Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ostatnia szansa na wybicie w górę, INI wciąż ujemne

Miniony tydzień nie przyniósł dużych zmian w nastawieniu inwestorów do giełdy, były one jedynie kosmetyczne. W tym samym czasie indeks WIG20 urósł o 1,8%, po spadku indeksu INI do wartości ujemnych na koniec poprzedniego tygodnia (29.09).

 

Odnotowane wzrosty doprowadziły kurs do górnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym indeks porusza się od połowy sierpnia. W scenariuszu wybicia górą z kanału popyt zaatakuje poziom 1 775 punktów, czyli poziom ostatniego, lokalnego szczytu, a zarazem punktu sygnalnego formacji podwójnego dna, budowanej we wrześniu.

 

Spośród polskich spółek na uwagę zasługuje PZU, które zaledwie w ciągu dwóch sesji urosło o ponad 11% w cenach zamknięcia, a biorąc pod uwagę najwyższy poziom podczas sesji z dnia 5 października (28,04 zł) to wzrost ten wyniósł blisko 15%. Przyczyną jest opublikowana polityka kapitałowa i dywidendowa, w tym wypowiedź prezesa PZU o możliwości przeznaczenia 100% zysku za 2016 rok na dywidendę oraz braku rozmów z radą nadzorczą w zakresie ewentualnego podniesienia wartości nominalnej akcji. Budżet na 2017 rok przewiduje dodatkowe 1,5 mld zł podatków z tytułu podniesienia wartości nominalnej akcji spółek Skarbu Państwa, które mają zasilić górnictwo. Pozostaje pytanie, czy w kolejnych latach to samo nie czeka właśnie PZU.

 

INI wyniki

 

Udział byków w badaniu INI wyniósł 37,5%, zwiększając się o 2,5 pkt. proc. W tym samym czasie udział niedźwiedzi wyniósł 37,9%, zwiększając się o 0,4 pkt. proc. Natomiast o 2,9 pkt. proc. zmniejszył się obóz inwestorów opowiadających się za trendem bocznym w ciągu następnych sześciu miesięcy, do 24,5%. Podobnie przedstawia się także rozkład sił inwestorów w Ameryce. Tam również udział byków i niedźwiedzi znajduje się na zbliżonym poziomie, jednak dominującą grupą są inwestorzy prognozujący trend boczny – 43,3%.

 

INI indeks

 

Wartość indeksu INI wyniosła minus 0,4 pkt. proc. Taki poziom można interpretować jako brak zdecydowania inwestorów co do dalszego kierunku ruchu giełdy, co w przełożeniu na analizę techniczną faworyzuje kontynuację spadków zgodnie z maksymą, że kierunek zgodny z obowiązującym trendem jest bardziej prawdopodobny. 

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

Ostatnia szansa na wybicie w górę, INI wciąż ujemne
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie