Chat with us, powered by LiveChat

Najważniejsza rzecz

Najważniejsza rzecz

Howard Marks

Maklerska.pl

Warszawa 2018

 

Opis wydawcy:

 

Najważniejsza rzecz jest świetną propozycją dla osób zainteresowanych rynkiem akcyjnym oraz dłużnym w średnio – i długoterminowym horyzoncie czasowym. Obok Inteligentnego inwestora stanowi podstawowe źródło wiedzy dla osób skoncentrowanych na odpowiedzialnym i bezpiecznym inwestowaniu w wartość.

 

Howard Marks słynie z błyskotliwych listów skierowanych do swoich klientów. Wykorzystując je w książce, przedstawia swoje podejście inwestycyjne, które bazuje na cykliczności rynków, relacji ceny rynkowej do wartości wewnętrznej oraz identyfikacji i świadomej akceptacji poszczególnych ryzyk. Wymienia 20 najważniejszych rzeczy w inwestowaniu i omawia między innymi takie elementy jak: koncepcję myślenia drugiego poziomu, podejście kontrariańskie czy inwestowanie defensywne.

 

 

Opinia SII:

 

Czy można się nauczyć sztuki inwestowania po choćby najbardziej wnikliwym przeczytaniu i przeanalizowaniu 238 stron fascynującej książki? Książki, którą nota bene, czyta się jak najlepszą powieść kryminalną. Na pewno nie! Dlatego, jak sam autor pisze, najważniejsza rzecz… nie jest podręcznikiem. Howard Marks, prezes i jeden z założycieli Oaktree Capital Management, jest przede wszystkim głębokim myślicielem współczesnego rynku kapitałowego, a swoje wnikliwe analizy poddaje osądowi czytelnikom w licznych memorandach. Najważniejsza rzecz stanowi właśnie zbiór najistotniejszych myśli i przesłań w czterdziestoletniej karierze zarządzania inwestycyjnego autora zawartych w opublikowanych memorandach. Książkę można traktować jak swoistego rodzaju „notatkę dla pamięci” każdego inwestora, kilkanaście przykazań, o których dobry inwestor musi pamiętać zawsze.

Współczesny inwestor ma nieograniczone możliwości docierania do różnych informacji, stanowiących narzędzia jego pracy. Serwisy internetowe pełne są analiz popularności spółek i ich profili, notowań funduszy inwestycyjnych, kursów walut, analiz online, serwisów depesz rynkowych, a nawet kalkulatorów przychodów z inwestycji. Dla tych, którzy dobrze czują się w wirtualnej przestrzeni istnieją również blogi, gdzie odbywają się pasjonujące i emocjonujące dyskusje o wszystkim co wiąże się z giełdą. Rozliczne wydawnictwa prześcigają się z bogatą ofertą publikacji o tym, jak w prosty, niezawodny sposób stać się w krótkim czasie krezusem finansowym. Podręczniki podpowiadają wizjonerskie metody tworzenia modeli biznesowych, dzięki którym sukces staje się niemal pewny. Są autorzy, którzy prawdziwy sukces chcą odnieść dzięki lekcjom z Tory i innych starożytnych tekstów, jeszcze inni proponują w drodze do sukcesu korzystać z socjotechnik. We wszystkich tych źródłach informacji znajdziemy lepsze lub gorsze recepty na gwarantowany sukces. A w Najważniejszej rzeczy znajdziemy „najważniejszą rzecz”, czyli … podbudowę psychologiczną zarówno dla osiągania zwycięstw finansowych, jak i łagodnych upadków. 19 przykazań, 19 najważniejszych rzeczy, o których musi pamiętać wnikliwy inwestor, aby z każdej sytuacji wyjść obronną ręką. Bo dobry inwestor, to wcale nie ten, który ma na swoim koncie tylko dobre transakcje. Ale ten, który rozumie rynek, jego cykliczność, ma wyczucie tego, w którym punkcie wahadła jest w danym momencie firma, gospodarka, rynek, umie rozpoznać ryzyko i kontrolować je. Ale też potrafi znajdować okazje i docenia rolę szczęścia, przy czym nigdy nie zapomina, czego tak naprawdę chce i do czego dąży.

Te wszystkie dobre, a co najważniejsze mądre rady są omawiane na konkretnych przykładach sytuacji, które miały miejsce w niezbyt odległej przeszłości. Autor posiłkuje się głównie swoimi doświadczeniami w tym okresie, a na własnym koncie miał nie tylko same wzloty. Ma to ogromne znaczenie dla zrozumienia przesłania autora. Inwestorzy jeszcze doskonale pamiętają lata boomu i kryzys w ostatnich dwóch dekadach i dlatego łatwiej im będzie zrozumieć to, czego autor chce ich nauczyć, przed czym przestrzec. Bo choć nie jest to podręcznik, to jest to bardzo ważna książka dla każdego inwestora. Rzeczy najważniejszych dla wnikliwego inwestora odnajdziemy w niej bardzo wiele, ale tak naprawdę najważniejsza jest umiejętność postępowania w zgodzie nimi wszystkimi. A na pewno pomoże w tym każdemu, zarówno początkującemu jak i doświadczonemu inwestorowi, znajomość doskonale wytłumaczonych pojęć takich, jak: myślenie drugiego poziomu, wartości i jej relacji do ceny, kontrarianizmu oraz inwestowanie defensywne.

Zaufanie tysięcy osób, które powierzyły Howardowi Marksowi swój kapitał są bezspornym dowodem wyjątkowości jego osoby. Pracę Marksa docenili również wielcy świata biznesu, między innymi Warren Buffett, i Joel Greenblatt. Dołączam się do tego grona. 

 

 

Spis treści:

 

 1. Myślenie drugiego poziomu   
 2. Zrozumienie teorii efektywności rynku (i jej ograniczeń)   
 3. Wartość   
 4. Stosunek ceny do wartości    
 5. Zrozumienie ryzyka   
 6. Identyfikowanie ryzyka    
 7. Kontrolowanie ryzyka   
 8. Zwracanie uwagi na cykle    
 9. Świadomość istnienia rynkowego wahadła    
 10. Zwalczanie ludzkich słabości   
 11. Kontrarianizm   
 12. Znajdowanie okazji   
 13. Cierpliwy oportunizm   
 14. Wiedzieć, czego się nie wie    
 15. Mieć świadomość tego, gdzie się znajdujemy   
 16. Docenianie roli szczęścia   
 17. Inwestowanie defensywne    
 18. Unikanie pułapek    
 19. Tworzenie wartości dodanej   
 20. Zebranie tego wszystkiego razem

 

Członkowie SII mogą kupować książki o tematyce inwestycynej nawet z 20% zniżką!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie