Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kulminacja negatywnych nastrojów przed Brexitem!

Miniony tydzień stał pod znakiem zbliżającego się referendum w Wielkiej Brytanii. Na dokładkę, w czwartek dał o sobie znać Bank Japonii.

 

Słabość światowych giełd w minionym tygodniu była bardzo wyraźna. Tłumaczyć to można zbliżającym się referendum w Wielkiej Brytanii, w której Brytyjczycy opowiedzą się, czy chcą pozostać w Unii Europejskiej. Sytuację w ostatnich dniach podgrzewają sondaże, które wskazują na coraz większą przewagę zwolenników Brexitu. Jednak wciąż znaczna część ankietowanych nie jest zdecydowana i to właśnie ta grupa może zaważyć o wyniku referendum. W całym tym szumie informacyjnym warto pamiętać, że ostateczna decyzja i tak będzie należała do parlamentu brytyjskiego. Można się domyślać, że przewaga zwolenników Brexitu będzie musiała być znacząca, aby zadecydował on o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 

Oliwy do ognia dołożył w czwartek Bank Japonii, który zadecydował o wstrzymaniu dotychczasowej skali luzowania ilościowego. Program skupu został utrzymany na poziomie 80 bln JPY, a główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie minus 0,1%. Brak zwiększenia skali programu luzowania ilościowego zostało negatywnie odebrane przez rynek, japoński indeks Nikkei 225 spadł w czwartek o 3%. Miało to swoje odbicie również na europejskich giełdach. Przez pryzmat pozostałych światowych indeksów, tydzień zakończony w dniu 16 czerwca bieżącego roku prezentuje się następująco: DAX -5,3%, CAC40 -5,7%, S&P500 -1,8%. Na tym tle rodzimy WIG20 nie prezentuje się najgorzej, osiągając wynik -4,4%.

 

INI wyniki

 

Nastroje polskich inwestorów przed zbliżającym się referendum są skrajnie negatywne. Udział niedźwiedzi w sondażu z minionego tygodnia wyniósł 50,4%. Jest to najwyższa wartość od 21 stycznia 2016 roku, kiedy odnotowano rekordowe 51,7%. Byczo nastawieni inwestorzy stanowili 30,2%, a opowiadający się za trendem bocznym w ciągu najbliższych sześciu miesięcy 19,4%. Niedźwiedzie nastroje panują również wśród amerykańskich inwestorów. Ich udział wyniósł 37,5% i przeważał nad pozostałymi grupami inwestorów.

 

INI indeks

 

Indeks INI osiągnął wartość minus 20,2 pkt. proc., tym samym przekraczając umowną granicę wyprzedania. Przyszły tydzień na pewno będzie stał pod znakiem referendum w Wielkiej Brytanii, jednak kontynuacja przeceny z tego tygodnia nie wydaje się już być tak oczywista. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na skrajnie negatywne nastroje odnotowane wśród polskich inwestorów. Na tej podstawie można stwierdzić, że obawy o Brexit są już mocno w cenach. Można też pokusić się o stwierdzenie, że grający na krótko przed referendum zaczną powoli realizować zyski. Nie zmienia to faktu, że przy inwestycjach należy zachować szczególną ostrożność, a każde doniesienie z Wielkiej Brytanii może powodować dużą zmienność.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Kulminacja negatywnych nastrojów przed Brexitem!