Chat with us, powered by LiveChat

Serinus Energy - podsumowanie wyników finansowych po pierwszym półroczu 2014 roku

źródło: Emitent

Tytuł czata:
Serinus Energy - podsumowanie wyników finansowych
po pierwszym półroczu 2014 roku

3 września 2014r.

(środa) 

godz. 11:00

SERINUS

 


Na pytania internautów odpowiadać będzie Jakub Korczak, Wiceprezes Serinus Energy ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Jakub KorczakPan Jakub Korczak posiada ponad 16-letnie doświadczenie w bankowości inwestycyjnej, finansach i prowadzeniu relacji ze środowiskiem inwestorów. Pełnił funkcję CFO oraz członka zarządu Banku Pocztowego S.A. (2009–2010). Wcześniej, w BRE Banku odpowiadał za koordynację strategii i zajmował stanowisko dyrektora ds. relacji inwestorskich (2005–2009), a w Unicredit CA-IB pracował jako współzarządzający analizami sektora bankowego w regionie EMEA (2000–2005). W1997 roku ukończył studia z rachunkowości i zarządzania finansowego na Uniwersytecie Łódzkim. W 2008 roku ukończył podyplomowe studia dla wyższej kadry kierowniczej (AMP) na IESE Business School w Barcelonie.

 

 

 


 

Zapis czata Inwestorskiego

 

 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim ze Spółka Serinus Energy, który odbędzie się w środę 3 września o godzinie 11:00. Na pytania inwestorów odpowiadać będzie Jakub Korczak, Wiceprezes Serinus Energy ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Zachęcamy do udziału w spotkaniu!

 

 

Moderator: Witam wszystkich uczestników naszego czatu! Cieszę się, że możemy ponownie się spotkać i omówić ostatnie wydarzenia i wyniki Serinus Energy. Dziękuję za dotychczas nadesłane pytania i zapraszam do dyskusji.

 

 

ONYX: Czy władzami Cub-gas (SEN) kontaktowali się separatyści? Jeżeli tak to w jakich sprawach?

 

Jakub Korczak: Nie, nie mieliśmy kontaktu z separatystami.

 

 

ONYX: Czy Serinus w pełni kontroluje działalność Cub-gas na tle rozruchów we wschodniej Ukrainie? Czy Cub-gas i jego koncesje w pełni podlegają legalnym władzom Ukrainy? Czy działalność produkcyjna Cub-gas jest niezakłócona a płatności są regulowane na bieżąco?

 

Jakub Korczak: Wszystkie czynne obecnie koncesje produkcyjne - Makijewskoje i Oligowskoje - znajdują sie na obszarach kontrolowanych przez władze ukraińskie i dotychczas nie są objęte walkami z separatystami. W miarę rozwoju sytuacji, formułowane są najróżniejsze plany dalszych działań Spółki. Podkreślam jednak, że w średnim i dłuższym terminie wierzymy w pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, a nasze plany i działania formułujemy w oparciu o te pozytywne scenariusze, choć nie odrzucamy scenariuszy negatywnych.

 

 

Michał Kwiatkowski: Spółka odnotowała świetny wzrost przychodów. Co się na to złożyło?

 

Jakub Korczak: Za wzrostem przychodów w ujęciu kwartalnym stoi przyłączenie nowego odwiertu oraz wzrost uzyskiwanej ceny gazu na Ukrainie. W ujęciu rocznym natomiast wpływ na wyniki miała także akwizycja aktywów tunezyjskich.

 

 

ONYX: Czy Cub-gaz planuje wznowić prace poszukiwawcze i modernizacyjne, testy, nowe podłączenia horyzontów itp, jeżeli tak to kiedy i w jakim zakresie będą prowadzone te prace?

 

Jakub Korczak: Pracujemy nad scenariuszami powrotu do prac, jednak ze względu na stale zmieniającą się sytuację na wschodzie Ukrainy w tej chwili nie jest możliwe precyzyjne określenie terminu rozpoczęcia.

 

 

ONYX: Czy spółka rezygnując z Blocku L w Brunei pozyska inną obszarowo koncesję w Brunei?

 

Jakub Korczak: W Brunei okres poszukiwawczy wygasł z końcem sierpnia, jednak nadal szukamy możliwości kontunuowania tam prac w przyszłości; nadal posiadamy koncesję. Jednocześnie inwestorzy wiedzą od dawna o dokonanym przez Spółkę odpisie, zatem nie wpływa to na kondycję firmy. Jeśli chodzi o odszkodowanie dotyczące Bloku M to sprawa jest w toku postępowania przedarbitrażowego.

 

 

ONYX: Czy wciąż Spółka ma szanse na odszkodowanie za Block M w Brunei, Czy prace w tym zakresie trwają, na jakim są etapie?

 

Jakub Korczak: Jak wspomniałem poprzednio sprawa jest w toku.

 

 

ONYX: Na jakim metrze jest obecnie wiercony odwiert w Tunezji? Czy natrafił już na struktury zawierające ropę lub gaz?

 

Jakub Korczak: W tej chwili jesteśmy na głębokości 2400 m. To informacja z dziś rano.

 

 

ONYX: Czy spółka wciąż planuje sprzedać część udziałów w koncesjach w Tunezji? jaką kwotę Spółka chce uzyskać ze sprzedaży tych udziałów i na co chce przeznaczyć potencjalnie pozyskane pieniądze?

 

Jakub Korczak: Prowadzimy rozmowy w tej sprawie, choć jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółach. Należy dodać, że farm-out (pozyskanie partnera do koncesji) jest standardową procedurą w naszej branży.

 

 

ONYX: Gdzie będzie spotkanie i o której godzinie z inwestorami indywidualnymi w dniu 11 września 2014r.? Czy będzie wstęp wolny? Czy tylko dla posiadaczy akcji? Kto będzie w nim uczestniczył z ramienia SEN? Jaki program spotkania będzie?

 

Jakub Korczak: Spotkanie otwarte dla inwestorów indywidualnych organizujemy w sali Catalist na GPW w dniu 11 września o godzinie 10.30. W spotkaniu weźmie udział Timothy Elliott oraz ja. Oczywiście spotkanie jest przeznaczone dla wszystkich inwestorów, nie tylko dla posiadaczy akcji. T. Elliott omówi najnowszą prezentację korporacyjną.

 

 

mika: Próbujecie pozyskać nową koncesję w Brunei (zamiast bloku L)?

 

Jakub Korczak: Na razie koncentrujemy się na sprawach związanych z Blokiem L.

 

 

harni: straszna huśtawka u was ostatnio...

 

Jakub Korczak: Nooo.... Tak bywa w każdej branży...

 

 

jimi: Panie Jakubie, akcje stoją wyjątkowo nisko, planujecie skup akcji?

 

Jakub Korczak: Wierzymy, że odbudowa kursu odbędzie się poprzez kolejne sukcesy operacyjne. Nie chcemy nadmiernie ingerować w rynek finansowy – skupiamy się na naszej działalności fundamentalnej i mamy nadzieję, że inwestorzy to docenią i cena akcji osiągnie satysfakcjonujący poziom.

 

 

rabbit darmowe forum: Ile gazu na dzisiaj produkuje KUBGAS na Ukrainie.W jednym z art była podana produkcja 1.1 mln m3 czy to pomyłka?

 

Jakub Korczak: Nie, to nie pomyłka. Na Ukrainie produkujemy obecnie 1,1 mln m3 gazu dziennie.

 

 

Robercik S.: Spółka rozpoczęła odwierty w Tunezji. Czy na dzień dzisiejszy może Pan już coś powiedzieć na ten temat?

 

Jakub Korczak: Jak już wspomniałem, w Tunezji wiercimy. Diś rano osiągnęliśmy w odwiercie Win12-bis głębokość 2.400 m. Zakończyliśmy modernizację odwiertu CS Sil-1. Produkcja z niego osiągnęła poziom 40-50 baryłek ropy oraz 11-14 tys. m sześc. gazu dziennie. Nie udało się niestety skutecznie odnowić odwiertu CS Sil-10. Obydwa zostaną poddane analizom, mającym na celu odnalezienie dalszych możliwości zwiększenia wydobycia. Odwiert Win12-bis zakładaną całkowitą głębokość 3.900 m powinien osiągnąć w połowie września, a badania i testy zajmą około czterech dodatkowych tygodni. Program badań sejsmicznych 3D na polu Sanrhar jest już w 90 proc. zrealizowany.

 

 

kolega: Czego dotyczyły inwestycje w aktywa trwałe w 1h2014? Nowe odwierty w Tunezji?

 

Jakub Korczak: W tym czasie zainwestowaliśmy w stację przetwórstwa gazu na Ukrainie.

 

 

Mariusz: Jak wygląda sytuacja z Ukrainą? Podjęli Państwo decyzję o zawieszeniu tam działań. Jak wpłynie to na wyniki/działalność spółki?

 

Jakub Korczak: Nie zawiesiliśmy działań na Ukrainie, produkcja odbywa się bez najmniejszych zmian i przestojów, otrzymujemy wszelkie płatności na czas, a produkcja dzisiaj, to jak już wspominałem, to ponad 1,1 mln m3 gazu dziennie. Wstrzymaliśmy jedynie prace związane z zagospodarowaniem naszych pól, aczkolwiek obecnie rozważamy, w świetle nowych przepisów podatkowych, ich wznowienie oraz wykonanie nowych odwiertów.

 

 

ONYX: Czy opodal odwiertów w Rumuni, które mają być wiercone istnieje infrastruktura do przesyłu surowców, jeżeli nie to czy trwają prace nad jej budową lub czy planowane są prace nad jej budową i przez kogo i w jakim zakresie?

 

Jakub Korczak: Z obszarów przyległych do naszej koncesji trwa wydobycie ropy i gazu. A zatem budowa ewentualnej infrastruktury przesyłowej, którą przyłączylibyśmy do istniejących linii nie powinna być problemem. Jednak decyzję w tej kwestii podjemiemy gdy będziemy mieli wyniki prac badawczych w naszej koncesji. Badania na terenie Rumunii wciąż trwają. Na dzień dzisiejszy możemy bezpiecznie stwierdzić, że na polu Satu Mare dokonywane były odkrycia gazu, a wstępnie wytypowaliśmy ok. 50 obiektów i obszarów dla wierceń poszukiwawczych.

 

 

ONYX: pyt. dot. Rumuni - od chwili uzyskania w testach informacji o tym iż nowy odwiert jest produkcyjnym - to ile czasu może zająć SEN rozpoczęcie jego eksploatacji oraz ile nakładów Spółka będzie musiała ponieść na utworzenie infrastruktury przesyłowej?

 

Jakub Korczak: Od informacji o tym, że odwiert nadaje się do produkcji do rozpoczęcia eksploatacji mija zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy. Jest to uzależnione od wielu czynników, począwszy od tego czy jest to odwiert gazu czy ropy, a skończywszy na odległosci od infrastruktury przesyłowej. Za wcześnie zatem na kalkulowanie kosztów na utworzenie tej infrastruktury.

 

 

Michał Kwiatkowski: Spadły koszty transakcyjne. Czego one dotyczą?

 

Jakub Korczak: Koszty transakcyjne były uprzednio wysokie ze wzgl na zamykanie transakcji tunezyjskiej.

 

 

Malachiasz: Może Pan wyjaśnić czym jest wartość retroaktywna netto?

 

Jakub Korczak: Wartość retroaktywna netto czyli inaczej netback to marża operacyjna spółki liczona jako iloraz wyniku opracyjnego przed opodatkowaniem i całości przychodów.

 

 

Merkant: Jak wygląda sytuacja z aktywami w Sturgeon Lake w Prowincji Alberta? Uda się je zbyć?

 

Jakub Korczak: Proces trwa.

 

 

Lulek: Witam, dlaczego odkryty w 2013 roku NM-3 który wykazał ropę do tej pory nie był szczelinowany? Czy nie powinno to być priorytetem dla spółki? Dlaczego szczelinowanie odwiertów w tym NM-3 zniknęło z kalendarza prac w 2014 r?

 

Jakub Korczak: Na naszej najmłodzej koncesji Północne Makiejewskoje poszukujemy dużego celu, który zapewni nam ekonomicznie opłacalną produkcję. Jak Państwo wiecie szczelinowanie należy do stosunkowo drogich operacji.

 

 

grelo: spółka jest w trakcie wykonywania drugiego etapu prac poszukiwawczych w Satu Mare. Ile jest jeszcze etapów przed spółką aby objąć 60% udziały w wyniku współpracy joint venture?

 

Jakub Korczak: Przed nami zakonczenie badań sejsmicznych 3D i wykonanie dwóch odwiertów. W połowie 2015 wszystkie wymagania obecnego etapu poszukiwawczego zostaną spełnione.

 

 

ONYX: Przy założeniu, że Separatyści trwale zdobędą władzę lub utrzymają się przy władzy we wschodniej Ukrainie (może to być odrębne państwo lub jakaś federacja) to jak ocenia SEN - możliwym będzie kontynuacja pracy CUB-GAZ, z niezmienionymi stosunkami właścicielskimi, tj. kontrolą Spółki przez SEN ?

 

Jakub Korczak: Nie komentujemy kwestii politycznych. Jednak zwracam uwagę, że nasze koncesje znajdują się poza obszarem obecnego konfliktu.

 

 

ranell@o2.pl: Czy ceny akcji w Kanadzie i Polsce są w jakiś sposób wyrównywane czy robi to rynek akcji

 

Jakub Korczak: Na obu rynakch mamy pełną płynność zatem działają tu mechanizmy rynkowe. Oczywiście inwestorzy mogą dokonywać arbitrażu.

 

 

rabbit darmowe forum: Czy nie uważa pan że skup akcji przy cenie poniżej WK to nie ingerowanie w rynek finansowy tylko ukłon w stronę akcjonariatu i forma wypłaty dywidendy?SEN posiada wypracowaną gotówkę na koncie a mowa jest o skupie 2-3 mln akcji na przestrzeni 1 roku.

 

Jakub Korczak: Co do zasady od początku naszej obecności na rynku publicznym nie prowadzimy skupu akcji. W najbliższym czasie planujemy zyski reinwestować: modernizować istniejące odwierty i wykonywać nowe, mając na celu zwiększenie produkcji. Biznes upstream jest bardzo ryzykowny, więc nie chcemy popełniać błędu poprzez nierozsądne zarządzanie środkami. Tym niemniej, po osiągnięciu bezpiecznego poziomu finansowego, zamierzamy oczywiście wynagrodzić dywidendą cierpliwość naszych inwestorów.

 

 

Moderator: Bardzo dziękuję za wszelkie Państwa pytania i żywą dyskusję. Oczywiście na wszystkie dotychczas zadane odpowiemy wkrotce na stronie SII. Zapraszam Państwa także 11 września o 10.30 na spotkanie na GPW. Do zobaczenia.

 


 

Informacje o Serinus Energy:

Serinus Energy jest międzynarodową spółką zajmującą się produkcją i poszukiwaniami ropy naftowej oraz gazu, posiadającą zróżnicowany portfel aktywów w pięciu krajach, na trzech kontynentach. Są to zarówno projekty na etapie rozpoznania i zagospodarowania złóż, jak i przedsięwzięcia o istotnym potencjale poszukiwawczym.

Od maja 2010 roku akcje Serinus Energy (dawniej Kulczyk Oil Ventures) są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od czerwca 2013 roku także na kanadyjskim parkiecie TSX w Toronto. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A., posiadająca ok. 50 proc. akcji spółki.

 

Podstawowe aktywa Spółki to:

  • udziały w pięciu eksploatowanych polach gazowych na Ukrainie (licencje produkcyjne: Makiejewskoje, Olgowskoje, Wiergunskoje oraz licencje poszukiwawcze: Krutogorowskoje i Północne Makiejewskoje)
  • udziały w pięciu koncesjach w Tunezji: Chouech Essaida, Ech Chouech, Sanrhar, Zinna oraz Sabria. Produkcja ropy i gazu odbywa się obecnie na czterech z nich.
  • lądowe obszary koncesyjne w Brunei (90 proc. udziałów w Bloku L)
  • koncesja poszukiwawcza w Rumunii
  • udziały w lądowym bloku poszukiwawczym na terytorium Syrii

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie