Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Podsumowanie wyników finansowych spółki Votum i plany na kolejne okresy

© Gajus - Fotolia.com

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Podsumowanie wyników finansowych spółki i plany na kolejne okresy

23 września 
godzina 10:00

Votum SA

 

Na pytania inwestorów odpowiadał:

 

Prezes Dariusz Czyż

Dariusz Czyż, Prezes Zarządu

Funkcję Prezesa Zarządu pełni nieprzerwanie od 2005 roku.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1993-1996 aplikacja radcowska w Wałbrzychu. Od 1997 do 2004 roku dyrektor departamentu prawnego spółki giełdowej we Wrocławiu. Od 2001 r. prowadzi kancelarię radcy prawnego. Specjalista prawa podatkowego i gospodarczego.

 

 

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Votum SA, który odbędzie się 23 września (środa) o godz. 10:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Dariusz Czyż, Prezes Zarządu Votum SA. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Szanowni Państwo Witam na czacie inwestorskim z prezesem Votum S.A. Dariuszem Czyżem. Serdecznie zapraszam do zadawania pytań.

 

PP: Czy spółka w przyszłości też chcę być spółką dywidendową?

 

Dariusz Czyż: Na ten moment aktualna jest polityka dywidendy przyjęta przez Zarząd dotycząca zysku z lat 2014 i 2015. Zgodnie z poniedziałkowym raportem planujemy wpłatę zaliczki na poczet dywidendy z zysku za rok 2015 w łącznej kwocie 3 840 000 zł. O polityce dywidendy na kolejne lata poinformujemy niezwłocznie po jej przyjęciu. Na chwilę obecną nie są planowane istotne zmiany w prowadzonej polityce dywidendowej.

 

Hubert: Spółka odnotowuje bardzo dużą dynamikę wzrostu zysków. Co się na to składa i jak długo może się utrzymać taka sytuacja?

 

Dariusz Czyż: Na wysoki wynik składają się realizowane procesy sądowe oraz wpływ odszkodowań z art. 448. W związku ze znaczącym wolumenem spraw z art. 448 (zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych) spodziewamy się, że w najbliższych okresach będziemy realizować przychody i zysk na porównywalnym poziomie jak w pierwszym półroczu tego roku. Jednocześnie dywersyfikujemy produkty oferowane klientom i w kolejnych latach spodziewamy się przychodów oraz zysków z projektów dotyczących szkód rzeczowych oraz środków gromadzonych w OFE.

 

MGte: Jak oceniłby Pan działalność spółki w I półroczu?

 

Dariusz Czyż: Pierwsze półrocze było dla Spółki bardzo dobrym okresem w którym zawarliśmy ponad 12 000 umów na obsługę spraw odszkodowawczych. Kontynuowaliśmy politykę przekazywania znaczących ilości spraw do procesów sądowych. Zadowoleni również jesteśmy z poziomu przychodów i osiągniętego zysku.

 

ksiegowi24: Bilans przepływów pieniężnych w I półroczu był ujemny, dlaczego?

 

Dariusz Czyż: W czerwcu 2015 wypłaciliśmy całą dywidendę za rok 2014.

 

Robert Kroton: Jak prezentuje się konkurencja na rynku? Jaki jest szacowany udział Votum w rynku?

 

Dariusz Czyż: Ocenia się, że na rynku działa około 800 kancelarii odszkodowawczych. Jednak w większości małych. Nasz udział oceniamy na około 30 do 35% rynku kancelarii. Warto wspomnieć, że na miliard złotych wypłaconych przez wszystkich ubezpieczycieli i UFG w tamtym roku dla naszych klientów pozyskaliśmy ponad 250 milionów złotych. Portfel spraw jakich obecnie dochodzimy w imieniu naszych klientów szacowany jest na około miliard złotych.

 

gino: Jakie są Pana zdaniem najważniejsze przeprowadzane aktualnie inwestycje?

 

Dariusz Czyż: Najważniejszą dotychczasową inwestycją Spółki było dofinansowanie w celu rozbudowy naszego ośrodka rehabilitacyjnego PCRF Votum. Obecnie środki angażujemy w rozwój nowych projektów, w tym projekt związany ze szkodami rzeczowymi.

 

Mark: Czy spółka zamierza wejść na nowe rynki zagraniczne?

 

Dariusz Czyż: Niedawno otworzyliśmy oddział Spółki na terenie Węgier. W tej chwili koncentrujemy się na osiągnięciu określonych parametrów sprzedażowych na tym rynku. O ewentualnych kolejnych kierunkach będziemy informować na bieżąco.

 

rico: Spółka coraz mocniej wchodzi do rolnictwa. Jaki potencjał ma ten kierunek w opinii zarządu?

 

Dariusz Czyż: Potencjał szkód w rolnictwie jest zdecydowanie mniejszy niż szkód komunikacyjnych, lecz obszar ten jest ciekawy ze względu na jego niewielkie spenetrowanie.

 

xxx: Co składa się na pozycję inne koszty operacyjne?

 

Dariusz Czyż: Są to przede wszystkim darowizny przekazywane przez spółki GK na rzecz organizacji pożytku publicznego.

 

WSi: Czy nowe PKD, które spółka ostatnio wpisała w rejestr wiąże się z nowym pomysłem na biznes?

 

Dariusz Czyż: Nowe PKD jest niezbędne z uwagi na skup wierzytelności z tytułu szkód majątkowych.

 

Mateusz: Z czego wynikało ujemne saldo przepływów z działalności finansowej -8,4 mln zł?

 

Dariusz Czyż: Jest to wypłacona dywidenda za rok 2014.

 

Paweł Dylewski: Dlaczego zarząd wybiera dywidendę, a nie buy back?

 

Dariusz Czyż: Nie wybieramy buy-back aby pozostawić akcje na rynku i nie ograniczać free-float.

 

matis: Czy realne jest utrzymanie obecnego tempa pozyskiwania nowych spraw odszkodowawczych?

 

Dariusz Czyż: Przy odpowiedniej dywersyfikacji produktów oraz akwizycji małych sieci sprzedażowych jak najbardziej.

 

Mateusz: Dlaczego spółka nie spłaci ponad 3 mln zł kredytów skoro ma tak dużo gotówki?

 

Dariusz Czyż: Votum nie jest obciążone kredytem. Kredyt dotyczy krakowskiej spółki rehabilitacyjnej i jest obsługiwany przez przychody generowane przez ten podmiot.

 

ramzes: Wynagrodzenie zarządu wzrosło dwukrotnie w relacji do półrocza 2014. Czy wynagrodzenia są w jakiś sposób skorelowane z wynikami spółki?

 

Dariusz Czyż: Wynagrodzenie zarządu Votum podlega decyzjom rady nadzorczej oraz systematycznej ocenie przez radę nadzorczą, a na pozycję wynagrodzeń w sprawozdaniu skonsolidowanym składa się wynagrodzenie coraz szerszej grupy osób w związku z rozwojem grupy kapitałowej.

 

meru: Czy mają Państwo opracowaną prognozę wyników na 2015 rok? Wcześniej rokrocznie taka prognoza była publikowana

 

Dariusz Czyż: Prognoza wyników na rok 2015 została opublikowana 5 czerwca 2015.

 

gino: Dla spółki to chyba nie jest pozytywna tendencja zmniejszania ilości wypadków. Jaki wpływ może mieć na wyniki dalsze utrzymanie tej tendencji?

 

Dariusz Czyż: Zmniejszająca się ilość wypadków jest kompensowana przez Spółkę nowymi produktami, tj. wierzytelnościami z tytułu szkód majątkowych, szkodami rolniczymi oraz pozyskiwaniem środków z kont OFE. Jednak z punktu widzenia przychodów potencjału wzrostu należy upatrywać w rosnących wartościach odszkodowań, głównie zasądzanych przez sądy powszechne.

 

rorut@interia.pl: Spółka nie podwyższa prognozy zysku za 2015 rok - czy w związku z tym drugie półrocze będzie gorsze niż w 2014 roku?

 

Dariusz Czyż: Na bieżąco analizujemy wykonanie prognozy na rok 2015 z uwzględnieniem 10% widełek i jeżeli zajdą okoliczności uzasadniające jej korektę uczynimy to niezwłocznie.

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Mój makler namówił mnie 2 lata temu na zakup akcji Votum. Obecnie w dalszym ciągu namawia mnie na kolejny zakup akcji, twierdząc, że za kilka lat cena akcji może osiągnąć nawet 100zł. Jakie jest Pańskie zdanie?

 

Dariusz Czyż: Będziemy ciężko pracować żeby tak właśnie było.

 

trik: Na ile szacowana jest wartość rynku, na którym działa spółka?

 

Dariusz Czyż: Ubezpieczyciele w zeszłym roku wypłacili za szkody osobowe z OC komunikacyjnego ponad miliard złotych, a w nieosobowych ponad trzy miliardy. Zaznaczyć trzeba, że stosunek obu tych kategorii szkód na zachodzie kształtuje się w proporcjach 1 do 1 także można spodziewać się zwiększania wypłat w szkodach osobowych.

 

Krzysztof: Czy spółka rozważa rozwój poprzez przejęcia czy raczej tylko organicznie?

 

Dariusz Czyż: Głownie organicznie, ale akwizycje mniejszych podmiotów odbywają się systematycznie i taką politykę będziemy kontynuować.

 

Stanisław M.: Jakie są najważniejsze punkty obecnej strategii rozwoju?

 

Dariusz Czyż: W dalszym ciągu koncentrujemy się na pozyskiwaniu jak największej ilości szkód osobowych. Przy czym nacisk kładziemy na sprawy z art. 448, jednocześnie systematycznie zwiększamy inwestycje w nabywanie wierzytelności z tytułu szkód majątkowych. Oczywiście koncentrujemy się też na wzmacnianiu spółki południowej, w szczególności zagospodarowaniu rynku węgierskiego.

 

rorut@interia.pl: Jak ocenia Pan szanse na wzrost zysków w kolejnych latach - czy wprowadzenie podatku od instytucji finansowych może mieć wpływ na zysk VOTUM?

 

Dariusz Czyż: Według naszej wiedzy na ten moment podatek ten, o ile zostanie wprowadzony, nie będzie dotyczył bezpośrednio działalności spółki, lecz ubezpieczycieli. O ile wpłynie on negatywnie na ich płynność, będziemy się z tym mierzyć tak samo, jak z obecnym niezadowalającym poziomem odszkodowań oferowanych poszkodowanym.

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Czy planują Państwo powiększenie KAiRP Łebek wspólnicy?

 

Dariusz Czyż: Poziom zatrudnienia w spółce jest adekwatny do ilości prowadzonych postępowań sądowych, a ta stale rośnie.

 

Sławek: Jakie wyniki odnotowuje centrum rehabilitacji?

 

Dariusz Czyż: Spółka wypracowuje dodatni wynika na działalności operacyjnej. Do czasu spłaty kredytu wynik ten obciążany jest kosztami finansowania zewnętrznego.

 

Grażyna: Czy są plany wejścia spółki na rynek chorwacki?

 

Dariusz Czyż: Jeszcze nie rozważaliśmy takiego kierunku ekspansji.

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Panie Prezesie czy uważa Pan, że akcje Votum są niedowartościowane, patrząc na cenę waszego największego konkurenta w branży notowanego na GPW?

 

Dariusz Czyż: Proszę porównać publikowane przez spółki portfele dochodzonych roszczeń.

 

Jacek M.: Jak obecnie wygląda otoczenie prawne spółki? Czy po wyborach i nowym obozie rządzącym spodziewa się Pan jakiś zmian w przepisach?

 

Dariusz Czyż: Otoczenie prawne Spółki jest stabilne, natomiast ustawodawca oraz Sąd Najwyższy generuje coraz to nowe zapotrzebowanie na funkcjonowanie nas jako doradców odszkodowawczych na rynku. Chociażby kontradyktoryjność sporów karnych, czy też odmowa uznania poszkodowanego jako konsumenta. W obu tych sytuacjach udział pełnomocnika i doradcy odszkodowawczego będzie dla poszkodowanego niezbędne.

 

Były klient, obecny akcjonariusz: W jakim okresie spodziewacie się Państwo zadowalających wyników spółki ukraińskiej?

 

Dariusz Czyż: Sytuacja prawna na Ukrainie jest coraz bardziej korzystna dla poszkodowanych. W tym roku zwiększyły się sumy gwarancyjne na polisach OC, także w kolejnych kwartałach starać się będziemy zwiększać wolumen pozyskiwanych spraw i generować coraz większe przychody.

 

rorut@interia.pl: Czy widzi Pan Prezes wzrost konkurencji na rynku w którym działa VOTUM, czy na rynku działa znacząca spółka zagraniczna?

 

Dariusz Czyż: Konkurencja na rynku jest wysoka i utrzymuje się na stałym poziomie. Nie jest mi znany żaden podmiot zagraniczny działający na ternie Polski w naszej branży i nie spodziewam się wejścia kogokolwiek w najbliższym czasie na rynek z uwagi na ową wysoką konkurencję i inne bariery.

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Czy w najbliższym czasie są plany wejścia na atrakcyjny rynek rumuński?

 

Dariusz Czyż: W dłuższej perspektywie kierunek ten jest przez nas rozważany, ale obecnie koncentrujemy się na rynku węgierskim.

 

rorut@interia.pl: Czy obecną wycenę giełdową VOTUM uważa Pan za atrakcyjną w perspektywie do końca 2016 roku?

 

Dariusz Czyż: W mojej ocenie akcje Votum są atrakcyjnym walorem i mają długoterminowy potencjał wzrostu.

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Patrząc na sytuację gospodarczą w kraju i na świecie uważam, że Odszkodowania to branża przyszłości. Podziela Pan mój pogląd?

 

Dariusz Czyż: Oczywiście tak :)

 

saldokredyt: Wyniki znacznie lepsze niż przed rokiem chociaż przepływy z działalności operacyjnej wzrosły, ale nie aż tak mocno. Co wpłynęło na tę pozycję rachunku przepływów pieniężnych?

 

Dariusz Czyż: Na wysokość przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej wpływ ma przede wszystkim bezpośrednio wynik spółki, a wiec optymalizacja kosztów i wzrost przychodów.

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Czy w związku z ostatnimi zmianami w PKD spółka planuje wejść na rynek windykacji?

 

Dariusz Czyż: Tak, widykacji szkód rzeczowych.

 

PP: Czy rośną kwoty zasądzanych praw przez sądy?

 

Dariusz Czyż: Tak, obserwujemy systematyczny wzrost tych kwot.

 

PP: Proszę powiedzieć jak procentowo zwiększa się ilość i wartość prowadzonych spraw i jaka jest ich struktura (etap sądowy i przedsądowy)?

 

Dariusz Czyż: Ilość spraw zwiększyła się w pierwszym półroczu o kilka procent w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Szczególnie interesującą grupą są sprawy prowadzone przez naszą kancelarię prawną, wartość portfela tych spraw wzrosła o ponad 15% na koniec pierwszego półrocza 2015, w porównaniu do analogicznego okresu 2014.

 

ksiegowi24: Spółka znaczną część zysków chce przeznaczać na dywidendę, w tym roku będzie zaliczka. Biznes nie jest chyba bardzo kapitałochłonny?

 

Dariusz Czyż: Podejmując decyzję o wpłacie zaliczki na poczet dywidendy z zysku za rok 2015 wzięliśmy pod uwagę zapotrzebowanie na kapitał w związku z bieżącymi i planowanymi projektami.

 

Moderator: Szanowni Pańtwo Bardzo dziękujemy za udział w czacie. Zapraszamy do kontaktu z działem relacji inwestorskich Votum.

 


 

Odpowiedzi udzielone po czacie inwestorskim:

 


 

Były klient, obecny akcjonariusz: Votum jest jeszcze mało rozpoznawalną spółką wśród inwestorów indywidualnych. Czy planują Państwo jakieś działania w tym zakresie?

 

Dariusz Czyż: Rozpoczynamy właśnie współpracę z portalem akcjonariat.pl Za pomocą tej platformy chcemy umożliwić Państwu łatwiejszy kontakt z nami i zapewnić bieżący dostęp do informacji o Spółce. Jesteśmy również obecni na targach organiowanych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Czy w związku ze zmianami w prawie i mniejszą ilością wypadków, spodziewacie się Państwo zamykania mniejszych podmiotów oferujących podobne usługi?

 

Dariusz Czyż: Na obecnym etapie rozwoju branży odszkodowawczej widoczna jest pewna konsolidacja rynku. 

 

Grażyna: Jaki jest obecnie termin oczekiwania na rehabilitację w PCRF VOTUM dla klientów poszkodowanych w wypadkach?

 

Dariusz Czyż: Jest to zależne od kilku czynników. Serdecznie zapraszam do kontaktu z naszą kliniką, na pewno uda się ustalić dogodny termin.

 

bartek76@op.pl: W jakim tempie szacuje Pan wzrost rynku?

 

Dariusz Czyż: Rynek szkód osobowych jest oczywiście nasycony jednak w dalszym ciąg upatrujemy wzrostu zarówno w stałym wzmacnianiu pozycji dominującej na rynku, jak i wzroście wartości wypłacanych odszkodowań. Obecnie rozwoju upatrujemy również w nowych projektach jak nabywanie wierzytelności z tytułu szkód rzeczowych, czy środków zgromadzonych na kontach OFE. 

 

analityk: Który z zagranicznych rynków na którym działa spółka (a może planuje na taki wejść) oceniłby Pan na najbardziej perspektywistyczny?

 

Dariusz Czyż: W dłuższej perspektywie czasu bardzo intersującym jest rynek ukraiński. 45 milionowy kraj o powierzni niemal dwukrotnie większej od Polski. Stan infrastruktury przekłada się na dużą ilość wypadków. Przyjęte w tym roku podniesienie sum gwarancyjnych na polisach OC jest zwiastunem pozytywnych zmian.

 

PP: Proszę podać średnią długość toczących się spraw na etapie sądowym i przedsądowym.

 

Dariusz Czyż: Jest to bardzo indywidualna sprawa. Zależy w dużej częsci od procesu pozyskiwania niezbędnej dukumentacji.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie