Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy wstrząśnięci sytuacją na franku. INI gwałtownie spada

Skomentuj artykuł

Po zaliczeniu rocznego minimum na poziomie 2 226 punktów, indeks WIG20 odrobił część strat, choć wciąż nie pokrył całego ruchu spadkowego, spowodowanego decyzją Banku Szwajcarskiego o „uwolnieniu” kursu franka do euro. Mocna przecena banków wciąż ciąży na indeksie. Czy decyzja EBC o rozpoczęciu skupu obligacji skarbowych w marcu rozrusza polski parkiet?

 

Niewątpliwie głównym wydarzeniem mijającego tygodnia było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym spodziewano się podjęcia decyzji odnośnie rozszerzenia skupu aktywów o obligacje skarbowe. Zgodnie z oczekiwaniami taka decyzja została podjęta, a rozpoczęcie skupu ma nastąpić w marcu bieżącego roku. Tym samym jest to kolejna historyczna decyzja EBC, obok wprowadzenia ujemnej stopy procentowej. Na rynek co miesiąc będzie trafiało 60 mld euro do września 2016 roku, choć głównym celem jest doprowadzenie inflacji do oczekiwanego poziomu około 2% i w razie potrzeby program zostanie wydłużony. Pomysł wprowadzenia takiego rozwiązania budził spory już w samym EBC. Jednym z głównych zastrzeżeń podawanych przez ekspertów były wątpliwości skuteczności takiego rozwiązania w strefie euro, gdzie źródła stagnacji są zupełnie inne niż w USA.

 

Niezwykle ważnym wydarzeniem tego tygodnia będą wybory w Grecji. Niedzielne wybory stoją pod znakiem przyszłości tego Państwa w strefie euro. Faworytem jest lewicowa partia Syriza, której przedstawiciele wskazują między innymi na chęć zrezygnowania z programu pomocowego dla Grecji, a także zakończenie polityki oszczędnościowej. W związku z tym Niemcy już rozważają różne scenariusze wyjścia Grecji ze strefy euro. Czy będzie to początek rozłamu w Unii Europejskiej?

 

INI WIG20 niedźwiedzie

 

Na wykresie indeksu WIG20 i udziału niedźwiedzi wśród inwestorów nastąpiło pogłębienie luki pomiędzy wskaźnikami. Pomimo tego, że WIG20 zamknął się wyżej niż przed tygodniem, wzrost udziału niedźwiedzi był silniejszy. Być może impulsem do przecięcia się indeksów będzie decyzja EBC o rozpoczęciu skupu obligacji skarbowych, i wraz z jej wprowadzeniem w marcu indeksy skrzyżują się, generując pozytywny sygnał.

 

INI wyniki

 

Wśród inwestorów nastąpiła istotna zmiana rozkładu sił. Jeszcze przed tygodniem byki stanowiły ponad połowę badanych. W tym tygodniu ich udział spadł aż o 10,3 pkt. proc., do wartości 40,9%. Z kolei niedźwiedzie zwiększyły swój udział do 34,6%, z 26,2% przed tygodniem. Podobna sytuacja nastąpiła w USA. Udział byków zmalał o 9 pkt. proc., do 37,1%. Pesymistycznie nastawione do rynku niedźwiedzie zwiększyły swój udział o 9,3 pkt. proc., stanowiąc już 30,8% inwestorów.

 

 INI wykres

 

Wartość indeksu INI drastycznie spadła do 6,3 pkt. proc. W minionym tygodniu indeks stracił 18,8 pkt. proc., co jest jednym z największych spadków w historii badania. Frank odcisnął swoje piętno zarówno na bankach, jak i na nastrojach inwestorów. Pozostaje pytanie czy zanotowany spadek na indeksie  był to tylko gwałtowną reakcją na decyzję Szwajcarskiego Banku, czy przesłanką na dalsze umacnianie się niedźwiedzi. Niezwykle ciekawie zapowiada się badanie w tym tygodniu. W czwartek inwestorzy poznali decyzję EBC o rozpoczęciu skupu obligacji skarbowych, które jest różnie oceniane przez specjalistów i analityków. Jak do tej decyzji ustosunkują się inwestorzy? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w przyszłym tygodniu.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie