Chat with us, powered by LiveChat

Niebezpieczny wzrost rentowności obligacji skarbowych. Cisza przed burzą?

Skomentuj artykuł
© Romolo Tavani - Fotolia.com

Po piątkowym obniżeniu ratingu dla Polski przez agencję ratingową Standard & Poor's z A- do BBB+, negatywna reakcja została odnotowana na rentowności obligacji państwowych. Rentowność 10-letnich obligacji wzrosła powyżej ważnego z punktu technicznego progu 3%.

 

Nie tylko polska złotówka oraz indeksy na GPW zareagowały silnym osłabieniem po decyzji Standard & Poor's. Rentowność 10-letnich obligacji państwowych jest dla wielu inwestorów globalnych miarą ryzyka dla danego kraju. Są też one wyznacznikiem kwoty wolnej od ryzyka w wielu modelach wycen. W czasie wielkiego kryzysu, który zaczął się w 2008 roku, to właśnie ta miara była często używana w odniesieniu do skali problemów gospodarczych poszczególnych państw. Rentowność obligacji to nic innego jak wielkość odsetek od długu, które musi płacić emitent obligacji. Im wyższa rentowność, tym większą kwotę odsetek płaci emitent. W przypadku obligacji Skarbu Państwa wzrost rentowności oznacza większe koszty obsługi długu dla budżetu państwa. W świetle kosztochłonnych realizacji obietnic przedwyborczych partii rządzącej, dodatkowe obciążenie budżetu może zwiększyć ryzyko kolejnych obniżek ratingu zarówno przez Standard & Poor's (perspektywa negatywna) jak i inne agencje ratingowe, które do tej pory nie obniżyły swojej oceny dla Polski. Testem dla aktualnej "wiarygodności" obligacji państwowych będzie najbliższy przetarg obligacji, który zaplanowany jest na 28 stycznia. Poznamy po nim osiągnięte rentowności oraz wielkość zgłoszonego popytu.

 

Odnotowany wzrost rentowności obligacji skarbowych z dużym prawdopodobieństwem przełoży się na rentowność obligacji polskich spółek, które sięgają po kapitał dłużny zagranicą. Jest to reguła funkcjonująca na rynkach. Tym samym wzrosną potencjalnie koszty finansowe spółek zarówno z powodu rosnących rentowności, jak i w skutek osłabienia polskiej złotówki.

 

Patrząc na analizę techniczną wykresy rentowności 10-letnich obligacji skarbowych, widzimy przełamanie w górę dwuletniej linii trendu spadkowego. Od stycznia 2014 roku rentowności spadły z poziomu 4,8% do nawet 2% na przełomie stycznia i lutego 2015 roku. W krótkim terminie po przełamaniu krótkoterminowej linii trendu spadkowego nastąpiło książkowe cofnięcie do przebitej linii, a następnie kolejny impuls wzrostowy. Poziomem oporu są teraz poziomy 3,4%- lokalne szczyty z czerwca ubiegłego roku.

 

10PLY.B - Analiza techniczna
Źródło: Stooq

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie