Chat with us, powered by LiveChat

Serinus Energy - podsumowanie wyników finansowych po 2013 roku

Źródło: Materiały Spółki

Tytuł czata:
Serinus Energy - podsumowanie
wyników finansowych po 2013 roku

24 marca 2014r.

(poniedziałek) 

godz. 12:00

SERINUS

 


Na pytania internautów odpowiadał Jakub Korczak, Wiceprezes Serinus Energy ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Jakub KorczakPan Jakub Korczak posiada ponad 16-letnie doświadczenie w bankowości inwestycyjnej, finansach i prowadzeniu relacji ze środowiskiem inwestorów. Pełnił funkcję CFO oraz członka zarządu Banku Pocztowego S.A. (2009–2010). Wcześniej, w BRE Banku odpowiadał za koordynację strategii i zajmował stanowisko dyrektora ds. relacji inwestorskich (2005–2009), a w Unicredit CA-IB pracował jako współzarządzający analizami sektora bankowego w regionie EMEA (2000–2005). W1997 roku ukończył studia z rachunkowości i zarządzania finansowego na Uniwersytecie Łódzkim. W 2008 roku ukończył podyplomowe studia dla wyższej kadry kierowniczej (AMP) na IESE Business School w Barcelonie.

 

 

 

Zapis czata inwestorskiego

Moderator: Witam Państwa serdecznie. Cieszę się, że tak licznie odpowiedzieliście Państwo na nasze zaproszenie. Zaczynamy nasz czat.

 

 

gra: Kiedy Serinus planuje rozpoczęcie wydobycia w Rumunii?

 

Jakub Korczak: W tym roku planujemy wykonanie dwóch odwiertów poszukiwawczych na terenie Rumunii. Rozpoczęcie pierwszego odwiertu zaplanowane jest na wrzesień. Planujemy zebranie danych sejsmicznych 3D z obszaru ok. 180 km2

 

 

gra: Kiedy rozpoczną się prace nad odwiertami w Tunezji?

 

Jakub Korczak: Prace nad pierwszym odwiertem rozpoczną się pod koniec maja lub na początku czerwca. Planujemy poświęcić po 70 dni na prace wiertnicze na obydwu odwiertach. Jak informowaliśmy w marcu podpisaliśmy umowę z podwykonawcą odwiertu.

 

 

onyx: Redface proszę o odpowiedź na poniższe pytania. Uśmiech- Redface czy Spółka będzie w stanie odzyskać jakieś pieniądze w przypadku definitywnej utraty koncesji w blocku L, czy sprzeda udziały w spółce Brunejskiej zależnej od SEN, czy sprzedać pozyskane dane sejsmiczne, pozostałe dane koncesyjne, dotychczasowe nakłady rzeczowe, środki trwałe itp.? Jakie orientacyjne wartości do odzyskania wchodzą w grę?- Czy Spółka po utracie koncesji w blocku L i M liczy na odzyskanie najlepszych części blocku L i M w Brunei w postaci już jednej nowej koncesji? I czy w dalszym ciągu Spółka chce pozyskać partnera sprzedając część udziałów?- Czy Spółka zamierza wycofać się definitywnie z Brunei?- Czy Spółka będzie w dalszym ciągu kontynuowała prace przy zawieszonym odwiercie w Brunei? jeżeli tak to kiedy i co będzie robiła dokładnie z tym odwiertem?

 

Jakub Korczak: Po pierwsze nie wycofujemy się z Brunei. Nadal prowadzimy tam prace analityczno-badawcze, a przede wszystkim uzgadniamy z naszym brunejskim partnerem – PetroleumBRUNEI dalsze kroki. Jak tylko będziemy wiedzieć co dalej, natychmiast poinformujemy rynek. Uważamy, że dokonanie odpisu księgowego jest krokiem fair wobec naszych akcjonariuszy.

 

 

onyx: Czy poczyniony przez Spółkę odpis w 2013r. jest odpisem odwracalnym? Czy Spółka przewiduje jego odwrócenie w przyszłości w części lub całości?

 

Jakub Korczak: Odpis jaki wprowadziliśmy jest rezultatem konserwatywnej polityki księgowej, którą prowadzimy od samego początku naszych inwestycji. Jeśli prace prowadzone przez nas nadal w Brunei przyniosą nowe, pozytywne rezultaty, można oczekiwać, że odpis ten zostanie rozwiązany. To samo dotyczy naszej koncesji w Syrii, gdzie w najbliższym czasie nie zamierzamy prowadzić żadnych prac.

 

 

onyx: Czy Spółka prowadzi rozmowy i podejmuje działania prawne w zakresie odszkodowania w sprawie blocku M w Brunei? na jakim etapie są te działania?

 

Jakub Korczak: Tak, złożyliśmy w tej kwestii odpowiednie dokumenty, jednak trudno przesądzać o zakończeniu.

 

 

onyx: Czy Spółka podejmie działania w celu wygenerowania wzrostu cen akcji, np poprzez skup akcji, zapowiedź dywidendy w latach następnych itp

 

Jakub Korczak: Rozważamy wszelkie opcje, które mogą spowodować wzrost wartości dla akcjonariuszy. Każdy scenariusz jest możliwy, jednak będziemy o nich informować – tradycyjnie – gdy zostaną podjęte decyzje. Aby zredukować ryzyko inwestycyjne zdecydowaliśmy się systematycznie przekształcać firmę w wydobywczo-poszukiwawczą. Na razie koncentrujemy się na prowadzeniu produkcji na Ukrainie. To ona generuje pozytywne przepływy pieniężne, co zauważali i doceniali inwestorzy, gdy informowaliśmy o kolejnych wzrostach produkcji. Drugi obszar naszego działania, który potencjalnie buduje wartość Serinusa to optymalizacja i zwiększanie produkcji w Tunezji. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia na Ukrainie, można przewidywać, że możemy osiągnąć podobną dynamikę wzrostu produkcji [7-krotny wzrost od momentu naszego wejścia do KUB-Gasu] - tym procesem kierują ci sami ludzie, w tym Trent Rehill. Ostatni element to poszukiwania - tu ryzyko jest największe, choć i potencjalne zwroty także większe od przeciętnej, o czym zawsze informowaliśmy.

 

 

onyx: Czy Spółka planuje nowe akwizycje w 2014 i 2015r.?

 

Jakub Korczak: Na obecnym etapie nie możemy udzielić żadnych informacji na ten temat, jednak jak każda firma z branży przyglądamy się potencjalnym celom do akwizycji. Jednocześnie koncentrujemy się na posiadanych aktywach i systematycznym wzroście produkcji – zarówno gazu (Ukraina, Tunezja) jak i ropy (Tunezja).

 

 

Mark_22: jest ktoś na czacie, czy tylko onyx

 

Jakub Korczak: Panie Marku, staram się odpowiadać na pytania w kolejności ich zadawania... Proszę wszystkich o chwilę cierpliwości. :-)

 

 

onyx: Ile pozostało do spłaty kredytu na Ukrainie, i do kiedy Spółka przewiduje jego spłacenie

 

Jakub Korczak: Kredyt został udzielony przez EBOR w 2011 roku w wysokości 40 mln USD. Spółka skorzystała jedynie z pierwszej transzy w wysokości 23 mln USD w 2011 roku. W maju 2013 roku upłynął termin dostępności pozostałych 17 mln USD. Na koniec 2012 roku Serinus był winien z odsetkami 21,4 mln USD, zaś na koniec 2013 roku jedynie 7,6 mln USD. W styczniu Serinus spłacił jeszcze 1,8 mln USD. Czyli do spłaty pozostało 5,8 mln USD.

 

 

onyx: Jaka kwota za 2013r. zostanie przekazana z CUB GAZ do SERINUS?

 

Jakub Korczak: Spółka KUB-Gas, ze środków z działalności operacyjnej, wypłaciła dywidendę w łącznej wysokości 32,5 mln USD, z czego 22,8 mln USD trafiło do Serinusa.

 

 

onyx: Kiedy Spółka przewiduje pierwszy wzrost produkcji i jak duży w Tunezji?

 

Jakub Korczak: Już w kwietniu rozpoczynamy prace modernizacyjne przy 4 odwiertach, a latem planujemy szczelinowanie dwóch z nich. Dodatkowo planujemy wykonanie w 2014 roku dwóch nowych odwiertów w Tunezji za ok. 30 mln USD. Planujemy, że łączny wzrost produkcji z Tunezji i Ukrainy wyniesie 30-35% w 2014 roku.

 

 

acinron: Jaka jest szansa że kiedykolwiek zakupicie albo przejmiecie jakąś koncesję która będzie się wiązała z minimalnym ryzykiem politycznym czy gospodarczym?

 

Jakub Korczak: Minimalne ryzyko (ale jednak też) może dotyczyć jedynie państwowych spółek działających we własnym kraju. Największe koncerny świata i tak muszą zmagać się z potencjalnym ryzykiem politycznym lub gospodarczym bowiem najciekawsze i największe zasoby świata właśnie tak są zlokalizowane… Oczywiście bezpieczne otoczenie to oznacza także bardzo wysokie podatki i obłożenia… Gdy ryzyko jest większe, to tez otoczenie gospodarcze, choć ryzykowne, jest z reguły bardziej atrakcyjne. Zatem prosta odpowiedź na pytanie nie jest możliwa…

 

 

Janusz: chciałbym zapytać jak kształtuje się aktualnie płynność finansowa Spółki?

 

Jakub Korczak: W ub roku wygenerowaliśmy 55,1 mln USD z działalności operacyjnej. W 2012 roku było to 33,3 mln USD. Wg audytora posiadamy zdolność do prowadzenia działalności operacyjnej

 

 

Ewa_01: Jaki wpływ wydarzenia na Ukrainie mogą mieć wpływ na Państwa biznes w tym regionie?

 

Jakub Korczak: Prace wiertnicze oraz produkcja odbywają się na naszych aktywach bez zakłóceń. Cena gazu na Ukrainie po spadku w I kwartale, od kwietnia wraca do poziomów sprzed obniżki. Jesteśmy przygotowani także do ewentualnego ograniczenia naszych planów dotyczących nowych odwiertów, gdyby zaszła taka potrzeba. Podkreślam jednak, że prace na naszych aktywach są prowadzone w normalnym toku i bieżące wydarzenia polityczne ich nie zakłóciły.

 

 

ropa: Panie Prezesie, jak konflikt na Ukrainie wpłynął na działalność Spółki? Jak wpływa na wielkość wydobycia i produkcji? Czy zahamuje wzrostowy trend?

 

Jakub Korczak: Wydaje mi się, że w pełni odpowiedziałem na to pytanie przed chwilą uczestnikowi o nicku Ewa_01. Sytuacja nie wpływa na wielkość wydobycia i produkcji. I nie przewidujemy zahamowania trendu wzrostowego.

 

 

ireneusz: jakie działania zapobiegawcze ma do swojej dyspozycji Spółka, broniąc się przed sytuacją na Ukrainie?

 

Jakub Korczak: Jeśli chodzi sytuację polityczną, z uwagą śledzimy i analizujemy wszelkie dostępne źródła informacji. Zaś jeśli chodzi o kwestie biznesowe to mamy do dyspozycji wszelkie środki prawne służące ochronie inwestycji w tym kraju.

 

 

stowarzyszony: Jakie odchylenie mogą mieć raporty szacujące rezerwy surowców na Ukrainie i w Tunezji?

 

Jakub Korczak: RPS jest jedną z trzech najbardziej uznanych niezależnych firm tego typu na świecie. Ich szacunki są niezwykle ostrożne i bardzo konserwatywne. W stosunku do naszych własnych szacunków RPS podaje wartości niekiedy nawet o 30% niższe.

 

 

azbest: Jakie są perspektywy generowania dodatnich przepływów operacyjnych w KubGas?

 

Jakub Korczak: KUB-Gas generuje od trzech lat dodatnie przepływy operacyjne.

 

 

ktos: Kiedy będzie dywidenda?

 

Jakub Korczak: Nie przewidujemy wypłaty dywidendy w najbliższym czasie. Spółka zamierza reinwestować wszystkie środki.

 

 

ktos: Czy podwykonawca odwiertu jest firmą widoczą wykonywaniu odwiertów?

 

Jakub Korczak: Włoska spółka Pergamine Tunisie S.A.R.L. działająca w Tunezji będzie wykonawcą naszego odwiertu Winstar-12bis na polu Sabria.

 

 

hobbit: Jak szacunkowo wpłynie przejęcie Winstar na wynik finansowy Spółki w długim terminie?

 

Jakub Korczak: Widać to już w naszym raporcie za 2013 rok, gdzie uwzględniliśmy nasze tunezyjskie aktywa za 2. półrocze.

 

 

rabbit: Czy odpis musiał być zrobiony tzn. czy takie są zasady w księgowości czy to spółka podjęła taka decyzje?

 

Jakub Korczak: Wystąpiły przesłanki utraty wartości. Jednak spółka nie musiała dokonywać odpisu już na tym etapie. Jednak nasza Rada Dyrektorów podjęła taką decyzję, co jest oznaką ostrożności - konserwatywnego podejścia.

 

 

RafałMałeska: czy spółka planuje przejęcia w tym roku tak jak wcześniej informowała? czy podjęła już jakieś działania w tym kierunku?

 

Jakub Korczak: Nie przypominam sobie abyśmy informowali o planach nowych akwizycji w tym roku. Oczywiście jak każda firma z branży przyglądamy się potencjalnym celom do akwizycji.

 

 

Mark_22: Kiedy Spółka planuje zbyć niedochodowe aktywa w Sturgeon Lake w Prowincji

Alberta? Jaka jest szansa na zbycie, jaka na opuszczenie ich?

 

Jakub Korczak: Tak jak informowaliśmy w raporcie kwartalnym, prace dotyczące wyjścia z tej inwestycji są w toku.

 

 

Stoner: Proszę napisać coś więcej nt. inwestycji w Tunezji

 

Jakub Korczak: Pamiętajmy że szefem naszych operacji w Tunezji jest Trent Rehill, który jest "ojcem" sukcesu Serinusa na Ukrainie. Jak już mówiłem w kwietniu rozpoczynamy prace modernizacyjne przy 4 odwiertach, a latem planujemy szczelinowanie dwóch z nich. Ponadto planujemy wykonanie w 2014 roku dwóch nowych odwiertów w Tunezji za ok. 30 mln USD. Łączny wzrost produkcji z Tunezji i Ukrainy wyniesie 30-35% w 2014 roku.

 

 

attrader: Panie Prezesie, co będzie dalej z Blokiem L w Brunei? Kiedy inwestycja może stać się dochodowa?

 

Jakub Korczak: W najbliższym czasie prace w Bloku L nie będą kontynuowane, a nad dalszymi krokami rozmawiamy z PetroleumBRUNEI. Na chwilę obecną nie znamy konkretów dotyczących ewentualnych przyszłych prac na terenie Brunei.

 

 

henry: Jakie są planowane nakłady inwestycyjne na 2014 rok?

 

Jakub Korczak: Planujemy, że budżet nakładów inwestycyjnych w 2014 przekroczy 55 mln USD.

 

 

RafałMałeska: czy spółka ma jakikolwiek plan działań na wypadek wejścia Rosji na Ukrainę?

 

Jakub Korczak: Oczywiście mamy opracowane różne scenariusze. Jesteśmy również przygotowani do sytuacji kryzysowych jak każda odpowiedzialna firma działająca dziś na Ukrainie.

 

 

miły: czy mógłby Pan przedstawić przewidywania Spółki co do kształtowania się cen gazu na Ukrainie i ropy naftowej w Tunezji w 2014 roku?

 

Jakub Korczak: Przewidujemy, że na Ukrainie od 2. kwartału 2014 ceny gazu wrócą do poziomów sprzed porozumienia ukraińsko-rosyjskiego czyli do poziomu ok. 400 USD za 1000 m3 gazu, a później będą kształtować się na poziomie zbliżonym do wolnorynkowego. W Tunezji cena ropy odnoszona jest do poziomu ceny za ropę Brent. Średnia prognoz na ten rok wynosi 105 USD za baryłkę.

 

Moderator: Szanowni Państwo, bardzo dziękujemy za uczestnictwo w naszym czacie. Nie udało się odpowiedzieć na wszystkie tak liczne pytania. Pan Jakub Korczak odpowie na nie w najbliższym czasie. Zapraszamy do lektury zapisu czatu.

 

Uzupełnione pytania w trybie
off-line

giełda: Jaki jest spodziewany wzrost produkcji w Tunezji dzięki aktywom Winstar?

 

Jakub Korczak: Od momentu przejęcia Winstar Energy produkcja z tunezyjskich pól wynosi średnio 1.512 boe/d. Prace nad naszym pierwszym odwiertem rozpoczną się pod koniec maja lub na początku czerwca. Planujemy poświęcić po 70 dni na prace wiertnicze na obydwu odwiertach. Jak informowaliśmy, w marcu podpisaliśmy umowę z podwykonawcą odwiertu. Będziemy również pracować nad modernizacją istniejących odwiertów. Planujemy do 2015 podwojenie wydobycia do ok. 3000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w rezultacie wszystkich prac przewidzianych w Tunezji w tym czasie.

 

 

rob: Czy wyniki za IQ 2014 będą lepsze niż za IQ 2013r?

 

Jakub Korczak: Z pewnością, bowiem w czerwcu 2013 roku przejęliśmy spółkę Winstar Energy produkującą ropę w Tunezji, co wpłynęło na nasze wyniki już za 3 i 4 kwartał 2013 roku. Produkcja cały czas wzrasta, sprzedaż utrzymuje się na wysokim poziomie, a dzięki wysokiemu poziomowi netback w Tunezji (przypominam: 68,68 USD za baryłkę) rosną też przychody. Obecnie nie widzę możliwości, by wyniki za pierwszy kwartał 2014 były gorsze niż pierwszy kwartał 2013.

 

 

Janek: Czy Spółka nadal ma w planach wejście na parkiet w Londynie?

 

Jakub Korczak: Obecnie nie planujemy debiutu w Londynie.

 

 

rabbit: Jeżeli po podpisaniu przedłużenia umowy w Bliku L odpis który jest w raporcie zostanie odwrócony (podobna kwota zostanie dopisana księgowo) to czy spółka nie brała pod uwagę że taki zabieg narazi na straty obecnych akcjonariuszy a można powiedzieć że np Dutco dostaje premie w postaci chwilowego obniżenia WK SEN?Czy zarząd SEN nie pomyślał że osoby posiadający akcje Serimusa w portfelu mogą poczuć się oszukani?

 

Jakub Korczak: Jak informowaliśmy, rozmowy dotyczące przyszłości Bloku L wciąż trwają, mimo to podjęliśmy decyzję o odpisie. Uważam, że takie ostrożne zarządzanie przyniesie więcej korzyści niż strat inwestorom i dzięki temu jesteśmy bardziej przejrzystą i wiarygodną spółką, odporną na spekulacje.

 

 

Mark_22: Skąd tak duży przeskok w wartości rzeczowych aktywów trwałych ze 100 mln $ do 263 mln $ w 2013?

 

Jakub Korczak: Zmiana wynika z zakupu nowych aktywów w Tunezji. Pamiętajmy, że obejmuje to również urządzenia, infrastrukturę etc.

 

 

keler: proszę przybliżyć postępy przy pracach przy odwiercie NM-3 w Ukrainie? Jaka jest szansa na znalezienie ropy?

 

Jakub Korczak: Ropa została już de facto odnaleziona, a jeśli pytanie dotyczy wartości komercyjnych – odwiert NM-3 został włączony do programu szczelinowania przewidzianego na ten rok. Dopiero po przeprowadzeniu stymulacji będziemy wiedzieć, czy uda się opłacalnie wydobywać ropę na polu Północne Makiejewskoje.

 

 

keler: proszę przybliżyć postępy przy pracach przy odwiercie NM-3 w Ukrainie? Jaka jest szansa na znalezienie ropy?

 

Jakub Korczak: Ropa została już de facto odnaleziona, a jeśli pytanie dotyczy wartości komercyjnych – odwiert NM-3 został włączony do programu szczelinowania przewidzianego na ten rok. Dopiero po przeprowadzeniu stymulacji będziemy wiedzieć, czy uda się opłacalnie wydobywać ropę na polu Północne Makiejewskoje.

 

 

1234kozak: Jakie są wstępne szacunki aktywów w Tunezji z przejęcia Winstar?

 

Jakub Korczak: Jak informowaliśmy 21 marca, według szacunków agencji RPS, nasze rezerwy typu 1P, 2P i 3P wzrosły dzięki przejęciu Winstar odpowiednio o 3,74, 11,5 oraz 23,9 miliony baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

 

 

kRUCHY86: witam, kiedy zostanę podłączone do produkcji odwierty już wykonane na Ukrainie np. K-7, dlaczego został przesunięty w czasie NM-3(jego szczelinowanie) skoro wykryto w nim ropę?

 

Jakub Korczak: Odwiert K-7 zostanie podłączony w pierwszej połowie roku – tutaj do wyjaśnienia pozostaje kwestia opłat za użytkowanie państwowego gruntu, przez który przebiega linia przesyłowa z tego odwiertu do przepompowni. Ze względu na zawirowania we władzach Naftohaz Ukrainy rozmowy się przeciągają. Odwiert NM-3 musi najpierw zostać poddany szczelinowaniu, aby stwierdzić, czy będziemy w stanie uzyskać z niego komercyjny przepływ ropy.

 

 

wodnik: Czy w związku z sytuacją na Ukrainie, KUB GAZ ograniczył zaplanowane inwestycje, czy prace nad nowymi odwiertami przebiegają planowo?

 

Jakub Korczak: Wszystkie nasze prace przebiegają planowo, do tej pory nie musieliśmy ograniczać jakichkolwiek działań. W tej chwili skłaniamy się do odłożenia planu wykonania jednego odwiertu w tym roku przy użyciu wypożyczonej wiertni – wszystko zależy od stabilności sytuacji politycznej i ekonomicznej na Ukrainie. Jednocześnie zaznaczam, że jesteśmy gotowi na różne scenariusze wydarzeń.

 

 

wodnik: Czy w związku z sytuacją na Ukrainie, KUB GAZ ograniczył zaplanowane inwestycje, czy prace nad nowymi odwiertami przebiegają planowo?

 

Jakub Korczak: Wszystkie nasze prace przebiegają planowo, do tej pory nie musieliśmy ograniczać jakichkolwiek działań. W tej chwili skłaniamy się do odłożenia planu wykonania jednego odwiertu w tym roku przy użyciu wypożyczonej wiertni – wszystko zależy od stabilności sytuacji politycznej i ekonomicznej na Ukrainie. Jednocześnie zaznaczam, że jesteśmy gotowi na różne scenariusze wydarzeń.

 

 

acinron: Czy planujecie jakąś działalność doradczą czy też wydobywczą dla innych firm ? chodzi mi o jakieś dodatkowe źródło dochodów dla spółki.

 

Jakub Korczak: W najbliższym czasie nie będziemy podejmować tego typu działalności. Skupiamy się na własnych operacjach – to one mogą przynieść nam największe korzyści.

 

 

inwestorek: czy szacuje się, że w 2014 roku ponownie nastąpi wzrost przepływów z działalności operacyjnej?

 

Jakub Korczak: Z roku na rok zwiększamy skalę naszej działalności i planujemy kontynuować ten trend, zatem oczekujemy kolejnych wzrostów przepływów w 2014 roku.

 

 

investuję: Skąd pozycja środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania w wartości ponad 1 mln $?

 

Jakub Korczak: Na skutek przejęcia Winstar, posiadamy akredytywę gwarancyjną w wysokości 1,4 mln USD, wymaganą w celu spełnienia przyszłych zobowiązań z tytułu wycofania składnika aktywów z użytkowania – konkretnie dotyczących określonych aktywów w Kanadzie. Spółka ustanowiła zabezpieczenie kanadyjskiej akredytywy w postaci zastawionych inwestycji krótkoterminowych w wysokości 1,4 mln USD. Planujemy rozliczyć to zobowiązanie w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

 

 

rabbit: Co sprawiło że zmniejszono rezerwy przypisane do K-7 i kiedy zostanie podłączony?

 

Jakub Korczak: Wynika to z analizy danych pochodzących z odwiertu K-7 dokonanego przez niezależnego eksperta – firmę RPS. Przeprowadzono dodatkowe testy i wynikło z nich, że szacunki przygotowane na podstawie wcześniej dostępnych danych były nieco wyższe, niż nowe, obliczone na bazie nowych danych. Według RPS obszar basenu na terenie pola Krutogorowskoje jest bardziej ograniczony niż to zakładano w 2012 r. Nasi geolodzy uważają, że faktyczne oszacowanie potencjału tej akumulacji będzie możliwe po co najmniej pół rocznej produkcji z odwiertu K-7, która ma ruszyć w I połowie br.

 

 

money: Dlaczego aktywa poszukiwanie i ocena zasobów spadło z 47 mln $ do tylko 11,8 mln $ w 2013?

 

Jakub Korczak: W 2013 roku skupiliśmy się na odwiertach wydobywczych i nie przeprowadziliśmy zbyt wielu prac poszukiwawczych, nie było zatem potrzeby wydawać dużych sum pieniędzy na ocenę zasobów. Ponieważ jednak na 2014 rok zaplanowaliśmy program poszukiwawczy na rumuńskich aktywach, należy oczekiwać wzrostu w tej kategorii.

 

 

kołek: Panie Prezesie czy wzrost zobowiązań krótkoterminowych o 50% nie zagraża wypłacalności Spółki?

 

Jakub Korczak: Udział zobowiązań krótkoterminowych w bilansie finansowym Serinus nie jest na chwilę obecną na tyle wysoki, by zagrażać wypłacalności Spółki. Sama kwota zobowiązań nie jest wysoka.

 

 

bankier: Jaki jest szacowany koszt odwiertów na Rumunii w lądowym obszarze koncesji Satu Mare?

 

Jakub Korczak: Całość prac, które zamierzamy wykonać w Rumunii w tym roku, czyli dwa odwierty i badania sejsmiczne 3D, ma kosztować 12,3 mln USD.

 

 

acinron: Czy spółka zastanawiała się nad poszerzeniem swojego profilu działalności ? poprzez na przykład zakup udziałów w spółkach zajmujących się produkcją wierz wiertniczych czy też jakiś części służących do tego tupu działalności ? skoro macie zapotrzebowanie na sprzęt to może było by to dobre posunięcie.

 

Jakub Korczak: Jak wspomniałem wcześniej, w najbliższym czasie nie zamierzamy podejmować tego typu działalności. W tej branży firmy posiadają określoną specjalizację – my jesteśmy firmą poszukiwawczo-wydobywczą, zatem nie planujemy uruchamiać działu, który by wymagał zupełnie innych kompetencji i specjalistów do budowy wież. Serinus Energy pozyskuje koncesje (najczęściej z partnerami) i poszukuje na nich ropy i gazu, zarządzając całym procesem i zatrudniając inżynierów, geologów – specjalistów od sejsmiki etc. To byłoby nieracjonalne działanie, by obecnie zająć się konstrukcją i budową wież wiertniczych.

 

 

i.nowak: Skąd tak znaczący wzrost kosztów produkcji do prawie 21 mln$? Jak może się kształtować w 2014 roku?

 

Jakub Korczak: Koszty produkcji są większe, ponieważ teraz wydobycie odbywa się z większej liczby odwiertów, a także na nowych aktywach. Pamiętajmy, że nie tylko uruchomiliśmy w 2013 roku produkcję z nowych odwiertów na Ukrainie, ale również kontynuujemy działania Winstar w Tunezji. Przynosi to duży wzrost przychodów, ale też wymaga zaangażowania finansowego.

 

 

slaw555: Panie Jakubie, w czym upatruje Pan przyczyn niemal "zerowego" zainteresowania inwestorów na GPW akcjami spółki (minimalne obroty)

 

Jakub Korczak: Firmy z sektora oil & gas stanowią bardzo niewielki odsetek spółek notowanych w Warszawie. Co za tym idzie, inwestorzy czasem podchodzą do nich nieufnie i dopiero poznają rynek oraz specyfikę naszej działalności. Mamy nadzieję, że wejście na TSX i obserwacja, jak bardziej doświadczeni inwestorzy reagują na działania Serinus, też stopniowo przełoży się na większe zainteresowanie inwestorów w Warszawie.

 

Informacje o Serinus Energy:

 

Serinus Energy jest międzynarodową spółką zajmującą się produkcją i poszukiwaniami ropy naftowej oraz gazu, posiadającą zróżnicowany portfel aktywów w pięciu krajach, na trzech kontynentach. Są to zarówno projekty na etapie rozpoznania i zagospodarowania złóż, jak i przedsięwzięcia o istotnym potencjale poszukiwawczym.

Od maja 2010 roku akcje Serinus Energy (dawniej Kulczyk Oil Ventures) są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od czerwca 2013 roku także na kanadyjskim parkiecie TSX w Toronto. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A., posiadająca ok. 50 proc. akcji spółki.

 

Podstawowe aktywa Spółki to:

  • udziały w pięciu eksploatowanych polach gazowych na Ukrainie (licencje produkcyjne: Makiejewskoje, Olgowskoje, Wiergunskoje oraz licencje poszukiwawcze: Krutogorowskoje i Północne Makiejewskoje)
  • udziały w pięciu koncesjach w Tunezji: Chouech Essaida, Ech Chouech, Sanrhar, Zinna oraz Sabria. Produkcja ropy i gazu odbywa się obecnie na czterech z nich.
  • lądowe obszary koncesyjne w Brunei (90 proc. udziałów w Bloku L)
  • koncesja poszukiwawcza w Rumunii
  • udziały w lądowym bloku poszukiwawczym na terytorium Syrii

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie