Chat with us, powered by LiveChat

Grupa Boryszew wzywa do sprzedaży pozostałego pakietu akcji Hutmenu

Skomentuj artykuł
© Laurentiu Iordache - Fotolia.com

Grupa Boryszew ogłosiła wezwanie do sprzedaży 15,76% akcji Hutmenu po cenie 5 zł za akcję. Celem wezwania jest osiągnięcie 100% głosów na Walnym Zgromadzeniu. Tego samego dnia, w piątek 2 października 2015 roku, ogłoszono o zwołaniu NWZ w Hutmenie, gdzie jedynym punktem obrad jest uchylenie uchwały mówiącej o wycofaniu akcji spółki z obrotu giełdowego.

 

Głośno o Hutmenie zrobiło się rok temu, kiedy Grupa Boryszew ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji spółki, chcąc osiągnąć 100% udziałów. Wezwanie obowiązywało po cenie 4,90 zł, a w jego skutek Grupa Boryszew nabyła akcje stanowiące 18,24% jej kapitału zakładowego. Z kolei dnia 31 października 2014 roku na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu podjęto uchwałę o zdematerializowaniu akcji i wycofaniu ich z obrotu giełdowego. Plany wycofania akcji z obrotu budziły wyraźny sprzeciw akcjonariuszy mniejszościowych, przede wszystkim ze względu na proponowaną w wezwaniu cenę.

 

W ostatni piątek, to jest 2 października 2015 roku, Hutmen poinformował, że do spółki wpłynęło żądanie zwołania NWZ od spółki SPV Boryszew 3 Sp. z o.o. Jedynym punktem obrad jest zniesienie uchwały o dematerializacji akcji i wycofaniu spółki z obrotu, podjętej na NWZ z dnia 31 października 2014 roku.

 

Warto zauważyć, że do podjęcia uchwały o zniesieniu dematerializacji niezbędna jest większość 4/5 głosów na WZA przy obecności akcjonariuszy reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego spółki. Z kolei po przekroczeniu progu 90% główny akcjonariusz może dokonać przymusowego wykupu pozostałych akcjonariuszy.

 

Hutmen - Wykres
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Hutmen S.A., PAP

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie