Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski - Wszystko o warrantach

 

 

 

Chcesz wiedzieć wszystko o warrantach i produktach strukturyzowanych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych? Czy wiesz, że warto uzupełnić swój portfel inwestycyjny o warranty notowane na GPW w Warszawie? Czy znasz zastosowanie warrantów i certyfikatów strukturyzowanych? 

 

Jeśli masz pytania kiedy i w jaki sposób te instrumenty stosować weź udział w czacie inwestorskim i zadaj osobiście pytanie przedstawicielom Giełdy i Raiffeisen Centrobank.

 

Udział wezmą: Bogdan Kornacki, Dział Rozwoju Rynku, GPW oraz Janusz Władyczak, Equities & Derivatives Sales, RCB

Kiedy: Środa, 21 września o godzinie 12:00

Gdzie: Tutaj na tej stronie lub na naszym facebooku.

 

Pytania do ekspertów będzie można zadawać już od wtorku 20 września!

 

Chcesz już teraz, jeszcze przed czatem, zdobyć podstawy wiedzy o warrantach? Posłuchaj specjalnego odcinka podcastu Echa Rynku "Warranty na GPW".

 

Poniżej prezentujemy zapis czatu, który odbył się 21 września 2011r. w godzinach 12:00-13:15


 

Kestutis: Czy warranty są instrumentami pochodnymi i czy w związku z tym do handlu nimi jest wymagany NIK?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Warranty sa instrumentami rynku kasowego. Wystarczy zwykły rachunek papierów wartościowych. Nie jest potrzebny NKK.  W niektorych domach maklerskich można nimi handlować również na IKE.

 

Gracjan_CH: Witam serdecznie mam pytanie odnośnie warrantów. Skąd nazwa warrant dla tych instrumentów? Czemu nie są to po prostu opcje na akcje?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Warranty są sekurtyzowaną forma opcji. Można zawierać na nich transakcje w taki sam sposób jak na zwykłych akcjach. Mają emitenta, określoną wielkość emisji. Można otwierać tylko i wyłącznie długą pozycję równoważną z kupnem opcji kupna lub kupnem opcji sprzedaży. Nie wymagają NKK, depozytów…

 

Leszek: Czy w przypadku warrantów jest coś takiego jak depozyt zabezpieczający? Jeśli tak jak się go wylicza ?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: W przypadku warrantów nie występuje pojecie depozytu zabezpieczającego. Jest to instrument rynku kasowego.

 

inwestor: Witam serdecznie mam pytanie odnośnie Warrantów. Skąd nazwa warrant dla tych instrumentów? Czemu nie są to po prostu opcje na akcje?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Witamy, nazwa warranty pochodzi od angielskiego słowa warrants. Oznacza ono nakaz zapłaty określonej kwoty, bądź gwarancje. Nie są to opcje, są to instrumenty rynku kasowego.  Trzeba te instrumenty jakoś odróżniać.

 

inwestor: Chciałbym się coś dowiedzieć o certyfikatach strukturyzowanych. W jaki sposób wykorzystując te narzędzia mogę dywersyfikować portfel inwestycyjny ?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Ponieważ instrumentami bazowymi certyfikatów są dziesiątki instrumentów z różnych rynków tj. indeksy giełdowe, surowce, czy akcje, możemy budować portfel ze składników o niewielkiej korelacji. Gdy gorzej jest na rynku akcji możemy inwestować na rynku surowców bądź odwrotnie. Można też zarabiać na spadkach wielu instrumentów bazowych. Jak widać możliwości kompozycji portfela od razu są dużo większe.

 

inwestor: Czy certyfikaty strukturyzowane sprawdzają się jako inwestycja zdecydowanie w hossie czy bessie?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Ponieważ instrumenty bazowe są różnorodne, nie ma takiej sytuacji ze na wszystkich rynkach jednocześnie panuje hossa albo bessa. Część instrumentów – typu short, pozwala zarabiać na spadkach. Są też instrumenty z gwarancją kapitału, z wbudowaną strategią pozwalającą neutralizować określone spadki kursów (np. certyfikaty bonusowe czy dyskontowe).

 

Mędrzec: Czy produkty strukturyzowane można nabyć na Giełdzie? Gdzie można znaleźć listę tickerów i jaki ticker co oznacza?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Podobnie jak akcje można je kupować poprzez rachunek maklerski. Pełne informacje o tickerach znajdują sie na stronie GPW w zakładce instrumenty. Zapraszamy do nowej użyteczności na stronie - wyszukiwarka produktów. Wystarczy zaznaczyć, jaki np. instrument bazowy nas interesuje i pokazuje się pełna lista produktów z nim związana.

 

eko: Czym warranty różnią się od opcji?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: odpowiedz udzielona wcześniej – głównie chodzi o rozróżnienie rynek kasowy/rynek terminowy. Zapraszam też na stronę http://www.gpw.pl/warranty   tam jest to dokładnie wyjaśnione.

 

Gracjan_CH: Jakie rynki zagraniczne można naśladować kupując produkty strukturyzowane?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Większość indeksów giełd światowych (Eurostoxx, DJ, DAX, DAX short, etc), indeksy regionalne, surowce: ropa, srebro, złoto i wiele innych oraz akcje spółek, strategie: koszyki indeksów czy akcji. Proszę spojrzeć do wyszukiwarki: http://www.gpw.pl/info_produkty_strukturyzowane

 

ynot: Wbrew temu co było powiedziane w podcast echa rynku "warranty na gpw" warranty to instrument finansowy bez dźwigni.

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Jest to instrument rynku kasowego ale z dźwignią finansowa. Cena procentowo zmienia sie o wiele mocniej niż cena instrumentu bazowego.

 

To: Gdzie/skąd w internecie możemy czerpać wiedzę na temat warrantów? Czy jest jakiś portal/ forum na ich temat?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: GPW, FERK oraz RCB organizują cykl szkoleń. Np jutro w Poznaniu i 13 października w Krakowie. Na stronie internetowej GPW, na stronie emitenta RCB (na razie po angielsku, ale niedługo również i po polsku). W razie pytań służymy pomocą: struktury@gpw.pl

 

Tumek: Dlaczego warto inwestować w warranty?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Są to instrumenty finansowe z dźwignią. Każdy inwestor powinien pamiętać o ryzyku, ale również o potencjalnie wyższym zysku niż na instrumencie bazowym. Można zarabiać również na spadkach (warranty typu put). Oczywiście trzeba mieć pomysł na rynek – wtedy warranty mogą się przydać.

 

eko: Czy można zająć krótką pozycję na warrantach?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Można kupić warrant typu put, który przynosi zyski w przypadku spadku ceny instrumentu bazowego.

 

rexter: Czy warto zajmować się warrantami ? Dają nam coś czego nie można osiągnąć za pomocą innych instrumentów finansowych ?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Przede wszystkim: dźwignia finansowa, możliwość zarabiania na spadkach, ograniczona wysokość straty, przejrzyste zasady handlu, łatwość i bezpieczeństwo zawierania transakcji.

 

dystrykt: Czym się różni obligacja strukturyzowana od certyfikatu strukturyzowanego?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Tylko i wyłącznie formą prawną, która zależy często od lokalnych uwarunkowań wynikających z przepisów. Mogą mieć takie same profile wypłaty.

 

Tumek: Jakie są zalety i wady warrantów?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: O zaletach wspomnieliśmy. Do wad możemy zaliczyć "skomplikowany" sposób wyceny warrantu, analogiczny do opcji. Na jego cenę wpływa wiele czynników. Dodatkowo, dźwignia finansowa działa w dwie strony i może być zarówno zaletą jak i wadą warrantów. Nie wszystkie instrumenty bazowe są objęte warrantami – wybór jest na razie ograniczony do kilkunastu spółek i indeksu WIG20..

 

konserwator: Czy można być wystawcą warrantu?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Nie można, „wystawcą” (może lepiej „emitentem”) warrantu jest tylko emitent.

 

Członek_SII: Czy jest coś takiego, a jeżeli tak, to na jakim poziomie są poziomy prowizji „za zarządzanie” w przypadku produktów strukturyzowanych?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: W przypadku RCB nie ma bezpośrednich opłat za zarządzanie. Emitent zarabia na spreadach miedzy ofertami kupna i sprzedaży. Spready są stosunkowo niewielkie, można też zawierać transakcje pomiędzy spreadami animatora.

 

ynot: jak wygląda dźwignia finansowa w przypadku warrantów?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Jest to procentowa zmiana ceny warrantu do procentowej zmiany ceny instrumentu bazowego. Może się wahać od kilku do kilkudziesięciu razy w zależności od tego czy warrant jest "in-the-money", "at-the-money" czy "out-of-the-money". Informacje o aktualnej dźwigni danego warrantu można znaleźć na stronie www.rcb.at  po uprzednim wpisaniu kodu ISIN. Można też wyliczyć dźwignię wyliczając o ile procentowo zmieni się cena warrantu przy np. jednoprocentowej zmianie ceny instrumentu bazowego.

 

To: Dlaczego na rynku warrantów nie ma praktycznie płynności? Czy coś się zmieni w najbliższym czasie?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Płynność mierzona obrotami jest zależna od inwestorów, jest to nowy produkt. Inwestorzy muszą mieć czas na zapoznanie sie z nim. Natomiast płynność potencjalna jest zapewniana przez animatora, który w każdej chwili składa duże zlecenia kupna i sprzedaży. Zawsze można otworzyć i zamknąć pozycję.

 

Gronostaj_1: Czy w przypadku produktów strukturyzowanych jest coś takiego jak profil wypłaty (tak jak przy opcjach), jeżeli tak, to gdzie to można znaleźć?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Tak, są różne rodzaje produktów a co za tym różne profile wypłat, np. trackery naśladujące 1:1 ruch ceny instrumentu bazowego. Przy innych instrumentach trzeba zapoznać sie z dokumentami informacyjnymi zawsze dostępnymi na stronach GPW oraz emitentów. Profile wypłaty można znaleźć też w broszurze emitenta: http://rcb.at/index.php?id=415&backPID=1&L=EN&tt_news=6560

 

Kortland: Gdzie można na bieżąco poczytać/dowiedzieć się czegokolwiek o aktualnie notowanych produktach strukturyzowanych?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Zapraszamy do obejrzenia pełnej listy na stronie GPW. Można wyszukac po rodzaju, instrumencie bazowym, terminie do wygasania, emitencie... http://www.gpw.pl/info_produkty_strukturyzowane

 

Zenobiusz Dmowski: Na jaką liczbę akcji opiewają pojedyncze warranty?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Każdy warrant ma swój mnożnik, który określa, jakiej części instrumentu bazowego odpowiada jeden warrant. Jest to bardzo istotna informacja i każdy inwestor powinien ją poznać. Mnożniki są publikowane w cedule GPW, na stronie poświeconej warrantom oraz na stronie RCB.

 

kejo: Co to znaczy, że warranty są typu amerykańskiego lub europejskiego? Jakie typu są „nasze”?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Warranty podobnie jak opcje mogą mieć różny typ wykonania. Amerykański oznacza, ze możemy wykonać warrant w każdej chwili (zażądać  od emitenta wypłaty wartości wewnętrznej warrantu). Przy warrantach europejskich, można je wykonać tylko w określonej dacie, w dniu wygasania (expiry date). Warranty można oczywiście w każdej chwili sprzedać na giełdzie bez przedstawiania ich do wykonania. "Nasze" są typu amerykańskiego.

 

obserwator: Skąd pomysł, żeby wprowadzić warranty na Petrolinvest?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Wszystko dla inwestorów :) Inwestorzy szukają zmienności. Tutaj ja znajdą.

 

FOX: czy zawsze mogę sprzedać nabyte warranty czy obecny brak płynności w tym przeszkadza?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Animator utrzymuje oferty kupna i sprzedaży przez całą sesje, czyli zawsze można sprzedać posiadane warranty.

 

greg: Jak wygląda sprawa z zabezpieczeniem finansowym? Chodzi mi o sytuację, gdy nabędę warrant kupna np. na KGHM, a jego cena wzrośnie do 1000 zł. Kto gwarantuje to, że ja dostanę swoje środki w przypadku niewypłacalności emitetna warrantów?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Ryzyko niewypłacalności jest jednym z czynników, które trzeba rozważać przy inwestycji w warranty, certyfikaty strukturyzowane, ale także w akcje i obligacje. Emitent podlega kontroli i zabezpiecza posiadane pozycje.

 

kot: Co to jest współczynnik partycypacji?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Inaczej nazywamy go mnożnikiem, o którym wspomnieliśmy wcześniej (określa, jakiej części instrumentu bazowego odpowiada jeden warrant).

 

Franek: Na czym polega sekurytyzacja opcji poprzez warranty?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Polega na zamknięciu profilu wypłaty takiego jak dla długiej pozycji w opcjach w postaci papieru wartościowego posiadającego emitenta.

 

gemini: Co oznacza to, że warrant ma wartość wewnętrzną i wartość czasową? Co oznaczają te sformułowania?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Cena warrantu = wartość wewnętrzna + wartość czasowa. Wartość wewnętrzna uzależniona jest od stosunku ceny instrumentu bazowego i ceny wykonania. Wartość czasowa zależy od wielu czynników (dokładnie tak jak dla opcji). Informacje o wycenie opcji można znaleźć na stronie http://pochodne.gpw.pl/ dla warrantów na stronie http://www.gpw.pl/warranty

 

redrot: Jaka jest aktualnie płynność na warrantach? Czy jest ona satysfakcjonująca dla Państwa?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Obrót jest na chwilę obecną stosunkowo niewielki. Liczymy na wzrost zainteresowania. Plynność w arkuszach umożliwia zawieranie dużych transakcji.

 

Misztal: Czy w przyszłości pojawią się warranty na inne niż dotychczas akcje? Np. na kurs franka?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Tak, RCB chce wprowadzać nowe instrumenty bazowe z nowymi terminami wygasania oraz wysokością cen wykonania. Na waluty nie planujemy emitować warrantów.

 

Tumek: Czy można zrealizować zysk na warrantach przed datą wygaśnięcia?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Tak, w ten sam sposób jak na akcjach. Możemy je sprzedać w każdej chwili na giełdzie. Jeżeli sprzedamy po cenie wyższej niż kupiliśmy zrealizujemy zysk.

 

ynot: jeśli kupie 100 warrantów call na wig 20 z terminem wykonania na styczeń 2012 strike 2400 pkt; to jeśli w czasie wykonania warantu wig 20 osiągnie 3000 pkt jaki będzie mój zysk pomijając koszt warrantu i prowizje dm?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Mnożnik 1:100, inwestor w dniu wykonania dostanie 100 razy różnica pomiędzy 3000 a 2400 (w zł) podzielone przez 100 (mnożnik), czyli 600zl.

 

Gracjan_CH: Od czego jest uzależniona ilość warrantów na których można operować, dokonywać transakcji ? Jaka jest polityka GPW w upowszechnianiu tego instrumentu do dokonywania transakcji ?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Liczba i rodzaje warrantów oraz instrumentów bazowych zależą wyłącznie od emitentów. Giełda może jedynie sugerować np. nowe instrumenty bazowe ale Giełda nie jest emitentem.

 

eko: Dlaczego nie można być wystawcą warrantu?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Ponieważ jest to papier wartościowy, którego wystawcą jest wyłącznie emitent.

 

eko: Z jakim poziomem prowizji musi się liczyć przeciętny inwestor robiący transakcje na warrantach ? Czy stawka jest ujednolicona w DM ?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: DM określa wysokość prowizji tak samo jak na innych instrumentach.

 

redrot: Czy aby móc inwestować na warrantach trzeba podpisywać specjalne deklaracje o świadomości inwestycji z podwyższonym ryzykiem w DM ?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Nie słyszeliśmy o takich wymaganiach.

 

Zygmunt P.: Obejrzałem stronę GPW z produktami strukturyzowanymi. Prawdę powiedziawszy bardzo ciężko jest tam cokolwiek się dowiedzieć. Czy jest szansa, że ten dział zostanie trochę lepiej opisany i jasno wszystko wytłumaczone?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak:  W tej kwestii już wiele się zmieniło, od kilku dni działa wyszukiwarka produktów strukturyzowanych. Można je wyszukiwać poprzez instrument bazowy, typ etc. Zapraszamy na stronę www.gpw.pl

 

redrot: Ilu emitentów może wdrażać warranty na GPW ? Czy jest to duża liczba podmiotów ?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Liczba emitentów nie jest w żaden sposób ograniczona. Czekamy na następnych. :)

 

Zygmunt P.: Co to znaczy, cytując Panów wypowiedź, że "ryzyko niewypłacalności jest z czynników, które trzeba rozważać przy inwestycji w warranty"?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Ryzyko niewypłacalności może zaistnieć wyłącznie w przypadku bankructwa emitenta. Podobnie jak przy innych inwestycjach na giełdzie każdy powinien je sam ocenić. RCB, czyli emitent, podlega nadzorowi austriackiej komisji nadzoru finansowego. Ponadto emitent zabezpiecza swoje pozycje na instrumencie bazowym lub rynku instrumentów pochodnych.

 

Zygmunt P.: Chciałbym się podłączyć do pytania jakie zadał Franek o sekurytyzacji. Nie rozumiem odpowiedzi. Czy mógłbym prosić o rozwnięcie?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Warranty są papierem wartościowym a nie prawem pochodnym. Mają emitenta, profil wypłaty taki jak dla opcji. Sekurytyzacja polega na zamknięciu w formie papieru wartościowego profilu wypłaty np. opcji.

 

Zygmunt P.: Podłączam się również do pytania gemini o tej wartości wewnętrznej. Czy mógłbym prosić o jakieś rozwinięcie... Bo z tej odpowiedzi niewiele wynika... :(

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Najlatwiej znalezc ta odpowiedz na stronie GPW. Mowiac w skrocie, warrant call ma wartość wewnętrzną jak cena instrumentu bazowego jest wyższa niż cena wykonania. Dla warrantów put jest odwrotnie.

 

Marcino: Witam. W obrocie znajdują się warranty na Petrolinvest SA. Czy planują Państwo wprowadzenie warrantów na akcje innych spółek? Np. na Lentex?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: RCB monitoruje zainteresowanie inwestorów. Na chwile obecna nie planujemy warrantów na spółkę Lentex. Ale wszystko jest możliwe.

 

Zygmunt P.: Mi nie chodziło o to, że nie można tam znaleźć opisu jakiegoś produktu strukturyzowanego, tylko o to jak to jest opisane.

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: W razie watpliwosci prosimy o pytania: struktury@gpw.pl . RCB wydalo broszure informacyjna o notowanych na GPW produktach strukturyzowanych dostępną na stronie http://rcb.at/index.php?id=415&backPID=1&L=EN&tt_news=6560   a niedługo również na stronie GPW.

 

Wari Bufet: Czy planuja Państwo wprowadzenie większej liczby warrantów na spółki spoza WIG-u 20 lub z rynku New Connect? Chodzi mi szczególnie o Lentex, Atlantis Energy lub FON Ecology?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Chwilowo nie planujemy. Warranty musza opierać się na płynnym instrumencie bazowym, stąd taki a nie inny wybór obecnie notowanych warrantów.

 

Zygmunt P.: Przyznaję się bez bicia, że nie rozumiem o co chodzi z tą sekurytyzacją :(

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Na rynku instrumentów pochodnych transakcje zawierane sa zgodnie ze standardem np. opcji. Stronami transakcji są inwestorzy, którzy mają określone w standardzie prawa i obowiązki. Na instrumentach pochodnych trzeba np. uzupełniać depozyty. W przypadku warrantów emitent "jest wystawca opcji", sam określa datę wykonania, instrument bazowy i cenę wykonania. Inwestor nabywając warrant (podobnie jak w przypadku innych papierów wartościowych) nie musi mieć NKK. Emitent musi zatwierdzić prospekt emisyjny w odpowiedniej komisji nadzoru finansowego. W prospekcie opisane są wszystkie niezbędne informacje.

 

Wari Bufet: Czy jest gdzieś publikowana zmienność jaką Państwo przyjmują do wyceny poszczególnych warrantów?

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Informacje podane są na stronie www.rcb.at  po wpisaniu ISIN\'u warrantu.

 

ynot: jak to jest z ta dźwignia finansową, skoro w podanym przykładzie zysk wyniósł 600 zł, czy dokładnie tyle, o ile zmienił się wig20 pomnożone razy 100

Bogdan Kornacki i Janusz Władyczak: Zysk albo stratę należy policzyć w stosunku do ceny nabycia warrantów. Ten stosunek będzie zapewne wyższy niż w przypadku inwestycji 2400 złotych w indeks. Dźwignia pokazuje stosunek procentowego zysku na warrancie do procentowego zysku na instrumencie bazowym.

 

Moderator: Dziękujemy Państwu za pytania i udział w czacie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie