Chat with us, powered by LiveChat

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

Skomentuj artykuł
Elenathewise - fotolia.com

"Wojna handlowa" oraz zmiany stóp procentowych Fed niekorzystnie wpływają na giełdy Europy Środkowo-Wschodniej. W poniższej analizie sprawdziliśmy jak WIG radzi sobie na tle innych indeksów regionu. Sytuacja nie wygląda jednak dobrze.

 

Indeks WIG we wtorek 19 czerwca sięgnął poziomów nie widzianych od 8 lutego 2017 roku. Oznacza to, że wskaźnik ten znajduje się najniżej od ponad 16 miesięcy. W ciągu ostatniego miesiąca WIG stracił 6 procent, w ciągu ostatnich 3 miesięcy poszedł w dół o 6,4 procent, a na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy skala spadków sięgnęła 16,6 procent.

 

WIG - wykres notowań indeksu
WIG - wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl z dnia 19.06.2018

 

Kiepską sytuację polskiej giełdy odzwierciedla również kondycja indeksu grupującego blue chipy. WIG20 stracił w ostatnim miesiącu 6,4 procent, a na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy spadek wyniósł 18,4 procent. Nieco lepiej wygląda sytuacja indeksów mWIG40 oraz sWIG80, które w ciągu ostatnich 5 miesięcy straciły odpowiednio 15,8 procent i 12,3 procent.

Nie tylko GPW

Słabość jest również widoczna wśród innych giełd regionu, chociaż nie da się ukryć, że rodzimy parkiet wypada najsłabiej w tym zestawieniu. Zmiany wartości głównych indeksów notowanych na giełdach krajów Europy Środkowo-Wschodniej na przestrzeni ostatniego miesiąca, 3 miesięcy oraz 5 miesięcy przedstawiono poniżej.

 

 

Zmiana wartości głównych indeksów notowanych na giełdach krajów Europy Środkowo-Wschodniej na przestrzeni ostatniego 1 miesiąca, 3 miesięcy oraz 5 miesięcy
Kraj Indeks 1M 3M 5M
Polska WIG -6,0 -6,4 -16,6
Czechy PX -3,0 -4,2 -4,8
Słowacja SAX -0,1 -4,0 -4,3
Węgry BUX -3,7 -7,0 -12,4
Rumunia BET -1,7 -7,5 -2,9
Bułgaria SOFIX -2,3 -6,0 -11,8
Ukraina UX -12,9 -1,2 13,5
Estonia OMXT 1,4 -3,5 -0,7
Łotwa OMXR -0,6 -0,2 -0,9
Litwa OMXV 0,8 4,1 7,4
Rosja RTS -9,1 -12,7 -14,8

Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Pomijając warszawski parkiet, w ujęciu miesięcznym najsłabiej wypada ukraiński UX (-12,9 procent) oraz rosyjski RTS (-9,1 procent). Za nimi uplasował się węgierski BUX, który stracił 3,7 procent. W tym czasie wzrost wartości zanotował litewski OMXV (+0,8 procent) oraz estoński OMXT (+1,4 procent).

 

Biorąc pod uwagę 3-miesięczny horyzont czasowy, najsłabiej wypadła rosyjska giełda, a za nią uplasował się rumuński indeks BET (-7,5 procent). Przy 3-miesięcznym horyzoncie czasowym, wzrost zanotował tylko litewski OMXV (+4,1 procent).

 

Spośród przeanalizowanych indeksów, przy 5-miesięcznym horyzoncie czasowym najsłabiej wypadł RTS (-14,8 procent), a węgierski BUX stracił (12,4 procent). Podobnie jak w poprzednich przypadkach, litewska giełda zanotowała wzrost (+7,4 procent), a ukraiński UX poszedł w górę o 13,5 procent.

Polityka zagraniczna Donalda Trumpa oraz stopy procentowe w USA

W europejskie i światowe giełdy mocno uderza polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych. Dotyczy to przede wszystkim ceł, jakie w ostatnim czasie nakłada administracja Donalda Trumpa. Już 6 lipca wejdzie w życie 25-procentowe cło na ponad tysiąc różnych produktów importowanych z Chin do USA.

 

Oprócz kwestii Chin, ważnym elementem dla rynków wschodzących jest kwestia odpływu kapitału ze względu na wzrosty stóp procentowych Fed. Przypomnijmy, że w czerwcu amerykańska Rezerwa Federalna po raz kolejny podniosła koszt kapitału. Była to siódma podwyżka z cyklu rozpoczętego w grudniu 2015 roku. Przedział stopy funduszy federalnych zawiera się obecnie w przedziale 1,75-2,00 proc. Z ostatnich informacji, jakie przekazał Fed wynika, że w tym roku można spodziewać się jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych.

 

Dla warszawskiej giełdy niekorzystnym czynnikiem jest również OFE, które nie dostarcza już na rynek takiej ilości kapitału jak wcześniej, a do tego dochodzi jeszcze odpływ kapitału z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych angażujących środki na rynku akcji.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie