Chat with us, powered by LiveChat

Ostatnia szansa na wybicie w górę, INI wciąż ujemne

Skomentuj artykuł

Miniony tydzień nie przyniósł dużych zmian w nastawieniu inwestorów do giełdy, były one jedynie kosmetyczne. W tym samym czasie indeks WIG20 urósł o 1,8%, po spadku indeksu INI do wartości ujemnych na koniec poprzedniego tygodnia (29.09).

 

Odnotowane wzrosty doprowadziły kurs do górnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym indeks porusza się od połowy sierpnia. W scenariuszu wybicia górą z kanału popyt zaatakuje poziom 1 775 punktów, czyli poziom ostatniego, lokalnego szczytu, a zarazem punktu sygnalnego formacji podwójnego dna, budowanej we wrześniu.

 

Spośród polskich spółek na uwagę zasługuje PZU, które zaledwie w ciągu dwóch sesji urosło o ponad 11% w cenach zamknięcia, a biorąc pod uwagę najwyższy poziom podczas sesji z dnia 5 października (28,04 zł) to wzrost ten wyniósł blisko 15%. Przyczyną jest opublikowana polityka kapitałowa i dywidendowa, w tym wypowiedź prezesa PZU o możliwości przeznaczenia 100% zysku za 2016 rok na dywidendę oraz braku rozmów z radą nadzorczą w zakresie ewentualnego podniesienia wartości nominalnej akcji. Budżet na 2017 rok przewiduje dodatkowe 1,5 mld zł podatków z tytułu podniesienia wartości nominalnej akcji spółek Skarbu Państwa, które mają zasilić górnictwo. Pozostaje pytanie, czy w kolejnych latach to samo nie czeka właśnie PZU.

 

INI wyniki

 

Udział byków w badaniu INI wyniósł 37,5%, zwiększając się o 2,5 pkt. proc. W tym samym czasie udział niedźwiedzi wyniósł 37,9%, zwiększając się o 0,4 pkt. proc. Natomiast o 2,9 pkt. proc. zmniejszył się obóz inwestorów opowiadających się za trendem bocznym w ciągu następnych sześciu miesięcy, do 24,5%. Podobnie przedstawia się także rozkład sił inwestorów w Ameryce. Tam również udział byków i niedźwiedzi znajduje się na zbliżonym poziomie, jednak dominującą grupą są inwestorzy prognozujący trend boczny – 43,3%.

 

INI indeks

 

Wartość indeksu INI wyniosła minus 0,4 pkt. proc. Taki poziom można interpretować jako brak zdecydowania inwestorów co do dalszego kierunku ruchu giełdy, co w przełożeniu na analizę techniczną faworyzuje kontynuację spadków zgodnie z maksymą, że kierunek zgodny z obowiązującym trendem jest bardziej prawdopodobny. 

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie