Chat with us, powered by LiveChat

PGS Software wypłaci kolejne 20 groszy dywidendy - relacja z ZWZ

Skomentuj artykuł
© vege - Fotolia.com

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PGS Software zatwierdziło jednogłośnie wszystkie zaproponowane uchwały. Oznacza to, że akcjonariusze mogą liczyć na wypłatę kolejnych 20 groszy zysku na jedną akcję.

 

W rekordowym 2013 roku Spółka PGS Software wypracowała ponad 7 mln złotych zysku netto. Decyzją Walnego Zgromadzenia niemal cała ta kwota została przeznaczona na dywidendę, co w przeliczeniu stanowi 25 groszy na jedną akcję. Jako jednak że akcjonariusze jeszcze pod koniec ubiegłego roku otrzymali 5 groszy w ramach zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, do wypłaty zostało 20 groszy zysku na jedną akcję. Dzień prawa do dywidendy przypada na 18 czerwca 2014 roku, a dzień wypłaty dywidendy na 2 lipca 2014 roku.

 

Akcjonariusze obecni na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zatwierdzili także uchwały w sprawie nowych programów motywacyjnych skierowanych do kluczowych pracowników i współpracowników Spółki, a także do członków Rady Nadzorczej PGS Software, w ramach których nieodpłatnie wyemitowane zostaną warranty uprawniające do objęcia łącznie około 400 tys. nowych akcji.

Struktura przychodów

W ramach "Akcji WZ" w obradach brał udział przedstawiciel Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, który miał kilka pytań do Zarządu Spółki. Jedno z nich dotyczyło udziału poszczególnych rynków zagranicznych w osiąganych przychodach PGS Software. Z odpowiedzi można było się dowiedzieć, iż w 2013 roku sprzedaż do Wielkiej Brytanii stanowiła ok. 30 proc. uzyskanych przychodów, do krajów skandynawskich ok. 25 proc.,  a do Niemiec ok. 16 proc. Powyżej wymienione udziały byłyby przy tym wyższe, gdyby nie stosunkowo wysokie (raczej jednorazowe) przychody uzyskane w tym okresie na rynku polskim. Zarząd PGS Software poinformował również, że marże uzyskiwane na poszczególnych rynkach zagranicznych są niemal identyczne.  Na pytanie odnoszące się do udziału największego klienta w osiągniętej sprzedaży padła natomiast odpowiedź, że największy kontrahent odpowiadał w 2013 roku za ok. 9 proc. przychodów, a pięciu największych kontrahentów odpowiadało za ok. 35 proc. przychodów Spółki.

Jakość należności

Akcjonariuszy PGS Software może niepokoić stosunkowo wysoki stan należności z tytułu dostaw i usług, który na dzień 31 grudnia 2013 roku wynosił ponad 4,6 mln złotych przy przychodach rocznych na poziomie ok. 27 mln złotych. Zarząd Spółki uspokajał jednak, że choć zdarzają się kontrahenci, któzy płacą z opóźnieniem, to jednak Emitent nie ma zauważalnych problemów ze ściąganiem należności. Obecna sytuacja, gdzie popyt na usługi jest wyższy niż ich podaż, powoduje dodatkowo, iż PGS Software ma możliwość rezygnacji z niektórych klientów i wywierania na nich większej presji, a to przekłada się na skróceniu terminów płatności.

Co z tym debiutem?

Obecny na Walnym Zgromadzeniu przedstawiciel Stowarzyszenia pytał też Zarząd Spółki o plany jej debiutu na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Jeszcze raz potwierdziło się jednak, że póki co takich planów nie ma. Zarząd PGS Software przekonywał, iż taka operacja nie jest Spółce i jej akcjonariuszom potrzebna. Wiązałaby się za to z dość znaczącym jednorazowym wydatkiem wynikającym z wprowadzenia notowanych instrumentów finansowych na rynek regulowany, a także ze zwiększeniem wydatków ponoszonych regularnie wynikających z większych wymogów informacyjnych obowiązujących na Rynku Głównym. Z drugiej strony, przedstawiciele Spółki przyznali, że płynność akcji PGS Software pozostawia wiele do życzenia i warto pomyśleć nad jakimiś działaniami mającymi na celu jej poprawę.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie