<< Poprzedni artykuł | Spis treści | Następny artykuł >> |
Niezależnie, czy inwestor osiągnął dochód z lokaty bankowej, z tytułu uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, czy ze sprzedaży akcji, wszystkie tego typu dochody objęte są liniową 19 procentową stawką. Różnice występować mogą jednak w terminach i sposobach płatności podatku.
Dochody uzyskane z tytułu naliczonych odsetek z lokaty bankowej czy konta oszczędnościowego zobowiązany jest rozliczyć nasz bank. O prawidłowe rozliczenie podatku nie muszą się martwić także inwestorzy kupujący jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Podatek ten bowiem zobowiązane jest obliczyć i zapłacić towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Co więcej, analogiczna sytuacja wystąpi w przypadku otrzymania od spółki dywidendy. Na konto akcjonariusza wpłynie kwota dywidendy netto, czyli dywidendy pomniejszonej już o kwotę podatku, a inwestor nie będzie musiał składać deklaracji podatkowej. Podatek odprowadzi za nas spółka dzieląca się zyskiem (uwaga jednak na rozliczenie podatku od dywidendy zagranicznej spółki).
Nieco inaczej sprawa będzie wyglądać w przypadku odpłatnego zbycia papierów wartościowych (np. akcji, obligacji) lub pochodnych instrumentów finansowych (kontraktów, opcji). To obowiązkiem inwestora będzie ewentualne złożenie rocznego zeznania podatkowego i zapłata należnego podatku. Zeznanie to powinno zostać złożone do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, w którym osiągnięto dochód (poniesiono stratę). Także wpłata należnego podatku wynikającego z zezania powinna nastąpić w tym terminie. Jeżeli natomiast ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji PIT-38, którą wypełnia się na podstawie deklaracji PIT-8C otrzymanej od biura maklerskiego. Należy jednak pamiętać, że to podatnik odpowiada za prawidłowe wypełnienie deklaracji PIT-38 i zapłatę właściwej kwoty podatku. Każdorazowo powinien zatem sprawdzić poprawność danych wykazanych w otrzymanym od brokera PIT-8C.
<< Poprzedni artykuł | Spis treści | Następny artykuł >> |
Pamiętaj, że Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych jest Organizacją Pożytku Publicznego. Nam też możesz przekazać 1,5% podatku.
Wystarczy wpisać w rozliczeniu rocznym nasz numer KRS 0000025801