Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestorzy niepewni co do dalszych losów giełdy

Miniony tydzień stał pod znakiem uaktualnienia oceny ratingowej Polski przez agencję Moody’s. Decyzję agencji można traktować jako pozytywne zaskoczenie dla rynku, bo większość analityków spodziewała się obniżenia ratingu, tak jak to miało miejsce podczas styczniowej rewizji przez agencję S&P.

 

Agencja Moody’s pozostawiła ocenę ratingową Polski na poziomie A2, zmieniając perspektywę ze stabilnej na negatywną. Rynek zareagował na ten werdykt pozytywnie, w poniedziałek (16.05) indeks WIG20 zyskiwał ponad 2,1%. Warto przy tym pamiętać, że zmiana perspektywy jest pierwszym krokiem do obniżenia ratingu. Jeśli negatywne tendencje będą się utrzymywać, to przy następnej rewizji może dojść do obniżenia ratingu. Wśród istotnych czynników ryzyka dla Polski można wymienić ustawę frankową, kwestię wieku emerytalnego i trwający spór o Trybunał Konstytucyjny. Trzeba też pamiętać, że 15 sierpnia bieżącego roku rewizję ratingu dla Polski przeprowadzi agencja Fitch. Agencja ta w tym tygodniu obniżyła prognozę wzrostu PKB w Polsce z 3,5% do 3,2% w 2016 roku, a także oceniła, że deficyt budżetu będzie większy niż założony przez rząd.

 

Od końca kwietnia indeks WIG20 spada, tracąc w tym okresie blisko 8,9%. Wczorajsza silna przecena (19.05) sprowadziła indeks do ważnego wsparcia na poziomie 1 800 punktów. Z technicznego punktu widzenia jest to świetne miejsce dla byków do uaktywnienia się i pokazania swojej siły. Jednak w scenariuszu, w którym poziom ten zostanie oddany bez większej walki, spadki mogą przybrać na sile. Nastroje inwestorów nie dają żadnej wskazówki co do przyszłych trendów.

 

INI wyniki

 

W minionym badaniu, zakończonym 19 maja, udział byków wśród inwestorów wyniósł 39,2%. Udział niedźwiedzi niewiele się różnił, bo wyniósł 36,7%. Pozostała część inwestorów opowiedziała się za trendem bocznym w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Niewielkie zmiany odnotowano w porównaniu do wyników badania z poprzedniego tygodnia, z tą różnicą, że wtedy zbliżoną przewagę miały niedźwiedzie. Warto też dodać, że nastroje inwestorów w Stanach Zjednoczonych również nie są najlepsze. Udział tamtejszych byków wyniósł 19,3%, co nie jest często odnotowywaną wartością.

 

INI indeks

 

Indeks INI zamknął tydzień na poziomie 2,5 punktów procentowych. Od kwietnia spadek na indeksie sięgnął 24,5 punktów procentowych. Wartość wskaźnika w okolicach zera jest odczytem neutralnym. Jednak patrząc na spadkową tendencję na indeksie WIG20, warto obserwować odczyty indeksu w kolejnych tygodniach ponieważ w pięcioletniej historii badania skrajne odczyty często wskazywały na zmianę trendu, przynajmniej krótkookresową. Takim skrajnie niskim odczytem będzie spadek indeksu INI w okolice minus 20 punktów procentowych.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

Inwestorzy niepewni co do dalszych losów giełdy