Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Grupa Azoty po wynikach finansowych I półrocza 2015 roku

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Grupa Azoty po wynikach finansowych

I półrocza 2015 roku

11 września 
godzina 13:30

Grupa Azoty

 

Na pytania inwestorów odpowiadał:

 

Andrzej Skolmowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.Andrzej Skolmowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. odpowiedzialny za finanse Spółki Dominującej i całej Grupy Kapitałowej. Ponadto nadzoruje obszar IT i relacji z inwestorami giełdowymi. W przeszłości odpowiedzialny za kluczowe projekty restrukturyzacyjne, nadzorował także procesy przejęcia spółek: ATT Polymers GmbH, ZAK S.A., Zakłady Chemiczne „Police” S.A. oraz Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Wykonując nadzór właścicielski pełni funkcje w radach nadzorczych spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej. Dodatkowo reprezentuje Grupę Azoty jako Członek Zarządu Fertilizers Europe oraz CEFIC, a także zasiadając w branżowych organizacjach krajowych: PIPC, Polsko-Brazylijskiej Izbie Gospodarczej.

 

Grupa Azoty S.A. jest jedną z kluczowych europejskich grup z branży chemicznej, obecna w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Zajmuje obecnie piąte miejsce w gronie zintegrowanych europejskich producentów poliamidów (PA6) i jest jedynym polskim producentem polioksymetylenu (POM) oraz należy do czołówki producentów nawozów mineralnych prowadzących działalność na obszarze Unii Europejskiej.


Grupa Azoty zgromadziła komplementarne spółki o różnych tradycjach i specjalizacjach, aby wykorzystać ich potencjał do realizacji wspólnej strategii. W ten sposób powstał największy w Polsce i jeden z największych w Europie koncern chemiczny. Dzięki przemyślanej architekturze Grupa może proponować swoim klientom zdywersyfikowany portfel produktów – od nawozów mineralnych i tworzyw konstrukcyjnych przez alkohole OXO i plastyfikatory po pigmenty. Wiele z nich to rozpoznawalne marki handlowe o ugruntowanej od dawna renomie. Potwierdzeniem ich wysokiej jakości są uzyskane certyfikaty, atesty i liczne nagrody branżowe. Własne zaplecza m.in. badawcze, projektowe i serwisowe umożliwiają Grupie prowadzenie także działalności usługowej.


W swoich działaniach strategicznych Grupa Azoty stawia na rozwój, innowacyjność oraz dbałość o środowisko naturalne. Grupa Azoty jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 30 czerwca 2008 r. Od 19 listopada 2009 r. jest nieprzerwanie notowana w Respect Index, czyli pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej indeksie spółek przestrzegających zasad odpowiedzialnego biznesu.

 

Zapoznaj się z prezentacją inwestorską Grupy Azoty S.A.

 

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Azoty, który odbędzie się 11 września (piątek) o godz. 13:30. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Andrzej Skolmowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty SA. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line oraz do pobrania pliku z prezentacją inwestorską Grupy Azoty SA.

 

Moderator: Witamy na czacie inwestorskim z Wiceprezesem Grupy Azoty S.A., panem Andrzejem Skolmowskim. Spotkanie organizujemy po opublikowaniu wyników finansowych za 1 półrocze 2015 roku. Zapraszamy serdecznie i czekamy na Państwa pytania.

 

Andrzej Skolmowski: Witam Państwa serdecznie na cyklicznym juz spotkaniu po publikacji wyników Grupy Azoty. Wyrażam głęboką nadzieję, że nasi Akcjonariusze ciepło myślą o naszej spółce. Tak ciepło, jak ciepło było na wakacjach. Czekam na pytania.

 

ROBERT: Czy Acron ma swojego reprezentanta w RN?

 

Andrzej Skolmowski: Spółka na bieżąco publikuje skład Rady Nadzorczej. W jej obecnym składzie nie ma osoby wskazanej przez Acron.

 

StefanSzczygieł: Spółka jest na historycznych maksimach. W czym można upatrywać dalszego wzrostu kursu?

 

Andrzej Skolmowski: Kurs akcji Spółki zależy od wielu czynników. To nie tylko czynniki wewnętrzne, ale i sytuacja makroekonomiczna. Zapowiedzieliśmy w swojej strategii na lata 2013-2020 zapewnienie akcjonariuszom satysfakcjonującego zwrotu z powierzonego kapitału i sukcesywnie dążymy, m.in. przez inwestycje oraz poprawę wyników operacyjnych żeby tego dokonać. A reszta w Państwa rękach. 

 

rafi: Jakie inwestycje spółka zamierza przeprowadzić w roku przyszłym?

 

Andrzej Skolmowski: W 2016 roku mamy zamiar rozpocząć w Policach budowę instalacji propylenu. Utworzyliśmy spółkę celową „PDH POLSKA”, o czym komunikowaliśmy Inwestorom, tak, że jest zespół i struktura. Przypominam, że do końca 2015 roku będziemy dysponować dokumentacją tej inwestycji. Pełną parą ruszy w Tarnowie budowa instalacji tworzywowej - Poliamidu 6 – oraz granulacji mechanicznej nawozów saletrzanych. W Puławach trwają prace nad rozpoczęciem budowy elektrowni zawodowej, a w Kędzierzynie – najważniejszy etap nowej elektrociepłowni. 

 

stultus co-possessor Tarnoviensis: Szanowni Państwo, czy nasza Spółka planuje zwiększenie udziału w przychodach Grupy z rynków azjatyckich (w szczególności w takich krajach jak Malezja, Singapur czy Indonezja); jeśli odpowiedź na powyższe pytanie jest pozytywna, proszę o wskazanie najistotniejszych barier utrudniających zwiększanie sprzedaży produktów na tych rynkach. Dziękuję, marek molczyk

 

Andrzej Skolmowski: Grupa Azoty 90% przychodów ze sprzedaży realizuje w Europie i tu zamierzamy się koncentrować. Na rynkach azjatyckich głównie lokujemy kaprolaktam, który po zakończeniu budowy drugiej linii Poliamidu 6 skonsumujemy w Tarnowie i przekierujemy sprzedaż właśnie do Europy. Czasami trudno jest dolać wody do studni… 

 

Anna: Ile środków z pozyskanych 2,2 mld zł spółka już wydała na inwestycje?

 

Andrzej Skolmowski: W I etapie Grupa Azoty dokonała refinansowania dotychczasowych kredytów bankowych (które służyły wcześniej m.in. na finansowanie nabycia akcji Puław i Siarkopolu) w łącznej kwocie 717 mln zł. Wykorzystanie pozostałych środków z Nowego Finansowania rozpocznie się już bieżącym miesiącu wraz z realizację Programu Inwestycyjnego Grupy - w tym nowych Wytwórni Poliamidów oraz Mechanicznej Granulacji Nawozów.

 

ola: Dlaczego Grupa Azoty zdecydowała się na upadłość likwidacyjną podmiotu zależnego Navitrans?

 

Andrzej Skolmowski: Rozpoczęcie postępowania likwidacyjnego spółki Navitrans jest efektem realizacji strategii Grupy Azoty w zakresie restrukturyzacji aktywów. Świadczenie dotychczasowych usług w zakresie spedycji morskiej i lądowej kontynuowane będzie przez inne podmioty w Grupie. 

 

Cedrik: Jak na wynikach spółki odbiła się przerwa w dostawach energii elektrycznej w ostatnim czasie?

 

Andrzej Skolmowski: W zasadzie nie odczuliśmy przerw w dostawach energii. Nasze największe spółki w dużej mierze są w o tyle korzystnej sytuacji, że posiadają własne źródeł energii z elektrociepłowni przyfabrycznych. Przerwa dotyczyła bardzo krótkiego, kilkunastogodzinnego ograniczenia w dostawach energii w Kędzierzynie. 

 

Anna: Dlaczego dług netto zmalał kiedy spółka zdobyła finansowanie w wysokości 2,2 mld zł?

 

Andrzej Skolmowski: Jak już wyjaśniliśmy to w odpowiedzi pytanie dot. wydatkowania pozyskanych środków na inwestycje, w I etapie dokonaliśmy zrefinansowania dotychczasowych kredytów, a więc saldo zadłużenie pozostało na tym samym poziomie. Z kolei Grupa w I półroczu br. wypracowała wyższą EBITDĘ niż w I półroczu 2014 roku, co zwiększyło poziom nadwyżki środków, a w efekcie dług netto uległ obniżeniu.

 

ktos: Jakie są perspektywy wyników finansowych w tym roku, a jakie w 2016 roku?

 

Andrzej Skolmowski: Nie publikujemy prognoz zatem nie możemy dokładnie odpowiadać na tego rodzaju pytania. Możemy jedynie powiedzieć ze obecne otoczenie rynkowe na pewno sprzyja realizacji wyższych wyników w stosunku do roku poprzedniego zwłaszcza w segmencie nawozowym.

 

ROBERT: Na czym polega przewaga konkurencyjna AZOTY w porównaniu do firm opodobnym profilu w Europie?

 

Andrzej Skolmowski: Trudno przewagę konkurencyjną Azotów opisać na czacie. Na pewno na rynku polskim i europejskim są to portfolio produktów, jakość, czy relacje z rynkiem. 

 

look: Czy za obecny rok można spodziewać się dywidendy?

 

Andrzej Skolmowski: Zgodnie z zapisami Strategii Grupy Azoty ogólnym założeniem polityki dywidendowej jest realizowanie wypłat stosownie do wielkości wypracowanego zysku i możliwości finansowych Spółki. Zadeklarowaliśmy dzielenie się zyskiem z naszymi Akcjonariuszami na poziomie 40-60%, jednocześnie zaznaczając, że przy podejmowaniu decyzji musimy uwzględniać plany inwestycyjne, standing Grupy czy wskaźniki finansowe. A o wszystkim i tak na koniec zadecydują Akcjonariusze.

 

akcjonariusz: W wielu spółkach SP związki zawodowe domagają się podwyżek. Czy tak jest i w Azotach Tarnów?

 

Andrzej Skolmowski: Prowadzimy dialog ze związkami zawodowymi cały czas. Zawsze - jak dotąd - osiągaliśmy porozumienie zarówno w dobrych, jak i złych czasach. jestem przekonany, że w duchu zrozumienia naszych możliwości. Porozumienia płacowe uzgadniamy raz do roku i już to zrobiliśmy. 

 

ola: Czy możliwe jest osiągnięcie EBITDY na poziomie 1.5 mld PLN w 2015 roku?

 

Andrzej Skolmowski: W temacie prognozowanych wyników juz odpowiadaliśmy na jedno z poprzednich pytań

 

adex: czy będą Państwo wypłacać w przyszłym roku dywidendę

 

Andrzej Skolmowski: Odpowiedź została już udzielona powyżej 

 

Daniel: Czy spółka przygląda się obecnie jakimś podmiotom celem akwizycji? Ile jest takich podmiotów? Polskie? Zagraniczne?

 

Andrzej Skolmowski: Bezustannie przypatrujemy się zarówno wcześniej „upatrzonym” podmiotom, jak i czuwamy nad nowymi szansami, nie tylko prywatyzacyjnymi. Jest ich kilka, zarówno krajowych, jak zagranicznych.

 

antek: Gdzie widzi Pan przestrzeń do dalszego rozwoju/wzrostu Grupy Azoty?

 

Andrzej Skolmowski: Nasze plany akwizycyjne powstały po bardzo drobiazgowej analizie. Z przyjemnością byśmy się nimi pochwalili, natomiast mówić o przyszłych powiązaniach kapitałowych nie byłoby dobrą praktyką. 

 

Ryszard Kamys: Jakie efekty przyniósł dotychczas program AzotyPro?

 

Andrzej Skolmowski: Bardzo dobre i jeszcze lepsze, niż oczekiwaliśmy! W szczególności w pierwszym, i to niepełnym, roku, w miejsce 40 milionów złotych trwałych oszczędności osiągnęliśmy przeszło 60 milionów. I zidentyfikowaliśmy nowe obszary oszczędności, dzięki czemu prawdopodobnie osiągniemy więcej, niż planowane 300 mln PLN rocznie trwałych oszczędności. Bardziej niemierzalne efekty to usprawnienia organizacyjne i skuteczna integracja ludzi pracujących w Grupie. 

 

lolek: Ostatnio KNF nałozyl karę na Acron, jaka jest Pańska opinia?

 

Andrzej Skolmowski: Jesteśmy spółką giełdową, znamy regulacje obowiązujące na rynku kapitałowym. Przepisy prawa są jednakowe dla wszystkich. Nie wypada nam komentować decyzji Komisji.

 

inwestorzy.tv: Czy spółka rozważa konsolidację z Anwilem?

 

Andrzej Skolmowski: Temat ten wielokrotnie w ostatnich latach powracał w różnych konfiguracjach. Rozważamy wiele opcji, a konsolidacja z Anwilem z pewnością byłaby ciekawa. 

 

biolog: Z kim konkurujemy na rynku europejskim?

 

Andrzej Skolmowski: Bardzo trudno odpowiedzieć krótko na to pytanie. Ze producentami Nawozów, PA6 i kaprolaktamu, plastyfikatorów... itp. 

 

ArturInvest: Co złożyło się na tak znaczną poprawę zysku netto rok do roku przy zbliżonych przychodach? Czy spółka odnotowała znaczące one-offy?

 

Andrzej Skolmowski: Zwracamy uwagę na stronę kosztową jako kluczowe determinanty generowanych wyników w obszarze surowcowym (obniżki cen gazu, realizowana przez GA dywersyfikacja dostaw gazu, korzystne tendencje na pozostałych surowcach energetycznych) i w obszarze działalności operacyjnej (Azoty PRO). Należy wspomnieć o korzystnych relacjach kursowych zwłaszcza dla pary walutowej USD / PLN który kreował dodatkową „porcję” marży za I półrocze 2015.

 

lolek: Czy nie uważa Pan iż fuzja Grupy Azoty z Acronem to dobry pomysł? Powstałby podmiot nawozowy o wymiarze globalnym, a nie tylko europejskim, i mógłby realnie konkurować z Yarą czy CF Industries?

 

Andrzej Skolmowski: Zmierzamy do tego aby zniwelować dystans do liderów europejskich, co widać po działaniach ostatnich lat. Mamy na to swoje pomysły. A w sprawie związku z Acronem wypowiedzieliśmy się w czerwcu 2012 roku.

 

terra: Gdzie widzi Pan Grupę za 5-10 lat?

 

Andrzej Skolmowski: Wśród liderów europejskich w naszym core biznesie. Jasno zdefiniowaliśmy to w naszej Strategii. 

 

Panterczak: Ile szacunkowo jest wart europejski rynek propylenu i jaki jest na niego popyt?

 

Andrzej Skolmowski: Naszym rynkiem docelowym na propylen jest region, gdzie występuje jego chroniczny deficyt – tj. Centralna Europa, w szczególności Niemcy. Deficyt propylenu szacujemy konserwatywnie na 800-900 tys. ton rocznie. Spodziewamy się, że nasza przyszła instalacja PDH w Policach zaspokoi popyt wewnętrzny w Grupie i ok. 250 tys. ton na rynek.

 

akcjonariusz: Jakie obecnie przeprowadzane przez grupę inwestycje są kluczowe?

 

Andrzej Skolmowski: Jest ich wiele. Kluczowe są duże projekty umacniające nasz core business – jak innowacyjna granulacja mechaniczna nawozów w Tarnowie i w Puławach, wydłużające łańcuch tworzenia wartości – jak Poliamid 6 w Tarnowie, oraz tworzące nowych segment – jak propylen w Policach, dające dodatkowo surowiec do nowych produktów. Ze względu na stabilność i niezależność energetyczną, bardzo ważną w naszej branży, kluczowe są inwestycje w energetykę wewnętrzną – jak Nowa Elektrociepłownia w Kędzierzynie i modernizacje energetyki we wszystkich głównych zakładach produkcyjnych. Szczególną wagę przywiązujemy też do projektów o znacznej skali, wymagających wsparcia Państwa – jak Zgazowanie węgla w Kędzierzynie. 

 

inwestor: Dzień dobry, swego czasu, całkiem nie tak dawno, głośno było o potencjalnym zagrożeniu przejęcia Azotów przez rosyjski Acron. Dzisiaj tego zagrożenia chyba już nie ma ze względu na ustawę o ochronie strategicznych spółek przed wrogim przejęciem. Czy zgadza się Pan z tym? Czy Acron dalej skupuje akcje Azotów czy być może powoli sprzedaje posiadane dotychczas udziały?

 

Andrzej Skolmowski: Spółka może poinformować rynek na podstawie oficjalnych raportów. Oczywiście wspomniana ustawa utrudnia przejęcia traktowane jako wrogie. Proszę mne zrozumieć, moje publiczne spekulacje na ten temat nie byłyby dobrą praktyką. Mój pogląd w tej sprawie jest Państwu znany i nie zmienił się od czerwca 2012 roku. 

 

nowik: Z czego wynikał wzrost przychodów i spadek kosztów własnych sprzedaży?

 

Andrzej Skolmowski: W ujęciu rok do roku poziom przychodów za okres I półrocza uległ zmianie jedynie o niecały 1 %. Jeśli chodzi o stronę kosztową spadek KWS to efekt głównie wspomnianych już dzisiaj na czacie działań w obszarze surowcowym (obniżki cen gazu, realizowana przez GA dywersyfikacja dostaw gazu, korzystne tendencje na pozostałych surowcach energetycznych) jak również w obszarze działalności operacyjnej (Azoty PRO). 

 

investmen: Czy spółka zamierza wziąć udział w ratowaniu górnictwa?

 

Andrzej Skolmowski: Grupa rokrocznie dokonuje nabycia prawie 2 mln ton węgla w polskich kopalniach. W naszej ocenie stanowi to najlepsze "wsparcie" górnictwa, oparte o rynkowe zasady. 

 

Panterczak: Jak spółka planuje zwiększyć marże zysku netto obecnie wynoszącą tylko ok 4%?

 

Andrzej Skolmowski: Wyniki I półrocza pokazują marże zysku netto na poziomie blisko 9% , uważamy taki wynik za bardzo dobry niemniej wciąż intensywnie pracujemy nad dalszą poprawą efektywności naszej działalności operacyjnej skupionej wokół core’owych biznesów.

 

gosc: Czy Zarzad Grupy komunikuje się w jakiś sposób z Acronem, drugim co do wielkości akcjonariuszem Spółki?

 

Andrzej Skolmowski: W taki sam sposób w jaki się komunikujemy z pozostałymi akcjonariuszami. (Zupełnie się tym nie chwaląc) dostajemy z tę komunikację nagrody.

 

członekSII: Czy współpraca z KGHM ruszyła? Jeśli nie to czy są na to szanse i kiedy?

 

Andrzej Skolmowski: Współpracujemy z KGHM w kilku tematach, nawet o tym Was informowaliśmy. Jak będą konkrety powiemy. (Szukanie głęboko w ziemi nie jest takie łatwe). 

 

Grzegorz: O ile w tym roku spadła cena gazu kupowanego przez Azoty?

 

Andrzej Skolmowski: W skali Grupy Azoty w 2014 roku ponad 60% gazu zakupione zostało wg cen taryfowych. Tegoroczna taryfa obniżona została o 7%, dodatkowo jest jeszcze system rabatowy - w październiku poznamy dokładnie skalę obniżki. Ponadto Grupa Azoty korzysta z możliwości jakie daje dywersyfikacja, zyskując dodatkową możliwość obniżenia kosztów zakupu surowca.

 

bartek76@wp.pl: Jaki jest obecnie etap potencjalnych akwizycji?

 

Andrzej Skolmowski: Wśród tego typu projektów zawsze są i takie tuż przed zawarcie wiążących umów, i takie, gdzie monitorujemy dogodny moment, aby wystąpić względem potencjalnego partnera z konkretną propozycją współpracy, następnie powiązań kapitałowych i na koniec nawet akwizycji. 

 

ola: Czy możliwa jest w tym roku jeszcze realizacja akwizycji z tej krótkiej listy 10 firm potencjalnych do przejecia?

 

Andrzej Skolmowski: Jak w odpowiedzi na poprzednie pytanie – nic pochopnie. 

 

simon: Co z inwestycją spółki w Afryce?

 

Andrzej Skolmowski: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police jest większościowym udziałowcem spółki Afrig w Senegalu. Wydobywamy tam i dostarczamy do Polski fosforyty dla potrzeb Polic. Projekt rozwija się bardzo dobrze. Spodziewamy się rozpocząć eksploatację kolejnej kopalni w ramach posiadanych koncesji. 

 

Panterczak: Jak idą prace nad Feasibility Study projektu kopalni fosforytów w Senegalu? Czy kolejny mile stone zostanie osiagnięty jeszcze w tym roku?

 

Andrzej Skolmowski: Jak w odpowiedzi przed chwilą – wydobycie wzrasta zgodnie z planem, kolejne etapy realizujemy, mamy nowe pola eksploatacji. Jesteśmy przed szczegółowymi decyzjami na bazie F.S.

 

ola: Znając już wszystkie zamierzenia inwestycyjne planowane i realizowane, mógłby Pan określić czy Grupa Azoty powróci do wypłacania dywidendy, co deklaruje w swojej strategii

 

Andrzej Skolmowski: O dywidendzie mówiłem już poniżej. Propozycję Zarządu przedstawimy Walnemu Zgromadzeniu, które ostatecznie podejmie decyzję.

 

arnold: Acron swego czasu proponował współprace handlową, czy sprowadzacie jakieś surowce z Rosji?

 

Andrzej Skolmowski: Owszem, sprowadzamy surowce z Rosji. Czynimy tak od lat i mamy bardzo dobre relacje. Z Grupą Acron nie mamy żadnych relacji handlowych. 

 

gosc: Czy macie w planach delisting Puław i Polic w celu ograniczenia kosztów związanych z obowiązkami giełdowymi?

 

Andrzej Skolmowski: W chwili obecnej nie pracujemy nad tym.

 

Zbigniew M.: Jakie czynniki w największym stopniu wpływają na działalność i wyniki Grupy?

 

Andrzej Skolmowski: Główne determinanty wyniku od strony przychodowej to jasna sprawa poziom cen będących wypadkową sytuacji popytowo podażowej z uwzględnieniem relacji kursowych (zwłaszcza przy naszej ekspozycji walutowej i sprzedaży eksportowej). Z punktu widzenia kosztów to głównie baza surowcowa czyli gaz węgiel energia elektryczna oraz surowce ropopochodne i pierwiastki w surowcach skalnych do produkcji nawozów wieloskładnikowych.

 

Sam: Ile spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje w tym i w najbliższych latach?

 

Andrzej Skolmowski: W naszym aktualnym planie strategicznym 2014-2020, zawartym w „Operacjonalizacji Strategii Grupy 2014-2020”, wskazujemy nakłady inwestycyjne na rozwój organiczny 6-7 miliardów złotych – nie licząc inwestycji kapitałowych. Jesteśmy konsekwentni.

 

Janka: Kiedy zakończą się inwestycje w elektrownie? Jakie moce będzie posiadała spółka? Ile energii będzie musiała dalej pobierać z zewnątrz?

 

Andrzej Skolmowski: W naszej branży niezależność energetyki wewnętrznej jest podstawą konkurowania. Stale inwestujemy w optymalizację energetyki.

 

Andrzej Skolmowski: Dziękujemy Państwu bardzo za udział w kolejnym już czacie. Jak zwykle byliście bardzo dociekliwi. Ale tacy są właśnie akcjonariusze Azotów ! Dziś zapraszam na kolejne nasze spotkanie, po publikacji wyników. Do zobaczenia!

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie