Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 30.06

Po tygodniu, w którym nastroje inwestorów charakteryzowały się rekordowym pesymizmem, odnotowaliśmy w końcu poprawę. Po raz pierwszy od czterech tygodni wyniki Indeksu Nastrojów Inwestorów wskazują na wzrost udziału byków i spadek niedźwiedzi. Zgoda banków francuskich na rolowanie zadłużenia Grecji oraz przegłosowanie przez grecki parlament programu oszczędnościowego (pomimo towarzyszących temu zamieszek) uspokoiły inwestorów. Giełdy papierów wartościowych na informacje o odsunięciu w czasie problemów zareagowały znacznymi zwyżkami kursów akcji. W związku z tym indeks WIG20 powrócił powyżej ważnego poziomu wsparcia 2800 pkt., po jego wcześniejszym naruszeniu.

 

Udział inwestorów oczekujących wzrostów na rynku w najbliższym półroczu wzrósł po raz pierwszy od blisko miesiąca, kształtując się na poziomie 42,6%, co oznacza wzrost o 2,4 pkt. proc. Jednak największe zmiany udziałów wystąpiły w przypadku inwestorów oczekujących spadków oraz kontynuacji trendu bocznego. Odsetek inwestorów z pierwszej grupy spadł aż o 8,3 pkt. proc., a drugiej wzrósł o 5,9 pkt. proc., osiągając wartości odpowiednio 20,8% i 36,6%. Co więcej dosyć podobna zmiana wystąpiła w przypadku amerykańskiego odpowiednika INI, czyli Sentiment Survey. Również w tym badaniu nastrojów udział byków nieznacznie wzrósł (do 38,3%), a część niedźwiedzi stała się neutralna. Udziały inwestorów oczekujących rozpoczęcia bessy na amerykańskiej giełdzie spadła do 30,2%, a inwestorów prognozujących dalszej konsolidacji na rynku wzrosła do 31,5%.

 

W nawiązaniu do komentarza do wyników badania INI z poprzedniego tygodnia, potwierdziła się prawidłowość kotraariańskiego charakteru wskaźników sentymentu. Skrajny pesymizm okazał się jak dotąd całkiem dobrym sygnałem kupna, jednak dzisiaj ciężko powiedzieć czy zmiana tendencji będzie kontynuowana.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 30 czerwca 2011 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

"Wojna handlowa" oraz zmiany stóp procentowych Fed niekorzystnie wpływają na giełdy Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz więcej

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 30.06
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie