Chat with us, powered by LiveChat

pytania SII do Petrolinvest

Skomentuj artykuł

pytania PetrolinvestW dniu 29 lipca 2011 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwróciło się do Zarządu Petrolinvest SA o udzielenie odpowiedzi na pytania zadane poza walnym zgromadzeniem. Poniżej prezentujemy treść pytań:

 

1. Na jakim etapie znajdują się prace związane z odwiertem Koblandy K-4?

2. Na jaką kwotę wycenione zostały aktywa OTG na potrzeby umowy z Total z 16 marca 2010? Czy dotychczasowe nakłady na spółkę OTG (koncesje, prace poszukiwawcze) są wyższe niż 70mln USD? Jeśli nie, to jaka jest łączna wartość nakładów na spółkę OTG poniesiona do dnia dzisiejszego?

(Raport niezależnego audytora mówi, że złoże Koblandy ma 1,9 mld boe zaklasyfikowanych jako perspektywiczne, a szacunkowej wartości 2,63 mld USD. Spółka Petrolinvest podpisała umowę zgodnie z którą połowa udziałów w OTG (dysponuje jeszcze złożem Shyrak – 311mln boe)  będzie należeć do Total E&P Koblandy w zamian za sfinansowanie prac poszukiwawczych w kwocie 70mln USD z czego połowa zostanie zwrócona Total z odsetkami z wpływów spółki OTG. )

3. Czy spółka OTG ujmuje już w księgach zwrot 50% kosztów poniesionych przez Total na złożu Koblandy-4, które zgodnie z umową z 16 marca 2010 mają być z odsetkami (LIBOR+5%) zwrócone z wpływów z przyszłej produkcji?

4. Szacunkowo w jakim przedziale kwotowym będzie zawierać się koszt wykonania dwóch odwiertów na złożu Koblandy-4, za których częściowe  sfinansowanie Total może uzyskać dodatkowy 30% udział w OTG?

5. Czy wierzytelności przysługujące Prokom Investment od Petrolinvest z tytułu udostępnienia zabezpieczenia są traktowane jak odsetki od pożyczki?

(21 marca 2007 Petrolinvest podpisał z PKO BP i BGK umowę na kredyt w wysokości 300mln PLN (lub ekwiwalent w USD) . W tym samym terminie zawarta została z Prokom Investment Umowa Wsparcia. Z informacji zawartej w rap. Fin  za 1 półrocze 2007 (s.19) wynika, że:

„..PROKOM INVESTMENTS S.A. zobowiązał się między innymi do tego, że nie będzie żądał ani nie przyjmie od PetroIinvest S.A. spłaty jakichkolwiek wierzytelności, z wyjątkiem odsetek od pożyczek udzielonych przez Prokom Investments S.A., do momentu potwierdzenia przez bank, że wszelkie wierzytelności banku z tytułu kredytu zostały spłacone przez Petrolinvest S.A.” Na dzień 31.12.2010 zadłużenie z tytułu tego kredytu wynosiło 53,4mln USD, a koszt zabezpieczenia udostępnionego przez podmioty kontrolowane przez Ryszarda Krauze ustalony rocznie na 6,5% ich wartości wyniósł 35,6mln PLN w 2010 r. i 108,6mln w 2009 r. Wierzytelności te zostały skonwertowane na wyemitowane akcji.) Jeżeli to zobowiązanie nie obowiązuje, to od jakiego terminu?

6. Czy i ewentualnie ile akcji (pośrednio i bezpośrednio) w ramach programu motywacyjnego w roku 2009 otrzymał przew. RN (Ryszard Krauze)?

(Koszt programu motywacyjnego wyniósł w 2009 roku 80,7mln PLN. Akcje Serii K, M i N zostały zaoferowane w ramach subskrypcji prywatnej członkom władz Spółki oraz jej pracownikom i współpracownikom, a także członkom władz, kluczowym pracownikom i współpracownikom spółek Grupy Kapitałowej PETROLINVEST)

7. Czy spółka ponosi koszty z tytułu poręczenia wekslowego udzielonego przez spółkę z grupy kapitałowej Prokom Investment dla zabezpieczenia umowy z Orlen Gaz sp. z o.o. z 23 sierpnia 2010? Jeżeli tak, to na jakich zasadach i jakie to są kwoty?

8. Jakie efekty przyniosła zapowiadana przez Zarząd Spółki interwencja przeciwko wydawcy i redaktorom dziennika Rzeczpospolita związana z podaniem kwoty zaległości spółki? Czy w 2009 został złożony wniosek o upadłość Spółki?

(Puls Biznesu 27.09.2009: Zarząd Spółki informuje, że postanowił wszcząć kroki prawne przeciwko wydawcy i redaktorom dziennika Rzeczpospolita, w związku z podaniem nieprawdziwej i wprowadzającej w błąd informacji, jakoby "1,04 mld zł to łączne zaległości Petrolinvestu na koniec czerwca".)

 

Poprosiliśmy również o udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania w formie Raportu Bieżącego oraz w nawiązaniu do Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, aby odpowiedzi zostały zamieszczone również na stronie internetowej Spółki.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie