Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Najlepsze nastroje inwestorów w sierpniu od 2013 roku

Pierwsze dwa tygodnie sierpnia 2016 roku przyniosły powiew optymizmu. Wartość indeksu INI, obrazująca panujące nastroje wśród inwestorów indywidualnych, wyniosła w pierwszym tygodniu 25 pkt. proc., a w drugim 29,4 pkt. proc.

 

Tak optymistyczne nastroje w sierpniu zostały ostatni raz odnotowane w 2013 roku, kiedy w pierwszych dwóch tygodniach miesiąca indeks przyjmował wartości odpowiednio 25,4 pkt. proc. i 45,3 pkt. proc., a więc przekroczył umowną granicę przegrzania 40 pkt. proc. W kolejnych tygodniach sierpnia 2013 roku dobre nastroje utrzymywały się, a indeks INI notował odczyty powyżej 30 pkt. proc. W przełożeniu na indeks WIG20 dwa pierwsze tygodnie sierpnia 2013 roku przyniosły wzrost o 4,7%, jednak cały miesiąc zamknął się jedynie na poziomie 0,5%.

 

W tym roku indeks WIG20 w ciągu dwóch pierwszych tygodni sierpnia zwyżkował o blisko 6%. Wzrostowi nie towarzyszył hurraoptymizm, odnotowany w sierpniu 2013 roku, jednak indeks INI znajduje się na poziomach, po osiągnięciu których rynek zaczynał spadać w ciągu ostatniego roku. Naturalną wydaje się również korekta po tak silnych wzrostach z początku miesiąca. Jednak polskiej giełdzie cały czas może sprzyjać utrzymujący się dotychczas dobry sentyment na giełdach zagranicznych. Jeśli do tego dołączą solidne wyniki spółek publikowane w drugiej połowie miesiąca, to sierpień 2016 roku może okazać się jednym z najbardziej zyskownych miesięcy w tym roku.

 

INI wyniki

 

W badaniu zakończonym w dniu 11 sierpnia 2016 roku udział byków wśród inwestorów wyniósł 54,8% - najwięcej od maja 2015 roku. Udział niedźwiedzi spadł do 25,3% - najniżej od października 2015 roku. Inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym stanowili 19,9%.

 

INI indeks

 

Kiedy indeks WIG20 spadał w okolice 1 650 pkt. (styczeń i czerwiec bieżącego roku), wartość indeksu INI spadała poniżej granicy minus 20 pkt. proc., wyznaczając zarazem nowe, historyczne minima. W pięcioletniej historii badania INI spadek indeksu do tak niskich wartości wskazywał na odwrócenie panującego na giełdzie trendu. Dlatego z punktu widzenia badania INI właśnie teraz może zaczynać się hossa, która jeszcze mocno wyciągnie w górę indeksy na polskiej giełdzie.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Najlepsze nastroje inwestorów w sierpniu od 2013 roku