Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Najlepsze nastroje inwestorów w sierpniu od 2013 roku

Pierwsze dwa tygodnie sierpnia 2016 roku przyniosły powiew optymizmu. Wartość indeksu INI, obrazująca panujące nastroje wśród inwestorów indywidualnych, wyniosła w pierwszym tygodniu 25 pkt. proc., a w drugim 29,4 pkt. proc.

 

Tak optymistyczne nastroje w sierpniu zostały ostatni raz odnotowane w 2013 roku, kiedy w pierwszych dwóch tygodniach miesiąca indeks przyjmował wartości odpowiednio 25,4 pkt. proc. i 45,3 pkt. proc., a więc przekroczył umowną granicę przegrzania 40 pkt. proc. W kolejnych tygodniach sierpnia 2013 roku dobre nastroje utrzymywały się, a indeks INI notował odczyty powyżej 30 pkt. proc. W przełożeniu na indeks WIG20 dwa pierwsze tygodnie sierpnia 2013 roku przyniosły wzrost o 4,7%, jednak cały miesiąc zamknął się jedynie na poziomie 0,5%.

 

W tym roku indeks WIG20 w ciągu dwóch pierwszych tygodni sierpnia zwyżkował o blisko 6%. Wzrostowi nie towarzyszył hurraoptymizm, odnotowany w sierpniu 2013 roku, jednak indeks INI znajduje się na poziomach, po osiągnięciu których rynek zaczynał spadać w ciągu ostatniego roku. Naturalną wydaje się również korekta po tak silnych wzrostach z początku miesiąca. Jednak polskiej giełdzie cały czas może sprzyjać utrzymujący się dotychczas dobry sentyment na giełdach zagranicznych. Jeśli do tego dołączą solidne wyniki spółek publikowane w drugiej połowie miesiąca, to sierpień 2016 roku może okazać się jednym z najbardziej zyskownych miesięcy w tym roku.

 

INI wyniki

 

W badaniu zakończonym w dniu 11 sierpnia 2016 roku udział byków wśród inwestorów wyniósł 54,8% - najwięcej od maja 2015 roku. Udział niedźwiedzi spadł do 25,3% - najniżej od października 2015 roku. Inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym stanowili 19,9%.

 

INI indeks

 

Kiedy indeks WIG20 spadał w okolice 1 650 pkt. (styczeń i czerwiec bieżącego roku), wartość indeksu INI spadała poniżej granicy minus 20 pkt. proc., wyznaczając zarazem nowe, historyczne minima. W pięcioletniej historii badania INI spadek indeksu do tak niskich wartości wskazywał na odwrócenie panującego na giełdzie trendu. Dlatego z punktu widzenia badania INI właśnie teraz może zaczynać się hossa, która jeszcze mocno wyciągnie w górę indeksy na polskiej giełdzie.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Najlepsze nastroje inwestorów w sierpniu od 2013 roku
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie