Chat with us, powered by LiveChat

Obraz rynku po wyborach. Najwięcej traci złotówka

Skomentuj artykuł
© bizoo_n - Fotolia.com

Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich w Polsce wskazują na zwycięstwo Andrzeja Dudy – kandydata opozycji rządowej. Inwestorzy negatywnie przyjmują takie rozstrzygnięcie wyborów i reagują wyprzedażą polskich aktywów.  Jednocześnie zwiększa się ryzyko przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się w październiku.

 

Kurs złotego

 

Najmocniej wobec polskiej waluty umocnił się amerykański dolar. W ciągu tylko ostatniego tygodnia para USD/PLN wzrosła o 20 groszy (z 3,54 zł do 3,74 zł), a na wykresie doszło do wybicia górą z formacji klina. Obecnie oporami jest poziom 3,80 zł oraz lokalne szczyty 3,96 zł. Tak duży wzrost wartości dolara to również pochodna powrotu do spadków pary euro/dolar.

 

USD/PLN - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Złoty jest dziś na najwyższych poziomach wobec euro od marca tego roku. Kurs jest już ponad barierą 4,10 zł. Również „frankowicze” mają powody do zmartwień. Frank ponownie atakuje okrągły poziom 4 zł, a na wykresie mamy do czynienia z wybiciem górą z konsolidacji trwającej od połowy lutego tego roku. Zmiana na stanowisku prezydenta zwiększa ryzyko, że na drugą kadencję prezesa NBP nie zostanie powołany wysoko oceniany przez zagranicę Marek Belka.

 

Giełda

 

Główne Indeksy warszawskiej giełdy świecą dziś na czerwono. WIG20 o godzinie 10 traci 0,9% i jest już poniżej 2500 punktów. Skala spadków jest podobna do innych giełd europejskich. Wśród dużych spółek na GPW najmocniej tracą akcje PKO BP, bo aż 3,5%. Inwestorzy boją się o sektor bankowy w Polsce w świetle odważnych deklaracji Andrzeja Dudy w zakresie pomocy kredytobiorcom zadłużonym we frankach, której koszt w dużej mierze miałyby ponieść właśnie banki. Kurs walorów PKO BP powrócił do kanału spadkowego po fałszywym wybiciu górą. Z punktu widzenia analizy technicznej rośnie ryzyko testu ostatnich minimów na poziomie około 31,8 zł.

 

PKO BP - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Największa zniżka kursów akcji z WIG20 (oprócz PKO BP) dotyka PEKAO (-2,3%), BZ WBK (-1,8%) i Enea (-1%). Tylko 6 spółek notuje wzrosty. Najbardziej zyskują akcje Asseco Poland (+1,4%), Tauronu (+1,3%) i Synthosu (+1,3%). 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie