Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Pierwsza oferta publiczna akcji AAT Holding

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Pierwsza oferta publiczna akcji

AAT Holding

16 września 
godzina 13:00

AAT Holding

 

Na pytania inwestorów odpowiadał:

 

Mariusz Raczyński, Prezes Zarządu AAT HoldingMariusz Raczyński, Prezes Zarządu AAT Holding

Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na kierunku zarządzanie przedsiębiorstwami, a także podyplomowe studia dla marszandów i kolekcjonerów zorganizowane przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Jest związany z Grupą AAT od początku jej istnienia, jako że karierę zawodową rozpoczął jeszcze na studiach, pracując w latach 1993–1996 w spółkach będących historycznymi poprzedniczkami AAT HOLDING SA, piastując stanowiska w działach handlowym i marketingowym. W latach 1996–2004 pełnił funkcję Prezesa zarządu w Centrum Monitorowania Alarmów sp. z o.o. (historyczna spółka zależna AAT HOLDING). Od 1996 do 2008 roku sprawował funkcję Prezesa zarządu w AAT Trading Company sp. z o.o., a od 1997 do 2009 roku pełnił tę funkcję również w Novus Security sp. z o.o. W trakcie 19 lat pracy w Grupie odbył wiele szkoleń z dziedziny branżowej tj. produktowej, technicznej, zarówno w kraju jak i za granicą. Brał udział w licznych branżowych targach, seminariach i spotkaniach na całym świecie zdobywając niezbędną wiedzę i doświadczenie. Do jego obowiązków należy rozwój strategiczny grupy AAT, w tym rozwój sprzedaży zagranicznej oraz opracowanie planu działania dla zagranicznych oddziałów firmy, jak również kontakt z kluczowymi klientami.

 

Opis spółki:

 

Grupa AAT jest liderem na polskim rynku elektronicznych systemów zabezpieczenia mienia, z udziałem sięgającym 16% w 2014 r. (Raport PMR).

 

Ze swoją ofertą produktową Grupa AAT jest obecna we wszystkich obszarach rynku, na który składają się:

  • Telewizja dozorowa - kamery monitoringu, rejestratory cyfrowe wideo, oprogramowanie do zarządzania monitoringiem wizyjnym;
  • Systemy sygnalizacji pożarowej - szeroka gama różnego rodzaju czujek, central sterujących oraz urządzeń peryferyjnych, których zadaniem jest wykrycie i sygnalizacja pożaru;
  • Systemy sygnalizacji włamania i napadu - szeroka gama różnego rodzaju czujek i central służących wykryciu i sygnalizacji włamania i napadu;
  • Kontrola dostępu - systemy kontroli dostępu, czytniki kart zbliżeniowych, oprogramowanie.
  • Pozostałe systemy i urządzenia - dźwiękowe systemy ostrzegawcze oraz systemy audio i videodomofonowe.

 

Grupa AAT działa w obszarze nowych technologii, oferując własne produkty i rozwiązania, a także dystrybuując urządzenia czołowych producentów. Posiada największą w Polsce sieć dystrybucji produktów, składającą się z 12 oddziałów w największych miastach Polski oraz siedzibę w Warszawie. Ponadto Grupa AAT prowadzi sprzedaż zagraniczną poprzez spółki zależne w Rumunii, Holandii i na Węgrzech oraz za pośrednictwem zagranicznych dystrybutorów w ponad 40 krajach. Produkty i rozwiązania oferowane przez Grupę AAT znajdują zastosowanie w obiektach komercyjnych, budynkach użyteczności publicznej oraz w budownictwie mieszkaniowym zarówno na rynku nowych obiektów, jak i na rynku wymiany i rozbudowy istniejących systemów zabezpieczeń.

 

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z AAT Holding, który odbędzie się 16 września (środa) o godz. 13:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Mariusz Raczyński, Prezes Zarządu AAT Holding. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Mariusz Raczyński: Witam Państwa serdecznie. Czat rozpocznie się o godz. 13.00, tymczasem zapraszam do zapoznania się z prezentacja, która znajduje się w folderze "Pliki do pobrania”.

 

iceage: Do jakich zagranicznych notowanych spółek można porównywać ATT Holding? Bo zakładam, ze na polskiej giełdzie, w tym na NewConnect nie ma podobnej spółki.

 

Mariusz Raczyński: Nie tylko w Polsce ale i za granicą, nie ma Spółki o podobnym profilu działalności, bo to co nas wyróżnia to obecność w 4 segmentach rynku ESZ – systemy p. poż., TV dozorowa, systemy przeciwwłamaniowe i kontrola dostępu. Są duże grupy przemysłowe, które zajmują się między innymi branżą ESZ np. Tyco, Bosch, GE. Z drugiej strony na niektórych giełdach notowane są spółki zajmujące się tylko wybranych fragmentem naszej działalności np. Axis (TV dozorowa), Hochiki (systemy p.poż).

 

ricoh: Spółka nie pozyska żadnych środków z IPO, poniesie natomiast jego koszty. Z tego wynika, że spółka ma zapewnione finansowanie. Skąd ono pochodzi?

 

Mariusz Raczyński: Spółka generuje duże dodatnie przepływy z działalności operacyjnej i to zapewnia nam możliwości finansowania rozwoju organicznego. Pokrycie kosztów IPO nie będzie problemem dla Spółki.

 

Mirek: Jak ocenia Pan zainteresowanie spółką po spotkaniach z zarządzającymi TFI?

 

Mariusz Raczyński: Inwestorzy wykazują zainteresowanie spółką. Podoba im się branża elektronicznych systemów zabezpieczeń (ESZ), która jak do tej pory nie jest reprezentowana na giełdzie, jak i fundamenty Spółki.

 

Mirek: Ile środków posiada spółka na inwestycje? Ile mają wynieść nakłady w najbliższych latach?

 

Mariusz Raczyński: Nakłady inwestycyjne wyniosą 4-6 mln zł czyli podobnie jak w poprzednich latach. Możemy je sfinansować z przepływów gotówkowych z bieżącej działalności.

 

Krystyna M: Czy spółka zamierza rozwijać się przez akwizycje?

 

Mariusz Raczyński: Zdecydowanie tak. Akwizycje mogą mieć miejsce w dwóch obszarach: spółki dystrybucyjne poza terytorium Polski, a drugi obszar to firmy produkcyjne uzupełniające port folio naszych produktów.

 

Ewa74: Gdzie widzi Pan spółkę za 5 lat?

 

Mariusz Raczyński: Pozycje lidera w Polsce chcielibyśmy wykorzystać rozwijając się na innych rynkach europejskich. Za 5 lat powinniśmy istotną część przychodów realizować za granicą.

 

akcent: Dlaczego spółka zaniechała działalność w segmencie monitoringu?

 

Mariusz Raczyński: Chcieliśmy skoncentrować się na podstawowej działalności. Działalność związana z usługami monitorowania nie była z nią związana.

 

logit: Czy spółka publikuje prognozy finansowe bądź ma zamiar je prognozować w przyszłych okresach?

 

Mariusz Raczyński: Obecnie nie publikujemy prognoz i nie przewidujemy publikowania ich w przyszłości.

 

Ryszard: Jak przedstawia się zadłużenie spółki?

 

Mariusz Raczyński: Spółka ma długoterminowy kredyt bankowy, który będzie spłacany do 2019 roku. Dług netto na koniec IH wyniósł 85,9 mln zł.

 

franco: Czy spółka ma jakiegoś głównego odbiorcę, który odpowiada za istotną część generowanych przychodów?

 

Mariusz Raczyński: Nie, największy odbiorca spółki to ok. 2% naszych całkowitych przychodów. Nie jesteśmy zatem uzależnieni od jednego dużego odbiorcy. Warto też wspomnieć iż podobnie jest w przypadku należności – są one bardzo rozproszone.

 

Fidel: Jak ocenia Pan perspektywy rynku w najbliższych latach?

 

Mariusz Raczyński: Według raportu PMR, rynek ESZ w Polsce rósł w ostatnich latach o ok. 3% rocznie. W najbliższych latach dzięki napływowi funduszy UE, postępowi technologicznemu oraz rosnącemu rynkowi wymian urządzeń, według PMR wzrost powinien przyspieszyć do 6% rocznie.

 

MG: W czym widzi Pan największe zagrożenia dla spółki?

 

Mariusz Raczyński: W ostatnich latach nasza branża rozwija się bardzo stabilnie z roku na rok. Dzięki działaniu w kilku obszarach i na kilku rynkach terytorialnych jednocześnie, jesteśmy dobrze zdywersyfikowani. Z pewnością odczulibyśmy spowolnienie w branży budowlanej.

 

bits: Spółka działa w kilku segmentach. Który z nich jest najbardziej rentowny? Z którym spółka wiąże największe nadzieje?

 

Mariusz Raczyński: Część naszej działalności to projektowanie, produkcja i dystrybucja własnych rozwiązań. W innych obszarach jesteśmy dystrybutorem wiodących światowych marek. Segment rozwiązań własnych (TV dozorowa i systemy p. poż) co do zasady są wyżej marżowe w stosunku do pozostałych grup.

 

Krzysztof Kielec: Na jakich rynkach zagranicznych działa spółka i jak sobie na nich radzi? Jaki ma udział? Który z nic jest najbardziej perspektywistyczny?

 

Mariusz Raczyński: Zdecydowaną większość przychodów osiągamy w Polsce (87% w 2014), eksportujemy również produkty do ponad 40 krajów, głównie w ramach UE. Posiadamy też 3 spółki zagraniczne działające w Rumunii, Holandii i na Węgrzech. Rynek rumuński jako największy dla nas rynek zagraniczny jest również najbardziej perspektywiczny.

 

123: Czy oferta spółki przewiduje jedynie sprzedaż produktów czy również później ich serwis?

 

Mariusz Raczyński: Spółka zajmuje się sprzedażą produktów do instalatorów w modelu B2B. Sama nie zajmuje się usługami instalacji ani konserwacji. Świadczymy jedynie usługi serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego urządzeń.

 

kris: Rozwój spółki ma być ukierunkowany na rynku polskim czy rynkach zagranicznych?

 

Mariusz Raczyński: Obydwa kierunki są dla nas bardzo ważne, zarówno dalsze umacnianie pozycji w Polsce jak i wchodzenie do kolejnych krajów UE z naszymi produktami poprzez bezpośrednią obecność na tych rynkach.

 

Artur: Co w przyszłych okresach powinno wpływać na poprawę osiąganych wyników?

 

Mariusz Raczyński: Wzrost skali działalności oraz zwiększanie udziału produktów własnych w całości sprzedaży. Powinien nam też sprzyjać rynek – trend wymian urządzeń, napływ funduszy UE, niektóre inicjatywy rządowe w dziedzinie bezpieczeństwa, rozwój technologiczny.

 

Ewa74: Kogo wskazałby Pan na największego konkurenta spółki?

 

Mariusz Raczyński: W każdym z 4 segmentów naszej działalności mamy różnych konkurentów. Trudno jest zatem wskazać jedną konkretną firmę dla całej grupy. Najczęściej są to jednak duże międzynawowe koncerny.

 

bet: Spółka chce osiągnąć pozycję jednego z największych graczy na rynku europejskim. Rozumiem, że mierzone to będzie osiąganymi przychodami? Jakie przychody generują obecnie liderzy w Europie?

 

Mariusz Raczyński: Tak, będzie to mierzone przychodami. Nie jesteśmy w stanie określić przychodów poszczególnych graczy, gdyż wiele koncernów międzynarodowych nie publikuje raportów z podziałem na branże.

 

lool: Czy spółka jest przygotowana do szybkiego postępu technologicznego, który ma miejsce na rynku? Jakie wydatki, w jakiej wysokości się z tym wiążą?

 

Mariusz Raczyński: Od 20 lat działamy na szybko zmieniającym się rynku i osiągnęliśmy na nim pozycję lidera. Co więcej postęp technologiczny napędza wzrost naszej sprzedaży. Grupa wydaje na R&D około 4 mln zł rocznie.

 

fan: W jakim tempie prognozuje się roczny wzrost rynku, na którym działa spółka?

 

Mariusz Raczyński: Jak już wspominałem, według PMR krajowy rynek ESZ będzie rósł w tempie ok. 6% rocznie.

 

analityk: Czy spółka zabezpiecza się przed niekorzystnymi zmianami kursu?

 

Mariusz Raczyński: Tak, w ostatnich latach kilkakrotnie zawieraliśmy transakcje zabezpieczające kurs $. Planujemy zawierać podobne transakcje również w przyszłości.

 

mat: Dzień dobry, spółka debiutuje w dość ciężkim okresie dla polskiej giełdy. Jednak w mojej ocenie na działalność spółki nie wpływa w istotnym stopniu otoczenie (Chiny, zbliżające się wybory, itp.). Jedyne co to negatywny sentyment do giełdy całościowo. Czy podziela Pan taki punkt widzenia?

 

Mariusz Raczyński: Tak, całkowicie zgadzam się z taką opinią.

 

hossa: Czy Pan weźmie udział w Ofercie Publicznej?

 

Mariusz Raczyński: AAT to historycznie biznes rodzinny. Nie planuję zakupu akcji w trakcie IPO, natomiast jestem akcjonariuszem spółki i traktuję mój udział jako inwestycję długoterminową.

 

Piotr Głowacki: Dzień Dobry Panie Mariuszu. Jaki jest cel oferty?

 

Mariusz Raczyński: Oferta obejmuje wyłącznie istniejące akcje. Jeden z akcjonariuszy – fundusz private equity Argan Capital – chciałby po 8 latach częściowo wyjść ze swojej inwestycji.

 

meg: Jakie ograniczenia co do dywidendy przewiduje zawiązana umowa kredytowa? Czy w związku z tym dywidenda w kolejnych latach może być zagrożona?

 

Mariusz Raczyński: Długoterminowym celem Zarządu jest rekomendowanie wypłaty dywidendy w wysokości co najmniej 50% skonsolidowanego zysku netto. Obecna umowa kredytowa wymaga uzyskania zgody banku na wypłatę dywidendy do końca roku 2016.

 

Fidel: Biorąc pod uwagę rozwój rynku, w jakim tempie może rozwijać się spółka w najbliższych latach?

 

Mariusz Raczyński: W ostatnich latach rozwijaliśmy się szybciej niż szacowane przez PMR tempo rozwoju rynku. Chcielibyśmy nadal rozwijać się szybciej niż cały rynek ESZ.

 

velo: Jak ocenia Pan I półrocze dla spółki?

 

Mariusz Raczyński: Osiągnęliśmy wyniki zgodne z założeniami. Stanowią one dobra bazę do przychodów drugiego półrocza, które tradycyjnie w naszej branży jest lepsze.

 

daniel: Z czego wynikały tak wysokie koszty finansowe w I półroczu 2014 roku, albo inaczej czemu w tym roku są mniejsze?

 

Mariusz Raczyński: W latach poprzednich Spółka była częściowo finansowana poprzez pożyczki od udziałowców. Na przełomie 2014 i 2015 pożyczki te zostały skonwertowane na kapitał i częściowo spłacone w gotówce. Na chwilę obecną nie ma już tego zadłużenia i związanych z nim kosztów finansowych. Dlatego rekomendujemy w analizie spółki posługiwać się wynikami skorygowanymi, które są przedstawione w prospekcie i nie uwzględniają tych kosztów.

 

novik: Czy spółka ma zamiar wejść na nowe rynki zagraniczne?

 

Mariusz Raczyński: Tak, elementem naszej strategii jest rozwój międzynarodowy. 4 lata temu weszliśmy na rynek rumuński i z zadowoleniem obserwujemy rozwój naszej spółki w tym kraju. Od niedawna jesteśmy obecni poprzez własne spółki Holandii i na Węgrzech. Jednym z kluczowych filarów naszej strategii jest otwieranie własnych bądź akwizycja spółek w kolejnych krajach UE.

 

mazij: Spółka jest liderem, co stanowi o jej przewadze nad konkurentami?

 

Mariusz Raczyński: Jest wiele aspektów naszej działalności, które odróżniają nas od konkurencji. Nasze główne przewagi konkurencyjne to: działalność we wszystkich 4 segmentach rynku, rozległa sieć dystrybucji, a także własna myśl technologiczna i produkcja. Naszym atutem jest również doskonała kadra i doświadczeni specjaliści w branży ESZ.

 

Mariusz Raczyński: Dziękuję bardzo za udział w czacie. Zapraszam na stronę www.inwestor.aat.pl po więcej informacji na temat naszej Spółki.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie