

Po tygodniu, w którym nastroje inwestorów charakteryzowały się rekordowym pesymizmem, odnotowaliśmy w końcu poprawę. Po raz pierwszy od czterech tygodni wyniki Indeksu Nastrojów Inwestorów wskazują na wzrost udziału byków i spadek niedźwiedzi. Zgoda banków francuskich na rolowanie zadłużenia Grecji oraz przegłosowanie przez grecki parlament programu oszczędnościowego (pomimo towarzyszących temu zamieszek) uspokoiły inwestorów. Giełdy papierów wartościowych na informacje o odsunięciu w czasie problemów zareagowały znacznymi zwyżkami kursów akcji. W związku z tym indeks WIG20 powrócił powyżej ważnego poziomu wsparcia 2800 pkt., po jego wcześniejszym naruszeniu.

 

Udział inwestorów oczekujących wzrostów na rynku w najbliższym półroczu wzrósł po raz pierwszy od blisko miesiąca, kształtując się na poziomie 42,6%, co oznacza wzrost o 2,4 pkt. proc. Jednak największe zmiany udziałów wystąpiły w przypadku inwestorów oczekujących spadków oraz kontynuacji trendu bocznego. Odsetek inwestorów z pierwszej grupy spadł aż o 8,3 pkt. proc., a drugiej wzrósł o 5,9 pkt. proc., osiągając wartości odpowiednio 20,8% i 36,6%. Co więcej dosyć podobna zmiana wystąpiła w przypadku amerykańskiego odpowiednika INI, czyli Sentiment Survey. Również w tym badaniu nastrojów udział byków nieznacznie wzrósł (do 38,3%), a część niedźwiedzi stała się neutralna. Udziały inwestorów oczekujących rozpoczęcia bessy na amerykańskiej giełdzie spadła do 30,2%, a inwestorów prognozujących dalszej konsolidacji na rynku wzrosła do 31,5%.

 

W nawiązaniu do komentarza do wyników badania INI z poprzedniego tygodnia, potwierdziła się prawidłowość kotraariańskiego charakteru wskaźników sentymentu. Skrajny pesymizm okazał się jak dotąd całkiem dobrym sygnałem kupna, jednak dzisiaj ciężko powiedzieć czy zmiana tendencji będzie kontynuowana.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 30 czerwca 2011 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 30.06
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie