Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ruszył nowy projekt Stowarzyszenia - Indeks Nastrojów Inwestorów

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów jest nowym cyklicznym badaniem przeprowadzanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych pod patronatem serwisu Wyborcza.biz i Gazety Wyborczej.


Badanie INI wskazuje procent inwestorów byków, niedźwiedzi oraz tych nastawionych neutralnie do kierunku trendu giełdowego w okresie najbliższych 6 miesięcy. Jego wyniki dają cenną informację o tym, jaki jest obecnie udział inwestorów oczekujących wzrostów, spadków lub pozostawania na niezmienionym poziomie głównych indeksów giełdowych. Jest on polskim odpowiednikiem Sentiment Survey, publikowanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Oczywiście nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki będzie poziom indeksu WIG w horyzoncie najbliższych kilku tygodni. Jednak inwestorzy na bieżąco analizują napływające na rynek informacje i na tej podstawie podejmują swoje decyzje inwestycyjne – o kupnie, powstrzymaniu się od transakcji bądź sprzedaży akcji. Oznacza to, że na podstawie oceny dostępnych danych spodziewają się kontynuacji wzrostów, konsolidacji lub znacznej korekty, choć nie wiedzą kiedy dokładnie ta zmiana nastąpi. Stąd tak istotny jest półroczny termin przewidywań. Pozwala on inwestorom z dosyć dużym prawdopodobieństwem określić swoje nastawienie odnośnie możliwego kształtowania się indeksów giełdowych w dłuższym horyzoncie czasu.

 

Poprawa lub pogorszenie sentymentu panującego obecnie na rynku akcji może świadczyć o możliwych przyszłych zwyżkach lub spadkach głównych indeksów na GPW. Co więcej odpowiednio wysokie udziały byków lub niedźwiedzi można traktować jako sygnały odwrócenia trendu. Innymi słowy, np. po znaczącej wyprzedaży akcji na rynku i spadkach cen, skrajny pesymizm wykazywany przez inwestorów może być bardzo dobrym sygnałem kupna akcji (wskaźnik kontraariański).

 

Co tydzień aktywni inwestorzy, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, będą mogli oddać swój jeden głos w badaniu. Wyniki Indeksu Nastrojów Inwestorów publikowane będą co tydzień w czwartek na stronie SII, a następnie w poniedziałek w serwisie Wyborcza.biz oraz Gazecie Wyborczej. Każda publikacja opatrzona będzie komentarzem ekspertów Stowarzyszenia, wraz z odniesieniem do występujących tendencji, wyników amerykańskiego odpowiednika badania INI oraz obecnej sytuacji rynkowej.

 

 

SII     
wyborcza.biz     
Gazeta Wyborcza

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Ruszył nowy projekt Stowarzyszenia - Indeks Nastrojów Inwestorów