Chat with us, powered by LiveChat

Wyniki Grupy DUON za pierwsze półrocze 2014 r. i perspektywy rozwoju

Źródło: Spółka
czat inwestorski

Temat czata:

Wyniki Grupy DUON za pierwsze półrocze 2014 roku

i perspektywy rozwoju

26 sierpnia (wtorek)

godzina 13:00

DUON

 

 

Na pytania inwestorów odpowiadać będzie:

 

Mariusz Caliński

Mariusz Caliński - sprawuje funkcję Prezesa Grupy DUON S.A. od kwietnia 2011 roku, odpowiadając za obszary związane z zarządzaniem strategicznym, rozwojem i komunikacją. Związany z rynkiem gazu oraz Grupą DUON od 2008 roku, kiedy objął funkcję Dyrektora Generalnego a następnie Prezesa Zarządu w spółce KRI S.A. Wcześniej zarządzał Sulzer Chemtech Polska. Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


 Zapis czata inwestorskiego

 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Mariuszem Calińskim, Prezesem Zarządu Grupy DUON S.A. Czat odbędzie się we wtorek 26 sierpnia br. o godzinie 13:00. Zadaj pytanie już dziś!

 

 

Moderator: Witamy serdecznie na czacie dotyczącym wyników DUON za I półrocze br. Zapraszam do zadawania pytań i zapoznania się z prezentacją zamieszczoną poniżej.

 

 

Staszek: jakie osiągacie wpływy ze sprzedaży energii przez dziwne w mojej opinii kanały sprzedazy? Mówię tu o tych wszystkich alegrach, gruponach, itp. W życiu tam nic nie kupiłem. Dostaje reklamy o promocjach na masaże, suszi czy też inne produkty, ale energia? Widzicie w tym przyszłość?

 

Mariusz Caliński: Większość sprzedaży realizujemy nadal poprzez standardowe kanały sprzedaży, ale uważamy że te bardziej nowoczesne metody sprzedaży mają swoją przyszłość, co pokazują przykłady bardziej rozwiniętych rynków (np. w Wielkiej Brytanii). Ich niewątpliwą zaletą są stosunkowo niskie koszty oraz łatwość zarządzania procesem sprzedaży.

 

 

bufecik: Czy zawirowania Rosja -Ukraina -Europa to szansa dla Duona czy zagrożenie?

 

Mariusz Caliński: Krótkoterminowo nie ma obaw jeśli chodzi o ciągłość dostaw gazu sieciowego z Rosji przez Ukrainę: mamy możliwość importu przez inne interkonektory - przez Białoruś oraz z Europy zachodniej, są też zapasy gazu w magazynach. Jeśli chodzi o LNG to mamy źródła krajowe oraz możliwość importu z Zeebrugge. Ceny zakupu gazu na giełdach są podatne na wahania w wyniku napływających informacji o konflikcie Rosja-Ukraina-Europa, ale nadal utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie. Dla obecnego portfela klientów ceny mamy zabezpieczone w kontraktach terminowych. Pozytywnie na działalność importerów wpływa także utrzymujący się niski poziom kursu rubla. W dłuższym okresie ograniczenia podaży gazu na rynku oraz wzrosty cen mogą utrudniać prowadzenie biznesu.

 

 

Inwestor: Czy jest szansa na aktualizację w górę rocznej prognozy?

 

Mariusz Caliński: Na ten moment podtrzymujemy dotychczasową prognozę i jesteśmy spokojni że ją wykonamy. Ewentualne dalsze zmiany prognozy zależeć będą od wyników osiąganych w kolejnych miesiącach II półrocza,w szczególności na rynku hurtowym gazu

 

 

Adriano: celem Grupy jest zostanie największym niezależnym dostawcą gazu i energii w Polsce... jaką pozycję ma Grupa na chwilę obecną?

 

Mariusz Caliński: Na rynku gazu w segmencie zmian sprzedawcy w I półroczu 2014 osiągnęliśmy poziom 86%. W rynku energii nasz udział wyniósł w tym samym okresie ok. 14%.

 

 

blackinwestor: ciekawi mnie jakie inwestycje są jeszcze przed Grupą w 2014 roku?

 

Mariusz Caliński: W planach mamy oddanie kolejnej dużej stacji LNG w Rogowcu oraz kilka małych projektów rozwoju istniejących sieci gazowych. Łączne wydatki nie przekroczą kilku milionów złotych.

 

Mariusz Caliński: Rozważamy rozpoczącie wypłaty dywidendy począwszy od 2015 r. ale obecnie nie chcemy tego przesądzać - tak jak sygnalizowaliśmy wcześniej polityka dywidendy zależeć będzie od możliwości rozwojowych i zapotrzebowania na kapitał, w szczególności na inwestycje w infrastrukturę LNG, kapitał obrotowy na potrzeby sprzedaży TPA

 

 

nataly: jak wpłynęła eskalacja konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą w II kwartale?

 

Mariusz Caliński: W naszej ocenie nie miała wpływu

 

 

obsr: Czy standardowe kanały sprzedaży to firmy akwizycyjne nie cieszące się dobrą opinią w oczach Polaków?

 

Mariusz Caliński: Faktycznie są to przede wszystkim fimy prowadzące sprzedaż bezpośrednią. Należy jednak podkreślić, że współpracujemy wyłącznie z firmami stosującymi transparentne i uczciwe praktyki sprzedażowe.

 

 

gpw maniak: jakie wydatki marketingowe poniosła spółka w I półroczu aby marka stała się bardziej rozpoznawalna?

 

Mariusz Caliński: Kilkaset tysięcy złotych

 

 

parkiet.com: może Pan podsumować inwestycje poczynione w I półroczu 2014 roku?

 

Mariusz Caliński: Oddaliśmy do użytku jedna nowa stacja regazyfikacji LNG oraz realizowaliśmy mniejsze projekty dot. przyłączenia do posiadanych siecie gazowych - łącznie na wydatki na środki trwałe (CAPEX) w I pół. 2014 to 2,2 mln PLN

 

 

Inwestor: Jaki wpływ na działalność Duonu będzie miał terminal LNG budowany w Świnoujściu?

 

Mariusz Caliński: Uruchomienie terminala (obecnie zaplanowane na drugą połowę przyszłego roku) zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ciągłości dostaw LNG do naszych klientów i zwiększy łączną podaż tego surowca na rynku. Jest to jeden z koniecznych warunków dalszego rozwoju małotonażowego rynku LNG w Polsce.

 

 

manager: Witam Pana Prezesa...spółka cały czas rozwija się, inwestuje. Chciałbym zapytać kiedy można i czy w ogóle spodziewać się pierwszej dywidendy?

 

Mariusz Caliński: Rozważamy rozpoczęcie wypłaty dywidendy począwszy od 2015 r. ale obecnie nie chcemy tego przesądzać - tak jak sygnalizowaliśmy wcześniej polityka dywidendy zależeć będzie od możliwości rozwojowych i zapotrzebowania na kapitał, w szczególności na inwestycje w infrastrukturę LNG, kapitał obrotowy na potrzeby sprzedaży TPA

 

 

Mark: Spółka w naprawdę ciekawy sposób sprzedaje prąd, przez Allegro czy inne serwisy internetowe. tak jak Pan powiedział, na zagranicznych rynkach się to sprawdza. Jaki się rozkłąda teraz sprzedaż procentowo?

 

Mariusz Caliński: Kanaly internetowe odpowiadają maksymalnie za 20% pozyskania klienta masowego.

 

 

andrzej1: Czy są zakłócenia dostaw LNG ze wschodu?

 

Mariusz Caliński: Zakłócenia dostaw z Rosji pojawiają się często z przyczyn czysto operacyjno-technicznych. Nie odnotowaliśmy do tej pory wpływu czynników politycznych na ciągłość dostaw.

 

 

Duda: Segment obrotu EBITDA osiągnął świetne wyniki. W jakim stopniu wpłynęły na niego dodatkowe zyski dzięki korzystnej sytuacji w obszarze hurtowego handlu gazem?

 

Mariusz Caliński: Wielkość dodatkowych zysków z handlu hurtowego gazem odzwierciedla poziom korekty prognozy na 2014 r. - skorygowana w czerwu prognoza na 2014 r. jest wyższa o ok 5,5 mln PLN na poziomie EBIT od pierwotnie opublikowanej w marcu br.; w rzeczywistości wyniki osiagnięte na działalności hurtowej gazem były w I pół. nieco wyższe i skompensowały nieco gorsze od założeń budżetowych wyniki osiągnięte w I pół. w innych obszarach (infrastruktura, marże na sprzedaży energii elektrycznej)

 

 

Kaz: chciałbym dopytać o wasze zamiary segmencie energii elektrycznej. Czy opłaca Wam się tam w ogóle inwestować? Energa, tauron, Enea, pge, masa wielkich korporacji, i to jeszcze państwowych. Gdzie widzi Pan tam niszę do inwestycji?

 

Mariusz Caliński: Oferta darmowe godziny skierowana jest do klientów indywidualnych, którzy mogą pozwolić sobie na zarządzanie domowym zużyciem prądu w ten sposób, by w okresie darmowych godzin konsumpcja była największa. Oferta daje możliwość powrotu do poprzedniej taryfy po roku bez ponoszenia żadnych finansowych konsekwencji, jeżeli klient zdecyduje że jednak taki profil zużycia energii nie jest dla niego odpowiedni. Ale zapewniam, że istnieją odbiorcy którym taki profil konsumpcji odpowiada!

 

 

akcje_mam: ile mniejwięcej gazu importujecie, a ile kupujecie na TGE?

 

Mariusz Caliński: Coraz więcej kupujemy na TGE gdyż ten rynek staje sie coraz bardziej płynny

 

 

bufecik: czy Duon odbiera już LNG z Kaliningradu i czy to jest ograniczona ilość roczna?

 

Mariusz Caliński: Produkcja w fabryce w Kaliningradzie po pierwszej fazie rozruchu stanęła z przyczyn technicznych; z posiadanych przez nas informacji wynika że wykonawca instalacji pracuje nad usunięciem usterek. , co jest typowe dla tego typu nowych obiektów. Liczymy że przed zimą będziemy mogli wznowić transporty z tego kierunku.

 

 

kk: czy obecna awaria w Kaliningradzie może być spowodowana przyczynami politycznymi?

 

Mariusz Caliński: Nie mamy podstaw, żeby zakładać taki scenariusz.

 

 

dudi: Czy spółka odczuwa rywalizacje z Unimot Gaz?

 

Mariusz Caliński: Nie odczuwamy konkurencji ze strony tej spółki choć zauważamy, że próbują kopiować nasz model biznesowy.

 

 

jaśko: czy skorzystanie z oferty 10 h za darmo w ciągu doby jest rzeczywiście korzystne dla klienta? Przecież to można popaść w paranoję. Gotowanie po 22, pralki, zmywarki – sąsiedzi zabiją. Lodówki nie wyłączymy w ciągu dnia. Hmm dużo samodyscypliny wymaga takie oszczędzanie. Ile w tym marketingu, a ile rzeczywistego dobrego rozwiązania dla finalnego odbiorcy?

 

Mariusz Caliński: Oferta darmowe godziny skierowana jest do klientówindywidualnych, którzy mogą pozwolić sobie na zarządzanie domowym zużyciem prądu w ten sposób, by w okresie darmowych godzin konsumpcja była największa. Oferta daje możliwość powrotu do poprzedniej taryfy po roku bez ponoszenia żadnych finansowych konsekwencji, jeżeli klient zdecyduje że jednak taki profil zużycia energii nie jest dla niego odpowiedni. Ale zapewniam, że istnieją odbiorcy którym taki profil konsumpcji odpowiada!

 

 

jaśko: i jeszcze powrócę do pytania o ofertę 10h - czy ta oferta skierowana jest tylko dla obiorców indywidualnych? Na firmach moglibyście znacznie popłynąć…

 

Mariusz Caliński: Oferta ta skierowana jest wyłącznie dla klientów indywidualnych. Firmy mogą wybierać tzw. taryfy strefowe tj. różna cena w różnych porach doby

 

 

big john: co mam rozumieć pod pojęciem okazyjne zyski w obszarze handlu hurtowego gazem ziemnym?

 

Mariusz Caliński: Zyski na handlu hurtowym gazem jest trudno prognozować ponieważ zależą od szybko zmieniających sie relacji cenowych pomiędzy kilkoma rynkami pomiędzy którymi możemy handlować dzięki posiadanemu dostępowi do interkonektorów na zachodniej, wchodniej i południowej granicy, dostępowi do giełd gazu, rynku bilansującego oraz umowom typu OTC z innymi kontrahentami obecnymi na rynku hurtowym gazu.

 

 

jaśko: z jakiego powodu Pana zdaniem tak niechętnie zmieniamy dostawcę energii?

 

Mariusz Caliński: Z jednej strony nadal wielu klientów nie ma świadomości możliwości zmiany dostawcy energii elektrycznej, z drugiej strony klienci mogą (niepotrzebnie) obawiać się komplikacji w procesie zmiany sprzedawcy. Zdarza się też tak, że klient nie potrafi skalkulować potencjalnych korzyści finansowych ze zmiany sprzedawcy albo że ta kwota do końca go nie przekonuje.

 

 

Henryk: kiedy zakończą się procesy windykacji zaległych należności? Jak wysokie są to kwoty?

 

Mariusz Caliński: Windykowana kwota w przybliżeniu odpowiada kwocie odpisu na należności o której informowaliśmy w raporcie półrocznym (0,75 mln PLN). Tempo i skuteczność widnykacji zależeć będzie od działań komorcznich oraz dalszych bezpośrednich rozmów z kontrahentem

 

Janusz: Nie obawiają się Państwo wejścia w segmencie infrastruktury podmiotu, który zacznie sprzedaż gazu na zasadach TPA.

 

Mariusz Caliński: W segmencie infrastruktury zarabiamy przede wszystkim na opłatach dystrybucyjnych. Ewentualna zmiana sprzedawcy na naszych sieciach gazowych będzie miała wyłącznie negatywny wpływ na zysk z obrotu gazem, który utrzymujemy na minimalnym poziomie.

 

 

kk: czy wiadomo kto objął akcje po PBG, tylko niewielcy odbiorcy?

 

Mariusz Caliński: Wyłącznie inwestorzy, którzy nie przekroczyli progu 5%

 

 

kk: gratuluję wyników, czy możemy się spodziewać jakiś akwizycji w nadchodzącym czasie? czy ostatnie linie kredytowe mają coś z tym współnego?

 

Mariusz Caliński: Ostatnie linie kredytowe mają na celu zabezpieczenie potrzeb na kapitał obrotowy wynikający z rosnącej sprzedaży i skali działalności, zwłaszcza w segmencie obrotu; pracujemy nad projektami akwizycyjnymi - prowadzimy rozmowy z kilkoma podmiotami z sektora energetycznego, na razie nie zapadły żadne wiążące decyzje

 

 

Ireq: Jak ocenia Pan działania mające na celu liberalizację rynku gazu? Jest to dla Was ogromna szansa. Wszystko idzie w dobrym kierunku?

 

Mariusz Caliński: W ostatnim czasie możemy zaaobserwować zdecydowane przyspieszenie liberalizacji rynku gazu w Polsce. Związane jest to przede wszystkim z uruchomieniem handlu produktami gazowymi na TGE oraz realizacją obliga przez PGNiG. W konsekwencji tych zdarzeń zwiększyła się płynność rynku hurtowego co pozwala optymistycznie patrzeć na możliwość rozwoju segmentu obrotu tj. sprzedaż gazu w formule TPA.

 

 

bufecik: co z dywidendą ,czy będzie proponowana dopiero wtedy gdy firma nie bedzie widziała perspektyw pewnego rozwoju/zysku z nadwyżek .dywidenda za 2014 w 2015? czy za 2015 w 2016?

 

Mariusz Caliński: tak, w pierwszej kolejności chcemy inwestować środki w dalszy rozwój, aby zwiększać skalę działalności i wykorzystywać możliwości budowania portfela klientów; tym niemniej jak napisaliśmy wczesniej nie wykluczamy dywidendy już za rok 2014 jeśli będziemy dysponowali nadwyżkami środków pieniężnych które będzie można na taki cel przeznaczyć

 

 

Invest: Czy przewidują Państwo zwiększenie pracowników grupy Duon w związku z dynamicznym rozwojem?

 

Mariusz Caliński: Wraz z rozwojem Grupy może nastąpić wzrost zatrudnienia, przede wszystkim w obszarze sprzedaży, obsługi klienta i back office.

 

 

Klient: Czy zmiana dostawcy energii wciąż wiąże się z opłacaniem dwóch faktur. Czy faktury od Duonu wciąż są prognozami?

 

Mariusz Caliński: W Polsce na rynku energii elektrycznej został przyjęty model 2 faktur tj. oddzielnej faktury za dystrybucję oraz oddzielnej za energię. Od początku bieżącego roku istnieje możliwość fakturowania klientów indywidualnych w ramach jednej faktury kompleksowej, jednakże istniejące Instrukcje Ruchu przygotowane przez Operatorów Systemów Dystrybucyjnych są wciąż niedoskonałe i wymagają zmian. Duon w zależności od grupy taryfowej i możliwości pozyskania pomiaru fakturuje zarówno na bazie danych rzeczywistych jak również prognoz.

 

 

Duda: ile obrotu EBITDA osiągnęła sprzedaż gazu TPA?

 

Mariusz Caliński: Kontrybucja wyników na sprzedaży gazu TPA do wyników Grupy rośnie z uwagi na istotny wzrost sprzedaży - w pierwszym półroczy przychody ze sprzedaży w tym obszarze to 33,4 mln PLN; średnio- i długoterminowe marże na sprzedaży TPA są kiluprocentowe

 

 

grudzień: Świetne wyniki po I półroczu 2014. Czy będą one jednak do pobicia w następnym roku?

 

Mariusz Caliński: To faktycznie duże wyzwanie :) Możliwości pobicia tych wyników w przyszłym roku zależeć będą od sytuacji rynkowej - przede wszystkim od tempa w jakim uda na sie pozyskiwać nowych klientów TPA (liczymy zwłaszcza na klientów gazowych) oraz możliwości transakcyjnych na rynku hurtowym gazu

 

 

spółkowicz: Rozważane są projekty inwestycyjne w obszarze wytwarzania energii elektrycznej. Czy mógłby Pan rzucić nieco więcej światła na to zagadnienie?

 

Mariusz Caliński: Rozważamy projekty przede wszystkim w obszarze kogeneracji, jednakże dzisiejsze uwarunkowania prawno-ekonomiczne nie pozwalają na podjęcie decyzji inwestycyjnej z uwagi na wysokie ryzyko i niską rentowność tych projektów. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja ta ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości.

 

 

Magdziak: co kryje się w pozostałych kosztach operacyjnych w 1h2014?

 

Mariusz Caliński: Wynik na pozostałej działalności operacyjnej (przychody minus koszty) w I półroczu to minus 1,35 mln PLN, z tego blisko 1 mln PLN to odpisy na należności a ok 0,2 mln PLN to odpisy na prawa majątkowe za 2013 r.

 

 

manager: w dalszym czasie chcecie rozwijać się w branży ciepłowniczej?

 

Mariusz Caliński: Rozwój w branży ciepłowniczej rozważamy wyłącznie w kontekście możliwości inwestycji w urządzenia kogeneracyjne i równoległe wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej.

 

 

Pan RYsio: Panie Mariuszu, jaka jest rentowność uzyskiwana ze sprzedaży gazu oparta na własnej infrastrukturze przesyłowej?

 

Mariusz Caliński: O wyniku na własnej infrastrukturze decyduje głównie poziom zwrotu z aktywów dystrybucyjnych, zatwierdzany przez URE w taryfie na sprzedaż gazu na własnych sieciach

 

 

Duda: jakie główne czynniki wpływają na wysokość obrotu na TGE?

 

Mariusz Caliński: Rozpoczęcie działalności Spółki Obrotu Detalicznego PGNIG od początku sierpnia bieżącego roku zdecydowanie poprawiło płynność i wysokość obrotów notowanych na gazowym parkiecie TGE.

 

 

skorupa: Jakie są plany rozwoju spółki zależnej zajmującej się transportem gazu?

 

Mariusz Caliński: Spółka transportowa PGS rozwija się w obszarze usług transportowych realizowanych na rzecz Grupy DUON w takim samym tempie w jakim rośnie sprzedaż gazu LNG. Poza tym realizuje dostawy dla podmiotów spoza Grupy. W tym drugim obszarze szansą na rozwój będzie niewątpliwie uruchomienie terminalu LNG w Świnoujsciu, ponieważ PGS jest w tej chwili jedynym podmiotem w Polsce specjalizującym się w transporcie gazu skroplonego o tak dużej flocie (16 cystern).

 

 

bufecik: czy na podstawie sukcesu modelu działalności Duon-a widzi Pan firmy które próbują powielać Państwa model działalności?

 

Mariusz Caliński: Naszym zdaniem nie jest to proste gdyż oba segmenty naszej działalności uzupełniają sie - stabilne wyniki w infrasttukturze i aktywa tego segmentu pozwalają na pozyskiwać finansowanie na rozwój w obszarze obrotu, który z kolei z racji potencjału rynku gazu i energii stwarza szersze możliwości rozwoju.

 

 

skorupa: jest plan jej upublicznienia?

 

Mariusz Caliński: chodzi o PGS? nie planujemy upubliczniać tej spółki

 

 

bufecik: czy firma ubezpiecza należności ?

 

Mariusz Caliński: W przypadku większych klientów korzystamy z różnych form zabezpieczenia należności w zależności od możliwości jakie w przypadku danego klienta występują

 

 

inwestuę: W trakcie postępującej liberalizacji rynku PGNiG jako monopolista powinno tracić udziały w rynku gazu. Jakie działania podejmuje Duon aby przejmować klientów PGNiG? Jakie są przewagi nad konkurentami?

 

Mariusz Caliński: Aktywnie prowadzimy sprzedaż do klientów biznesowych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej PGNiG. W I połowie roku nasz udział w zmianach sprzedawcy na bazie TPA przekroczył 80%. Naszą przewagą jest wieloletnie doświadczenie rynkowe plus szeroki wachlarz możliwości pozyskania gazu z różnych źródeł tj. dostęp do interkonektorów, giełd, rynku OTC etc. Nie bez znaczenia jest również to, że nasze podejście do klienta jest znacznie bardziej elastyczne i biznesowe niż to czego mogli klienci doświadczyć u swojego obecnego dostawcy.

 

 

Thomas: skąd tak znaczny skok rentowności?

 

Mariusz Caliński: rentowność w segmencie infrastruktury pozostaje na stabilnym poziomie; pozywnie na rentowność w segmencie obrotu wpływała sytuacja na rynku hurtowym gazu - stosunkowo niskie ceny na tym rynku

 

 

bufecik: czyli jeżeli ruszy LNG Świnoujście to nie ma firm z porównywalna flotą cystern PGS ?

 

Mariusz Caliński: obecnie nie ma

 

 

bufecik: podróżując bardzo często w Niemczech zauważam jak nasz sąsiad na potęgę inwestuje w farmy wiatrowe i w wielko obszarowe systemy solarne ,czy tania energia z Niemiec nie doprowadzi do problemów polskie firmy energetyczne?

 

Mariusz Caliński: Problemy te dotyczą przede wszystkim wytwórców energii w Polsce a na dzisiaj DUON nie jest producentem energii elektrycznej.

 

 

Moderator: Nasz czas dobiega końca. Dziękuję za udział w czacie i ciekawe pytania. Zapis czatu oraz odpowiedzi na pytania, których nie zdążyliśmy omówić opublikujemy w najbliższych dniach na stronie www.duon.pl.

 


 

Opis spółki:

Grupa Kapitałowa DUON zajmuje się sprzedażą i dystrybucją gazu ziemnego oraz energii elektrycznej. Początki aktywności Grupy sięgają 2000 roku. Aktualnie DUON jest jednym z wiodących prywatnych dostawców gazu ziemnego i energii elektrycznej w Polsce oraz liderem na rynku dystrybutorów i przewoźników skroplonego gazu ziemnego LNG. Od 2007 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.


DUON prowadzi działalność w dwóch podstawowych obszarach: infrastruktury i obrotu.

 

Segment infrastruktury

Działalność Grupy w segmencie infrastruktury skupia się na dostawach gazu ziemnego sieciowego i skroplonego (LNG - Liquefied Natural Gas) poprzez własną infrastrukturę, to jest poprzez sieci dystrybucyjne oraz stacje regazyfikacji gazu LNG. Gaz ziemny jest pozyskiwany przez Grupę zarówno ze źródeł krajowych jak i zagranicznych, m.in. w Rosji.

 

Obecnie Grupa posiada ponad 420 km własnych gazociągów w 9 lokalizacjach sieciowych, przyłączonych do krajowego systemu gazowego oraz 20 instalacji opartych o LNG oraz instalacje LNG w fazie budowy i projektów. Do gazociągów posiadanych przez Grupę DUON przyłączonych jest ponad 4000 klientów, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych.
W ramach segmentu infrastruktury Grupa prowadzi także sprzedaż gazu płynnego LPG, ciepła oraz usług transportowych gazu LNG. Rozważa także realizację projektów opartych o kogenerację.

 

Segment obrotu

W ramach segmentu obrotu Grupa prowadzi sprzedaż gazu ziemnego i energii elektrycznej odbiorcom końcowym na zasadzie TPA (ang. Third Party Access), tj. poprzez sieci operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Gaz i energia elektryczna są kupowane przez Grupę na hurtowych rynkach w Polsce i Europie (np. na giełdach energii) oraz dostarczane do klientów indywidualnych oraz korporacyjnych za pomocą infrastruktury należącej do stron trzecich. Grupa posiada zarezerwowane moce na interkonektorach, które pozwalają na import kilkudziesięciu milionów metrów sześciennych gazu rocznie. Od czasu otwarcia polskiej giełdy gazu DUON jest jej aktywnym uczestnikiem, zarówno po stronie zakupowej, jak i sprzedażowej.

 

W bieżącym roku realizujemy dostawy gazu i energii na zasadzie TPA do około 17 900 odbiorców.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie