Chat with us, powered by LiveChat

INI 24.04: Ukraina znowu przeszkadza bykom

Skomentuj artykuł

Rynki finansowe wciąż znajdują się pod wpływem napiętej sytuacji na Ukrainie, gdzie konflikt przeniósł się na wschód kraju. Presja tych wydarzeń wpływa niekorzystnie na koniunkturę giełd z regionu. Najmocniej straciła giełda rosyjska oraz waluta i obligacje. Wzrosły też ceny CDS-ów, czyli (ubezpieczenia od bankructwa emitenta obligacji). Relatywną słabością w stosunku do rynków zachodnich cechuje się także warszawski parkiet. W końcu, indeksy zarówno giełdy amerykańskiej, jak i niemieckiej znajdują się w okolicach swoich szczytów historycznych.

 

Konsolidacja na GPW zawęża się coraz bardziej, co zwiastuje możliwe wybicie. Kluczowe poziomy dla indeksu WIG20 to 2400 i 2480 pkt. Jednak pytanie jakie zadają sobie teraz polscy inwestorzy brzmi: w którą stronę nastąpi wyłamanie z trendu bocznego? Wiele wskazuje na kontynuację wzrostów i ponowny atak na szczyty, w ślad za giełdami zagranicznymi. Jednak ze względu na dużą zmienność rynków, wywołaną doniesieniami z Ukrainy, należy zachować szczególną ostrożność. Trudno spodziewać się hossy w takiej atmosferze.

 

 

Podobna huśtawka nastrojów występuje również na Wall Street. Tu również po wcześniej spadku udziału byków, ich udział w mijającym tygodniu znacząco wzrósł. Dominują jednak inwestorzy spodziewający się w ciągu najbliższych miesięcy trendu bocznego. Amerykańskie spółki rozpoczęły sezon publikacji wyników za pierwszy kwartał 2014 roku. W większości są to wyniki lepsze od prognoz.

 

 

Podobna huśtawka nastrojów występuje również na Wall Street. Tu również po wcześniej spadku udziału byków, ich udział w mijającym tygodniu znacząco wzrósł. Dominują jednak inwestorzy spodziewający się trendu bocznego w ciągu najbliższych miesięcy. Amerykańskie spółki rozpoczęły sezon publikacji wyników za pierwszy kwartał 2014 roku, w większości są to wyniki lepsze od prognoz.

 

 

 

Po rekordowo dużym spadku w ubiegłym tygodniu, przewaga byków nad niedźwiedziami (-26,4 pkt. proc.) ponownie wzrosła. Wynosi obecnie 22,9 pkt. proc.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie