Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski ze spółką Photon Energy AS

 

 

Czat Inwestorski ze spółką

Photon Energy AS

środa, 16. lutego,

godz. 9:30

 


Zagadnienia, które spółka planuje poruszyć podczas czatu:


1. Przedstawienie wstępnych wyników finansowych za 4 kwartał 2010r.
2. Przedstawienie wszystkich nowo dodanych projektów, które zostały ukończone pod koniec 2010r. zarówno w Czechach jak i na Słowacji.
3. Omówienie strategii i celów spółki Photon Enenrgy na rok 2011.

Georg Hotar, CFO

Georg Hotar, (1975) jest głównie odpowiedzialny za planowanie finansowe, finansowanie, rachunkowość, sprawozdawczość, relacje biznesowe i inwestorskie. Georg Hotar jest Austriakiem. Ukończył wydział Rachunkowość i Finansów w London School of Economics oraz otrzymał tytuł magistra finansów w London Business School. Posiada doświadczenie na różnych pozycjach na międzynarodowym rynku finansowym między innymi w Londynie, Zurychu i Pradze. W 2000 roku założył Central European Capital, butik inwestycyjny aktywny w rejonie Europy Środkowo – Wschodniej. Od początku założenia Photon Energy, p. Hotar koncentruje się na strategii kapitałowej i budowie wartości w spółce.

 

Photon Energy A.S.

 

Photon Energy to zintegrowany operator elektrowni fotowoltaicznych działający na rynku Republiki Czeskiej, Słowacji, Niemiec i Włoch. Spółka została utworzona w oparciu o wizję, że energia słoneczna stanie się naszym największym sojusznikiem w świecie, w którym wzrasta zapotrzebowanie na czysty i cenowo dostępny prąd, niezależność energetyczną oraz nietolerancję wobec paliw kopalnych i zanieczyszczenia powietrza.

 

Spółka notowana jest obecnie na rynku NewConnect, i jej przeniesienie na parkiet główny Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. zostało autoryzowane przez Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników z dnia 30.06.2010.

 

www.photonenergy.as

 


Poniżej prezentujemy zapis spotkania z inwestorami oraz odpowiedzi udzielone po spotkaniu na wszystkie pozostałe pytania zadane przez inwestorów. Treść czatu przetłumaczona na język angielski jest dostępna w załącznikach: Zapis czatu oraz Pozostałe pytania.

 

 

Zapis spotkania z inwestorami które odbyło się 16 lutego 2011r. w godzinach 9:30 - 10:45.


 

Moderator: Witamy wszystkich uczestników czatu ze spółką PhotonEnergy a.s. Dziękujemy za już zadane pytania i rozpoczynamy!

 

morc: Georg, przede wszystkim gratulacje odnośnie sprzedaży, TCI, bieżącego cash flow i wyniku księgowego w 2010r. Jednakże, wygląd działalności handlowej w 4 kwartale był znacznie niższy niż w 3 kwartale, a może nawet niższy niż w 2 kwartale - czy to prawda?

Georg Hotar: Dzień Dobry! Właściwie nasza działalność handlowa była najwyższa w 4 kwartale i głównie skupiała się na modułach, a nie na przetwornicach prądu.

 

morc: Czy mam rację mówiąc, że strata netto w 4 kwartale to "koszt" podłączenia tak ogromnego własnego portfolio na czas? Mam na myśli, prawie 1,5 mln EUR kosztów administracyjnych i 0,5 mln EUR kosztów ogólnych tylko w 4 kwartale. Również, około 0,4 mln EUR “innych kosztów”. Czy stosunkowo słabe wyniki w 4 kwartale mają wyłączny wpływ na koszty oraz chłodny handel & działalność EPC?

Georg Hotar: Może Pan rozważać stratę, jako "koszt", ponieważ składa się głównie z kosztów ubezpieczenia w fazie budowy, kosztów prawnych związanych z nabyciem i finansowaniem projektu i innych usług zewnętrznych. Wyższe koszty ogólne związane są przede wszystkim z rosnącą liczbą pracowników oraz premii wypłacanych na koniec roku, które były w dużej mierze związane z pomyślnym zakończeniu projektów.

 

morc: Mówi Pan w komunikacie prasowym, że zobowiązanie podatku dochodowego Photon Engineering wynika z własnych projektów i wpływa na zysk netto. Czy zobowiązanie to nie powinno być wyeliminowane przez fakt, że konstrukcje przeprowadzono w obrębie grupy tj. między Photon Engineering a spółkami projektowymi Photon?

Georg Hotar: Wpływ wszystkich projektów wewnętrznych zostaje kompletnie wyłączony w konsolidacji, tj. przychody, koszty, marża. Jednakże podatek na poziomie Photon Engineering to prawdziwe zobowiązanie gotówkowe, i jako takie jest pokazane w danych finansowych. To jest prawdziwy koszt netto naszego modelu, inwestujemy kapitał własny w spółkę projektową, i otrzymujemy część z powrotem na budowę. Skonsolidowany wynik netto na 14 MWp był związany z ubiegłoroczną budową do naszego portfolio.

 

morc: Prawie 17 mln EUR zobowiązań podatkowych w sprawozdaniu finansowym. Czy mógłby Pan wyjaśnić, jakie podatki są wliczone w tej pozycji i dlaczego ta liczba jest tak wysoka?

Georg Hotar: Odnosi się to do podatku VAT, zarówno dla przychodów zewnętrznych jak i własnych inwestycji.

 

at: Czy Photon ma już zagwarantowane jakieś nowe projekty do własnego portfolio na Słowacji?

Georg Hotar: Jesteśmy w trakcie negocjacji przejęcia 6-8 MWp projektów. Biorąc pod uwagę trudny termin, jakim jest 30 czerwca, chcielibyśmy, aby wszystkie przejęcia zakończone były na początku marca, tak, aby mieć wystarczająco dużo czasu, aby wszystkie projekty były zakończone i podłączone na czas.

 

at: Kiedy można się spodziewać oficjalnej prognozy na 2011r?

Georg Hotar: Z uwagi na już rozpoczęte przygotowania, do IPO na rynku głównym, zostaliśmy poinformowani przez naszych doradców prawnych aby na ten moment nie publikować prognoz.

 

at: Czy debiut na parkiecie głównym GPW będzie poprzedzony nową emisją akcji? Czy będzie ona z zachowaniem prawa poboru? Jeśli nie, to czy jest określony jakiś minimalny poziom cenowy nowej emisji?

Georg Hotar: Przygotowywana transakcja jest połączeniem oferty wymiany skierowanej do akcjonariuszy PE a.s. w zamian za udziały w PE N.V., jednoczesne podwyższenie kapitału oraz notowanie spółki PE N.V. na rynku głównym GPW. Planujemy, skopiować zasady emisji z prawem poboru poprzez preferencyjny mechanizm alokacji dla akcjonariuszy PE a.s.

 

Tomasz: Czy spółka uwzględniła w raporcie za IV kwartał "wsteczny podatek" nałożony przez czeski rząd?

Georg Hotar: Zakładam, że Pan ma myśli 26% podatek od przychodów z elektrowni PV w latach 2011-2013. Ujęliśmy wpływ tego podatku i innych zmian (anulowanie wakacji podatkowych, itp.) w wycenie modelu, tak, aby zysk (= innym dochodom) był niższy o ok.. 229 mln CZK.

 

Tomasz: Strategia i cele spółki Photon Enenrgy na rok 2011 to:

Georg Hotar: 1. Skończyć jak najwięcej projektów w naszym portfolio na Słowacji w 1 połowie 2011r. 2. Wejść na rynek Włoch i Niemiec z naszym zintegrowanym modelem biznesowym 3. Wejść na pozostałe rynki w Europie początkowo poprzez handel 4. Przygotowanie ekspansji na rynki poza Europą.

 

Konrad: Jaka jest przewaga konkurencyjna spółki Photon na rynkach takich jak Włochy, Niemcy i Australia?

Georg Hotar: Siła naszego modelu biznesowego polega na integracji łańcucha wartości segmentu „downstream”. Wejście na rynek Włoch lub Niemiec odrębnie z każdą z naszych działalności byłoby bardzo trudnym przedsięwzięciem. Kluczem naszego sukcesu, jest fakt, iż jesteśmy również inwestorem. Kto kontroluje prawa do projektu, kontroluje wszystko, tj., które części są używane, kto zbuduje elektrownię, itd. Wiedza, jak zorganizować finansowanie projektu ma również decydujące znaczenie. Jak tylko będziemy mieć instalacje referencyjne na tych rynkach, reszta ułoży sie, i będzie następstwem naszej ciężkiej pracy. Jest to również bardzo ważne, aby pielęgnować bezpośrednie relacje z producentami modułów i inwertorów, co da nam najlepsze możliwe ceny.

 

ww: Jak wyglądają perspektywy odnośnie rynku włoskiego i niemieckiego?

Georg Hotar: W Niemczech szybko maleją taryfy FIT, ale jest to najbardziej rozwinięty rynek z wysokim niezawodnym poziomem prawnym i regulacyjnym. Podczas gdy marże nie są tak wysokie, jak we Włoszech, rozwój i finansowanie bankowe są znacznie prostsze niż we Włoszech lub w Czechach czy kiedyś na Słowacji. Włochy są bardzo konkurencyjne, ponieważ jest to najbardziej atrakcyjny rynek. Zatrudniliśmy zdolny zespół i, delikatnie mówiąc, nasz poziom doświadczenia i organizacji zapewnić przewagę konkurencyjną. Wiele włoskich właścicieli projektu lub inwestorów właściwie woli pracować z cudzoziemcami.

 

at: Która z działalności Photona (własne portfolio, handel, budowa) będzie przodującą, jeśli chodzi o zyski na rynku włoskim i niemieckim?

Georg Hotar: Na obydwu rynkach całkowicie chcemy powtórzyć nasz model biznesowy. Kluczowym czynnikiem naszego wejścia na ten rynek jest to, że budujemy projekty do naszego portfolio lub odsprzedajemy je, tworząc w ten sposób odniesienie. Ekonomia w łańcuchu wartości z czasem się zmienia, obejmując cały łańcuch wartości powinniśmy osiągnąć korzyści.

 

fotowoltaika: Czy spółka zamierza publikować sprawozdania w języku polskim? Czy były takie koncepcje rozważane? Jak będzie na głównym parkiecie?

Georg Hotar: Tak, przygotowujemy się do raportowania w języku polskim przed lub po notowaniu na rynku głównym.

 

smyk1: Proszę o podanie parametrów planowanej emisji lub o odpowiedź, że nie można ich udzielić.

Georg Hotar: Na tym etapie możemy tylko wypowiedzieć się na temat ogólnej struktury, tj. oferty wymiany dla akcjonariuszy PE a.s. wymiana 1:1 na akcje PE N.V., jednoczesne podwyższenie kapitału w PE N.V., gdzie najprawdopodobniej poprzez preferencyjną alokację umożliwimy akcjonariuszom PE a.s. udział tak jak w przypadku prawa poboru i notowania na rynku głównym GPW. Jest na razie zbyt wcześnie, aby skomentować pozostałe szczegóły transakcji.

 

michalmmm: Kto jest waszym największym konkurentem w Niemczech?

Georg Hotar: Niemcy są największym i najbardziej dojrzałym rynkiem, tak więc lista konkurentów jest niemal nieograniczona. Pod względem wielkości rynek może być w fazie spadkowej (z bardzo wysokiego poziomu) taryfy FIT również maleją. Wiele niemieckich firm rozwija swoją działalność za granicą, tak więc my działamy wbrew trendowi. Niemcy jednak są i pozostaną największym rynkiem na świecie, mają stabilne ramy prawne i regulacyjne  oraz  finansowanie bankowe. Musimy być częścią tamtego rynku, malejące taryfy FIT zmuszają nas aby być w czołówce firm zmniejszających koszty inwestycji i w tym przypadku możemy działać tam dla zysku.

 

observer: Jak będzie wyglądała sytuacja akcjonariusza,  gdy spółka Photon zostanie przekształcona w Photon N.V.?, np. akcjonariusz obecnie posiada 10.000 akcji Photon a.s., ile akcji będzie miał po wymianie? Czy będzie to 10.000 "Nowych Akcji"?

Georg Hotar: Plan zakłada strukturę wymiany akcji w ten właśnie sposób. Po pomyślnym zakończeniu wymiany akcji chcemy aby spółka Photon Energy N.V. miała  23.000.000 akcji, struktura wymiany będzie  1:1. Najważniejszą zasadą jest, aby wszyscy akcjonariusze mieli tyle samo akcji jak przed restrukturyzacją.

 

tedo: Czy pojawiające się informacje na temat planowanych inwestycji na poziomie 100 MWp dotyczy nowych inwestycji?

Georg Hotar: Liczba ta odnosi się do własnych portfeli i generalnego wykonawstwa (lub EPC - inżynierii, zaopatrzenia, budowy) dla klientów zewnętrznych.

 

tedo: Ile z tych 100 MWp dotyczy własnego portfolio?

Georg Hotar: Część ze 100 MWp będzie dotyczyła własnych projektów

 

Tomasz: Czy raportowanie i Relacje Inwestorskie (e-mail) będą po Polsku?

Georg Hotar: Przygotowujemy się do raportowania w języku polskim, planujemy także do końca 2 kwartału 2011r. zatrudnić dodatkową osobę w dziale relacji inwestorskich, mówiącą po polsku.

 

Konrad: Czy  niska marża sprzedaży w 4 kwartale bezpośrednio wynika ze zmiany wyceny modelu , spowodowanych zmianami prawa i podatku  z mocą wsteczną? czy może istnieją jakieś inne czynniki?

Georg Hotar: Niska marża ze sprzedaży w 4 kwartale nie jest powiązany z 26% podatkiem. W 4 kwartale sprzedaliśmy ponad 15 MWp modułów PV. Marża brutto ze sprzedaży większej ilości modułów zwykle jest na poziomie 1,5-3%. Rynek przetwornic pradu odwrocil sie w czwartym kwartale, i stal sie rynkiem konsumenta, marze spadly ponizej 10%.  Taka jest natura handlu sprzętem PV. Rynek stał się bardzo przejrzysty, dlatego kluczowym czynnikiem sukcesu jest ilość.

 

Aleksander: Witam, proszę wyjaśnić jakie powody przyczyniły się do utworzenia spółki w Holandii? Czy to wyłącznie kwestia podatków?

Georg Hotar: Było to pierwsze pytanie zadawane przez naszych holenderskich prawników. Holenderska spółka dominująca nie jest zakładana z powodu przepisów podatkowych. Kiedy w połowie zeszłego roku analizowaliśmy sposób realizacji podwyższenia kapitału i przejścia na główny rynek, zdaliśmy sobie sprawę, że ze względu na pewne ograniczenia w czeskim prawie spółek jest praktycznie niemożliwe, aby to zrealizować. Wśród nielicznych firm czeskich, które zadebiutowały na giełdzie w ciągu ostatnich 20 lat, wszystkie notowały spółkę holdingową w Holandii lub Luxemburgu, gdzie prawo spółek (a także otoczenie prawne) są bardziej elastyczne i stabilne. Spółka Fortuna była ostatnim przykładem, czeskiej firmy, która weszła na giełdę jako podmiot holenderski. System podatkowy i inne korzyści w Holandii to tylko bonus.

 

enriko: Czy mógłby Pan skomentować wczorajszy spadek kursu?

Georg Hotar: Mogę jedynie spekulować. Z opinii, które otrzymaliśmy strata netto w 4 kwartale był postrzegana jako negatywne zaskoczenie dla inwestorów. Patrząc na TCI jako najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć, staramy się zwiększyć tę liczbę. W warunkach jakie panowały w 4 kwartale, czyli przygotowanie i wprowadzenie 26% podatku od dochodów naszym największym celem osiągnięcia wartości było ukończenie naszych elektrowni. W okresie przygotowań do IPO, nasi audytorzy z KPMG również wymagali od nas konserwatywnych rezerw, co jeszcze bardziej wpłynęło na wynik finansowy netto / stratę. Zakładam, że musimy lepiej edukować rynek uzasadniając iż porównanie TCI do zysku netto to najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć.

 

Konrad: Czy wszystkie projekty są „leasingowane zwrotnie” z Raiffeisen Leasing? Jak jest to uwzględniane w wynikach spółki?

Georg Hotar: Wszystkie projekty w Czechach są finansowane z RLRE, struktura ta jest alternatywnym sposobem, przekazania zabezpieczenia instytucji finansowej . Zawarte umowy wyraźnie wskazują nas jako właścicieli  i zarządców kontrolujących elektrownie, zgodnie z zasadami MSSF w pełni konsolidujemy elektrownie.

 

Tomasz: Jak wygląda aktualnie dostępność części do budowy elektrowni? W zeszłym roku podobno były problemy z dostawą...

Georg Hotar: Na obecną chwilę nie wydaje się, aby były niedobory części, raczej przeciwnie. To jest zła sytuacja dla producentów w segmencie „upstream” łańcucha wartości, ale dobra dla nas, i dla graczy w segmencie „downstream” łańcucha wartości. Jednak ostatnio historia pokazała nam, że niedobory mogą pojawić się z dnia na dzień.

 

inwestor_bv: Być może coś przeoczyłem i umknęła mi finalna informacja w tej sprawie, ale chciałem zapytać, czy wyjaśniła się sprawa dotycząca planów nałożeniem specjalnego podatku (26 proc. od przychodów w latach 2011 -2013) na producentów energii słonecznej w Czechach?

Georg Hotar: Przyjęte prawo przewiduje, że dla wszystkich instalacji PV podłączonych w 2009 i 2010r. o mocy zainstalowanej powyżej 30 KWP 26% podatek od przychodów ma zastosowanie w latach 2011, 2012 i 2013.

 

morc: Stosunek kapitału własnego do oprocentowanego długu jest na poziomie ~ 0,66. Czy planuje się dalsze wzmocnienie tego wskaźnika w latach 2011-2012, tj. zmniejszenie długu? Jak oceniają Państwo zadłużenie spółki w momencie planowanego rozpoczęcia kampanii wejścia na rynek włoski i niemiecki?

Georg Hotar: Wejściu do Włoch i Niemiec nie towarzyszą poważne wydatki, te operacje będą wymagały małego finansowania, ale prawie natychmiast projekty zaczną generować przychody. Nasza firma realizuje wiele rodzajów finansowania głównie w odniesieniu do projektów, które posiadamy. Przychody generowane przez nasze portfelowe elektrownie, i zyski z działalności operacyjnej – pomogą zmniejszyć nasze zadłużenie. Nowy kapitał pochodzący z podwyższenia kapitału oczywiście pozwali nam rozwijać się szybciej.

 

at: Czy nie uważa Pan, że obecne zadłużenie spółki jest za wysokie? Czy jest przygotowana jakaś strategia jego zmniejszenia w stosunku do kapitałów własnych?

Georg Hotar: Projekty do 80% są finansowane długiem, a także handel i EPC w uzasadnionych przypadkach. Mamy wysoki poziom długu, ale także własne aktywa generujące bardzo stabilne przepływy pieniężne Nowy kapitał pochodzący z podwyższenia kapitału pozwali nam rozwijać się szybciej, ale i bez niego możemy się rozwijać.

 

Tomasz: Czy spółka będzie walczyła o odszkodowanie za naliczenie podatku, który jest niezgodny z konstytucją?

Georg Hotar: Przeglądamy wszystkie dostępne dla nas możliwości prawne. Zdecydujemy w oparciu o to, co leży w najlepszym interesie spółki i jej akcjonariuszy, będziemy informować Państwa o naszych decyzjach w tej delikatnej dziedzinie.

 

Tomasz: Jak aktualnie wyglądają rozmowy z funduszami? Czy nadal jest zainteresowanie spółką?

Georg Hotar: Tak są zainteresowane! W zasadzie musimy się już szykować na spotkanie z funduszem inwestycyjnym.

 

Moderator: Dziękujemy Państwu za zadane pytania. Photon Energy udzieli odpowiedzi na wszystkie zadane pytania i opublikuje je na swojej stronie www.photonenergy.as

 

 

Pozostałe pytania inwestorów oraz odpowiedzi udzielone przez spółkę po zakończeniu spotkania.


 

morc: Mówi Pan również, że ma zarezerwowane bardzo mało zamówień EPC w 4 kwartale. Czy mógłby Pan to wyjaśnić? Zgaduję, iż Photon ma zarezerwowane ~ 8-9 MWp EPC w 3 kwartale, a pozostałe 3,5-4,5 MWp w 4 kwartale, w sumie 12,5 MWp EPC, już potwierdzonych na koniec roku. To powinno zapewnić znaczne dochody, w zeszłym roku podobne wielkości w 4 kwartale dały około 1 mln EUR?

Georg Hotar: Większość prac EPC zostało wykonanych lub były bliskie zakończeniu na koniec 3 kwartału, a zatem zawarte w wynikach 3 kwartału, w oparciu o metodę procentowego stopnia zaawansowania zgodnie z MSSF. Zysk netto na EPC w 4 kwartale 2009r. był głównie spowodowany projektem Sychrov, projekt ten sprzedaliśmy razem z EPC do ostatecznego inwestora. Zakończone elektrownie mają dla nas większą wartość (zarówno mierzone w czasie i na podstawie wartości bieżącej netto), w 2010r. skupiliśmy się na budowaniu projektów do naszego portfolio.

 

morc: Co kryje się pod pojęciem "rezerwy" w wysokości blisko 16,5 mln euro w sprawozdaniu finansowym?

Georg Hotar: "Rezerwy" w pozycji naszego kapitału własnego odpowiadają sumie innych całkowitych dochodów (minus amortyzacja) na projekty zbudowane do naszego portfolio. Z ekonomicznego punktu widzenia stanowi to wartość bieżącą netto projektów, zrealizowanych w naszym portfolio. Aktualizacja wyceny jest amortyzowana przez okres, w którym obowiązuje taryfa FIT (20 lat w Czechach, i 15 lat na Słowacji).

 

morc: W informacji prasowej wspomina Pan o "konserwatywnych rezerwach zapasów i należności na koniec roku 2010 ". Czy mógłby Pan wyjaśnić co przez to rozumie i jak to wpływa na wyniki?

Georg Hotar: Jedną z pozycji jest rezerwa na premie, które były związane z udaną realizacją projektów w 4 kwartale 2010r. Nasi audytorzy z KPMG są świadomi, że mamy zamiar przeprowadzić IPO na rynku głównym GPW, są bardzo ostrożni w stosunku do sprawozdań finansowych naszej firmy. W związku z tym, poprosili nas o stworzenie rezerw dla naszych należności i zapasów, które stanowią około 25 mln CZK (1 mln EUR, 4 mln zł).

 

morc: Czy może Pan określić kiedy otrzymamy kolejne wieści dotyczące przeniesienia Photon na rynek główny GPW?

Georg Hotar: Rozpoczęliśmy proces związany z założeniem spółki Photon Energy N.V. Naszą intencją jest aby zakończyć transakcję w 3 kwartale 2011r. Istnieje wiele czynników, które mogłyby spowodować opóźnienie, w tym warunki rynkowe. Mamy nadzieję, dokończyć proces przed latem, ale możemy wsunąć do września.

 

morc: W związku z zamkniętym rynkiem czeskim oraz znacznie ograniczonym rynkiem słowackim, czy myśli Pan, że wyniki Photon Trading w 2011 roku mogą być porównywalne do tych z 2010? Jak wyglądają bieżące zaległości w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku?

Georg Hotar: Rynek zarówno dla modułów i inwerterów stał się znacznie bardziej przejrzysty i marże na ogół zmniejszają się. W odniesieniu do handlu zewnętrznego, zwiększamy naszą siłę sprzedaży, oraz liczymy na szybko rosnącą liczbę rynków poza Czechami, Słowacją, Włochami i Niemcami. Jest zbyt wcześnie na jakiekolwiek wskazówki, rynek jest bardzo spokojny w pierwszym kwartale.

 

morc: Jakiego rodzaju erozji marży w EPC i handlu szukamy w 2011r? Zakładam, że marże we Włoszech i Niemczech są słabsze niż w Czechach i na Słowacji, czy to prawda?

Georg Hotar: Ważne jest, aby oddzielić nasze podejście w EPC i handlu. W obu liniach biznesu Czechy i Słowacja są rzeczywiście bardzo nieatrakcyjne, ponieważ klienci (zarówno instalatorzy i inwestorzy) bardzo napędzają ceny, bez właściwego zrozumienia konsekwencji takiego działania. Polityką firmy w EPC jest osiągnięcie pewnego celu, aby zrekompensować nam nie tylko pracę, ale także gwarancję jaką oferujemy klientowi. W 2010r. założyliśmy, dopłatę w wysokości 15%, której poziom wielokrotnie musieliśmy zmniejszyć, aby być w biznesie. Moglibyśmy prawdopodobnie mieć wykonanych 40-50 MWp zewnętrznych EPC w 2010r., ale bilans ryzyka i zysku nie byłby dobry. W 2011 roku, gdy wejdziemy do Niemiec i Włoch, być może będziemy musieli zaakceptować nieco niższe dopłaty, ale jesteśmy zawsze gotowi zrezygnować z marży jeśli jest zbyt słaba. W handlu wiele zależy od tego, czy mamy czasowo wstrzymać nasz kapitał, a jeśli tak, na jak długo. 1-2% marża brutto przy sprzedaży z rzędu jest w porządku, ale jeśli mamy do sfinansowania zakup lub przechowanie towarów w magazynie, oczywiście musimy wypracować koszt kapitału i sprawiedliwą marżę za podjęcie tego ryzyka. Marże handlowe stale się zmieniają, oraz zależą od wartości, jaką możemy dodać w określonych sytuacjach. Niemniej jednak handel jest wartościowy, ponieważ zapewnia stałą "rękę na pulsie" rynku.

 

morc: Czy możemy spodziewać się opublikowania prognozy na rok 2011 do końca pierwszego kwartału, czy będzie to raczej drugi kwartał?

Georg Hotar: W ramach naszych planów związanych z IPO, nasi doradcy prawni doradzili nam, aby na ten moment nie publikować prognoz. Będziemy stale sprawdzać tę decyzję, ale nie mogę nic obiecać na tym etapie.

 

morc: Mówił Pan o wejściu na rynek w Australii w latach 2012-2013. Czy myślą Państwo, również o USA?

Georg Hotar: Faktycznie, możemy przyspieszyć wejście do Australii. Generalnie rozważamy rynek amerykański, podobnie jak wiele innych rynków. Ponieważ PV zbliża parytet sieci szybciej niż wiele osób oczekiwało, staje się on światowym przemysłem. Naszym wyzwaniem jest obmyślić odpowiednią strategię i dobrze ją zrealizować, aby w pełni wykorzystać tę szansę.

 

morc: Czy spółka planuje emisję akcji z prawem pierwszeństwa (subskrypcja) wraz z IPO na głównym rynku, czy emisję bez takich praw? Mam nadzieję, że spółka powstrzyma się od tego rozwiązania, cena akcji powinna pozstać na obecnym poziomie 5-7pln.

Georg Hotar: Przede wszystkim, mamy nadzieję, że nasza cena akcji wzrośnie powyżej obecnego poziomu. Planowana transakcja będzie łączyć ofertę wymiany dla akcjonariuszy  PE a.s. w celu przekształcenia ich udziałów w PE N.V. z podwyższeniem kapitału spółki PE N.V. Stąd, technicznie akcjonariusze PE a.s. nie będą akcjonariuszami PE N.V., w momencie  podwyższenia kapitału. Jednak i to co jest bardzo, bardzo ważne dla nas, będziemy wprowadzać strukturę - prawdopodobnie za pośrednictwem preferowanego mechanizmu alokacji – tak aby traktować akcjonariuszy PE a.s. w podwyższeniu kapitału PE N.V., jakby już byli jej akcjonariuszami.

 

Marcin Makowski: Witaj Georg, jak się masz? Mam pytanie dotyczące innych kosztów administracyjnych w wysokości 5.873 mln zł. Co one zawierają?

Georg Hotar: Są to głównie koszty ubezpieczenia w trakcie budowy, koszty sądowe związane z nabyciem projektów i finansowaniem oraz innych usług zewnętrznych.

 

at: Skąd się wzięły ujemne wyniki finansowe na poziomie operacyjnym w 4 kwartale 2010r?

Georg Hotar: Dominująca część tej pozycji jest związana z wynikami finansowymi naszych elektrowni w portfolio, z bilansem pochodzącym z kosztów odsetek od kredytów w rachunku bieżącym oraz kredytów dla naszych działalności operacyjnych.

 

at: Jaki jest planowany zysk z produkcji energii z własnego portfela w 2011 roku?

Georg Hotar: W wyniku 26% podatku od dochodów, czeskie elektrownie oczekują osiągnięcia zysku netto pomiędzy 0 a 1 CZK mln euro, słowackie projekty mogą generować około EUR 80-100,000 zysku netto za MWp.

 

at: Czy spółka planuje przejąć istniejące projekty w Czechach, na Słowacji lub w innych krajach?

Georg Hotar: W tym momencie nie. Budowa własnych elektrowni jest naszym zdaniem najlepszym sposobem na tworzenie wartości. Jednak nigdy nie mów nigdy. Jeśli będziemy mieli do czynienia z okazją tworzącą znaczną wartość, przeanalizujemy ją bardzo ostrożnie.

 

at: Co według Pana jest największym zagrożeniem dla spółki w 2011r.?

Georg Hotar: Ponieważ mieliśmy wątpliwy przywilej doświadczyć siebie w 2010 r., wiele nieoczekiwanych rzeczy może się wydarzyć (mam na myśli 26% podatek od dochodów w Czechach). Niemniej jednak, potencjalnie my jesteśmy naszym największym wrogiem, tj. zarządzanie wzrostem naszej spółki i wejście na nowe rynki pozostaje największym ryzykiem w naszej opinii.

 

at: Dlaczego spółka publikuje raporty kwartalne tak późno w nocy? Czy jest jakaś szansa, aby publikować je nieco wcześniej? A na jakim etapie jest wprowadzenie raportów w języku polskim?

Georg Hotar: Przepraszamy za te opóźnienia. Powodem opóźnień jest fakt, że spółka wzrosła tak szybko i nasza całkowita działalność obejmuje wiele korekt wg MSSF, w tym niektóre bardzo specyficzne, takie jak wycena elektrowni. Ponieważ chcemy, aby nasze wstępne wyniki były jak najbliższe do wyników audytowanych, które w 2011 będą nie tylko dla PE a.s. ale także dla PE N.V. Spędziliśmy mnóstwo czasu z naszymi audytorami (zarówno w Czechach jak i w Holandii) w celu uzgodnienia wszystkich istotnych korekt. Dlatego dosłownie pracowaliśmy do ostatniej chwili. W kontekście naszego notowania na rynku głównym, przygotowujemy się również do raportowania w języku polskim.

 

at: Prezydent Obama zachęcał niedawno Kongres do zwiększenia subwencji dla producentów energii odnawialnej zamiast wspierania przemysłu petrochemicznego. Czy Photon rozważa w przyszłości ekspansję do USA?

Georg Hotar: Uważamy, że w ciągu najbliższych trzech lat, nasz rynek może być adresowany na cały świat. Na razie nie ma żadnych konkretnych planów co do rynku amerykańskiego, ale rok 2012 wygląda bardzo rozsądnie.

 

at: Czy jako główny akcjonariusz firmy ma Pan jakąś strategię wyjścia z inwestycji w Photon. Czy rozważa Pan w przyszłości pozbycie się akcji Photona, jeśli tak to w jakiej perspektywie czasowej i cenowej?

Georg Hotar: Pozwalam sobie odpowiedzieć w imieniu obydwu głównych akcjonariuszy. Nie mamy zamiaru sprzedaży w najbliższym czasie. Kochamy to co robimy i uważamy się za szczęściarzy, że jesteśmy w odpowiednim momencie na odpowiednim miejscu Wierzymy, że energia słoneczna będzie zmieniać świat w sposób bardzo podobny, do łączności komórkowej i Internetu. Naszym obowiązkiem dla wszystkich akcjonariuszy jest maksymalizacja wartości ich udziałów, poprzez rozwój we własnym zakresie, połączenie z inną spółką lub rozważenie maksymalnej wartości oferty oferowanej przez konkurenta, lub wszystkie z powyższych.

 

at: Czy spółka będzie realizować w 2011 roku projekty małych instalacji dachowych w Czechach? Czy będą to własne instalacje czy raczej dla klientów zewnętrznych?

Georg Hotar: Na podstawie aktualnych informacji nowe podłączenia sieciowe, nawet dla małych instalacji dachowych nie będą wznawiane. Dlatego też rynek będzie składać się tylko z realizacji istniejących projektów, które nie będą stanowić znacznej ilości. Jednakże, nawet jeśli rynek się otworzy, nie jesteśmy zainteresowani w instalacji poniżej 80-100 KWP. Preferujemy dostarczanie technologii firmom instalacyjnym w Czechach.

 

at: Photon charakteryzuje się bardzo wysokim ROE. Czy jest szansa na utrzymanie takiego poziomu w najbliższych latach?

Georg Hotar: Rosnąca baza kapitału staje się coraz bardziej skomplikowana. Naszym celem jest stworzenie wartości, poprzez osiągnięcie wyższego zysku niż koszt kapitału naszych działalności. Jako wierzący w system zarządzania poprzez wartość, naszym głównym celem jest maksymalizacja rynku wartości dodanej, tj. różnica między wartością rynkową naszej firmy i zainwestowanego kapitału. Dlatego postrzegamy ROE lub ROIC (zwrot z zainwestowanego kapitału), jako ważne cyfry, ale nie stawiamy ich maksymalizacji jako najważniejszy cel .

 

ryszard: Witam, chciałbym się dowiedzieć jakie zapadły decyzje no poziomie Rządu Czeskiego odnośnie podatku dla producentów energii słonecznej w Czechach.

Georg Hotar: Czeski parlament zatwierdził poprawki do ustawy o Energii Odnawialnej nr 180/2005, który wprowadza 26% podatek od DOCHODÓW elektrowni fotowoltaicznych podłączonych w 2009 i 2010, na lata 2011-13. Ministerstwo Finansów anulowało również sześcioletnie wakacje podatkowe dla wszystkich projektów dotyczących energii odnawialnej w trakcie inwestycji, a także wprowadził wzrost opłat za grunty wykorzystywane do instalacji fotowoltaicznych z Funduszu Rolnego o współczynnik 10. Środki te są pośrednio z mocą wsteczną i zmieniają "reguły gry", po tym jak w sumie ok. 6 mld EUR zostało przeznaczonych na inwestycje PV w Republice Czeskiej.

 

Tomasz: Witam, dlaczego spółka tak późno wysłała raport za IV kwartał?

Georg Hotar: Przepraszamy za te opóźnienia. Powodem opóźnień jest fakt, że spółka wzrosła tak szybko i nasza całkowita działalność obejmuje wiele korekt wg MSSF, w tym niektóre bardzo specyficzne, takie jak wycena elektrowni. Ponieważ chcemy, aby nasze wstępne wyniki były jak najbliższe do wyników audytowanych, które w 2011 będą nie tylko dla PE a.s. ale także dla PE N.V. spędziliśmy mnóstwo czasu z naszymi audytorami (zarówno w Czechach jak i w Holandii) w celu uzgodnienia wszystkich istotnych korekt. Dlatego pracowaliśmy dosłownie do ostatniej chwili.

 

~inwestor: Witam, czy Pana zdaniem kurs akcji odzwierciedla prawdziwą, godziwą wycenę przedsiębiorstwa?

Georg Hotar: Nie, ale naszym zadaniem jest przekonać rynek, że jest to przypadek. Po pierwsze, musimy oczywiście lepiej wyjaśnić wycenę naszych elektrowni i naszej strategii. Po drugie, musimy jak najszybciej przedstawić pełny obraz naszej ekspansji do Włoch i Niemiec. Jesteśmy przekonani, będzie to miało wpływ na wycenę.

 

lukasz: Czy planują Państwo \'przenieść się\' na rynek regulowany GPW w tym roku?

Georg Hotar: Tak, nasza dominująca spółka Photon Energy N.V. planuje zadebiutować na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w 2011 roku. Planowana transakcja będzie się składać z oferty wymiany akcji dla akcjonariuszy Photon Energy a.s. na zasadzie 1:1 wymiany akcji w PE a.s. na PE N.V., podwyższenie kapitału, w którym chcemy, uniemożliwić akcjonariuszom PE a.s. do proporcjonalnego udziału, i notowania na rynku głównym.

 

juri_Warszawa: Czy wiadomo czym spowodowana była wczorajsza przecena akcji na dużych obrotach?

Georg Hotar: Mogę jedynie spekulować. Z opinii, które otrzymaliśmy strata netto w 4 kwartale był postrzegana jako negatywne zaskoczenie dla inwestorów. Patrząc na TCI jako najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć, staramy się zwiększyć tę liczbę. W warunkach jakie panowały w 4 kwartale, czyli przygotowanie i wprowadzenie 26% podatku od dochodów naszym największym celem osiągnięcia wartości było ukończenie naszych elektrowni. W okresie przygotowań do IPO, nasi audytorzy z KPMG również wymagali od nas konserwatywnych rezerw, co jeszcze bardziej wpłynęło na wynik finansowy netto / stratę. Zakładam, że musimy lepiej edukować rynek uzasadniając iż porównanie TCI do zysku netto to najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć.

 

Tomasz: Jakie są plany emisji akcji - w jaki sposób mniejszościowi nie stracą na tym?

Georg Hotar: Planowana transakcja będzie łączyć ofertę wymiany dla akcjonariuszy  PE a.s. w celu przekształcenia ich udziałów w PE N.V. z podwyższeniem kapitału spółki PE N.V. Stąd, technicznie akcjonariusze PE a.s. nie będą akcjonariuszami PE N.V., w momencie  podwyższenia kapitału. Jednak i to co jest bardzo, bardzo ważne dla nas, będziemy wprowadzać strukturę - prawdopodobnie za pośrednictwem preferowanego mechanizmu alokacji – tak aby traktować akcjonariuszy PE a.s. w podwyższeniu kapitału PE N.V., jakby już byli jej akcjonariuszami.

 

Tomasz: Jeżeli ma być nowa emisja akcji, to na jaki cel i mniej więcej na jakich zasadach - tj. z pp czy nowa emisja?

Georg Hotar: Jest zbyt wcześnie na podanie szczegółów planowanej transakcji, na chwilę obecną mogę powiedzieć że, że założyciele nie będą sprzedawać żadnych akcji, nowy kapitał pozwoli nam na szybszy rozwój, i że będzie to oferta publiczna.

 

Tomasz: Proszę napisać coś więcej na temat spółki prawa holenderskiego.

Georg Hotar: Kiedy w połowie zeszłego roku analizowaliśmy sposób realizacji podwyższenia kapitału i przejścia na główny rynek, zdaliśmy sobie sprawę, że ze względu na pewne ograniczenia w czeskim prawie spółek jest praktycznie niemożliwe, aby to zrealizować. Wśród nielicznych firm czeskich, które zadebiutowały na giełdzie w ciągu ostatnich 20 lat, wszystkie notowały spółkę holdingową w Holandii lub Luxemburgu, gdzie prawo spółek (a także otoczenie prawne) są bardziej elastyczne i stabilne. Spółka Fortuna była ostatnim przykładem, gdzie czeska firma weszła na giełdę jako podmiot holenderski. System podatkowy i inne korzyści w Holandii to tylko bonus. Spółka PE N.V. posiada obecnie prawie 72% Spółki PE a.s. i po ofercie wymiany powinna być jedynym akcjonariuszem PE a.s., umożliwiając pełną integrację PE a.s. do nowej grupy.

 

mk: Podczas ostatniego czatu w październiku, kiedy był Pan pytany o kroki, jakie spółka podejmie w przypadku, zatwierdzenia podatku z mocą wsteczną, odpowiedział Pan: "Bądź pewny, że będziemy korzystać ze wszystkich dostępnych środków prawnych dla nas w celu ochrony wartości naszych inwestycji w interesie wszystkich naszych akcjonariuszy". Dokładnie jakie kroki Pan podjął?

Georg Hotar: Niestety, nie mogę wymienić. W tej chwili bardzo dokładnie analizujemy wszystkie opcje.

 

mk: Jakie są wyniki tych działań, lub kiedy można się ich spodziewać?

Georg Hotar: Poinformujemy naszych akcjonariuszy, najszybciej jak to możliwe.

 

sumik: Witam. W pierwszej kolejności pragnę pogratulować wspaniałego wyniku za 2010 rok. Jak wiemy w 2011 zmieni się środek ciężkości jeśli chodzi o rejon działalności spółki ( z Czech na Włochy i Niemcy oraz Słowację). W związku z tym czy możliwe jest powtórzenie b. dobrego wyniku z zeszłego roku?

Georg Hotar: Dziękuję bardzo za gratulacje. Rzeczywiście, wejście na nowe rynki jest ogromnym wyzwaniem. Słowacja zapewni nam kontynuację działalności, jesteśmy teraz w pełni skoncentrowani na Włochach i Niemcach. Wiemy, jak finansować, budować i eksploatować wysokiej jakości instalacje PV, jesteśmy przekonani, że nasz zintegrowany model okaże się sukcesem na tych dwóch rynkach i poza nimi.

 

kodi: Czy będą Państwo ogłaszać prognozy finansowe na rok 2011?

Georg Hotar: W ramach naszych planów związanych z IPO, nasi doradcy prawni doradzili nam, aby na ten moment nie publikować prognoz. Będziemy stale sprawdzać tę decyzję, ale nie mogę nic obiecać na tym etapie.

 

Niekumaty.: Kiedy będziemy otrzymywać raporty w naszym rodzimym języku?

Georg Hotar: W kontekście naszego notowania na rynku głównym, przygotowujemy się również do raportowania w języku polskim.

 

padre: Witam. Widać po kursie mocne rozczarowanie inwestorów wartość firmy rośnie ale wielu wolało by widzieć zyski netto kiedy możemy się ich spodziewać.

Georg Hotar: Uważamy, że TCI jest najbardziej odpowiednim miernikiem naszych osiągnięć i dlatego staramy się, zmaksymalizować tę liczbę. Powinniśmy oczywiście wyjaśnić wycenę naszych elektrowni i stworzyć lepszą wartość. Zysk netto jest ważny, ale zawiera tylko cztery z naszych pięciu działalności. Pierwszy kwartał jest zawsze spokojny, więc 2 kwartał jest kolejnym okresem, kiedy można spodziewać się, pozytywny zysk netto.

 

Tomasz: Jak spółka prezentuje się na tle branży? Kto jest potencjalnym konkurentem?

Georg Hotar: Prezentujemy się jako zintegrowane przedsiębiorstwo fotowoltaiczne, mogące  dostarczyć kompleksowe rozwiązania do budowy i eksploatacji wysokiej jakości i wydajności instalacji PV. Podkreślamy, że jesteśmy przejrzystą firmą z dedykowanym długoterminowym zaangażowaniem w przemyśle. Jesteśmy warci zaufania, jako że sami jesteśmy inwestorami elektrowni, to dbamy tak samo o elektrownie naszych klientów, jak i o nasze własne. Istnieje nieskończona lista konkurentów w każdej z naszych działalności, ale nie ma wielu ze zintegrowanym podejściem do biznesu, jak nasz. Warto wymienić dwóch konkurentów:  Juwi i Colexion, obydwie firmy są z Niemiec. Firma Colexion jest również notowana na giełdzie.

 

padre: Firma myśli o przejściu na rynek główny i emisji akcji, ile chce pozyskać z tej emisji?

Georg Hotar: Jest zbyt wcześnie na podanie szczegółów planowanej transakcji, na chwilę obecną mogę powiedzieć że, że założyciele nie będą sprzedawać żadnych akcji, nowy kapitał pozwoli nam na szybszy rozwój, i że będzie to oferta publiczna.

 

Niekumaty.: Jak wyglądałaby pozycja zysk netto przy księgowaniu własnych projektów. Nie według TCI?

Georg Hotar: Zakładam, że ma Pan na myśli zysk netto, czy są wliczone w marży wygenerowanej przez Photon Engineering projektów do własnego portfela. Nie publikujemy tych informacji oddzielnie.

 

ala.kryspin: Jak ocenia Pan konkurencję we Włoszech i Niemczech- krajach, w których ma się sprawdzić Państwa model biznesowy?

Georg Hotar: Konkurencja na obydwu rynkach będzie zażarta. Jednak nie boimy się konkurencji. Nasz model biznesowy pozwoli nam wejść na te rynki i być bardzo konkurencyjnym. Jako inwestorzy będziemy mogli tworzyć własne odniesienia, a nie "czekać na klientów, którzy sami do nas przyjdą". Reszta to będzie ciężka praca.

 

marko: dzień dobry, chciałem zapytać, co dla spółki oznacza zeszłoroczna zmiana czeskiego prawa i cofnięcie przywilejów podatkowych dla firm takich jak PhotonE? W wymiarze finansowym i zmiany strategii?

Georg Hotar: Podczas gdy koniec taryfy FIT oznacza koniec dużych nowych instalacji, w Republice Czeskiej, to 26% podatek od przychodów oznacza, że wycena naszego portfela na koniec roku 2010 była niższa o 229 mln CZK. Te działające wstecz przepisy podkreślają, że ryzyko regulacyjne nie jest tylko teoretycznym zagrożeniem, ale może być bardzo realne, nawet w Unii Europejskiej. Lekcja dla nas jest jasna, musimy być zdywersyfikowani na wielu rynkach, z których wiele krajów powinno mieć stabilne ramy prawne i regulacyjne.

 

Niekumaty.: Spółka wyeliminowała też przychody i marże z własnych projektów ze skonsolidowanego rachunku zysków i strat, podczas gdy podatek dochodowy Photon wynikający z własnych projektów wpływa na zyski netto. Jak to kwota? Bo to ważne. W naszych standardach to nie zrozumiane dla inwestorów i miało wyraźne przełożenie na zachowanie kursu w dniu wczorajszym

Georg Hotar: Wpływ podatku dochodowego wynosi około 32 mln CZK.

 

Niekumaty.: Różne publikacje prasowe na różnych portalach podawały wczoraj rozbieżne informacje o raporcie. Jedni że są to bardzo dobre wyniki, inni że bardzo słabe. Czy wczorajszy spadek wartości akcji miał z tym związek i czy spółka nie widzi podstaw prawnych do interwencji.

Georg Hotar: Lekcją dla nas jest, że musimy więcej czasu poświęcić na edukację rynku o tym, jak tworzymy wartość i dlaczego TCI jest ważniejsze niż zysk netto. Nie widzimy żadnych podstaw prawnych, aby interweniować w sprawie raportów z naszych wyników lub jakichkolwiek innych aspektów naszej działalności. Mimo, że czeska prasa regularnie nas do tego kusi.

 

Niekumaty.: Czy jest możliwym podanie raportu w zmienionej wersji uwzględniającej jednak nasze przyjęte zasady księgowania?

Georg Hotar: Od założenia firmy do tej pory kwartalne skonsolidowane sprawozdania finansowe były przygotowywane zgodnie z MSSF (IFRS). Od samego początku naszym zamiarem było raportowanie jak firma z rynku głównego, tak aby po osiągnięciu tego etapu móc zapewnić naszym inwestorom historię sprawozdawczości. Biorąc pod uwagę, że MSSF jest najczęściej stosowanym standardem rachunkowości w Europie i na świecie, nie widzimy potrzeby raportowania według innych standardów rachunkowości. Będziemy jednak składać sprawozdania w języku polskim w kontekście naszych notowań na rynku głównym. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do lepszego zrozumienia naszych zasad rachunkowości oraz koncepcji tworzenia wartości wśród polskich inwestorów.

 

gosu: Jak będzie wyglądało przeniesienie na rynek główny? Czy spółka wyemituje nowe akcje?

Georg Hotar: Nasza dominująca spółka Photon Energy N.V. planuje zadebiutować na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w 2011 roku. Planowana transakcja będzie się składać z oferty wymiany akcji dla akcjonariuszy Photon Energy a.s. na zasadzie 1:1 wymiany akcji w PE a.s. na PE N.V., podwyższenie kapitału, w którym chcemy, uniemożliwić akcjonariuszom PE a.s. do proporcjonalnego udziału, i notowania na rynku głównym.

 

michalmmm: Co według Pana spowodowało tak dramatyczną reakcję giełdy w dniu wczorajszym?

Georg Hotar: Mogę jedynie spekulować. Z opinii, które otrzymaliśmy strata netto w 4 kwartale był postrzegana jako negatywne zaskoczenie dla inwestorów. Patrząc na TCI jako najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć, staramy się zwiększyć tę liczbę. W warunkach jakie panowały w 4 kwartale, czyli przygotowanie i wprowadzenie 26% podatku od dochodów naszym największym celem osiągnięcia wartości było ukończenie naszych elektrowni. W okresie przygotowań do IPO, nasi audytorzy z KPMG również wymagali od nas konserwatywnych rezerw, co jeszcze bardziej wpłynęło na wynik finansowy netto / stratę. Zakładam, że musimy lepiej edukować rynek uzasadniając iż porównanie TCI do zysku netto to najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć.

 

Tomasz: Jak wygląda pomysł \'podbicia\' Australii?

Georg Hotar: Jest zbyt wcześnie na szczegółową strategię. Jednakże australijski rynek systemów dachowych rośnie bardzo dynamicznie dzięki hojnym system wsparciom w wielu obszarach. Podczas gdy mechanizmy wsparcia mogą ulec zmianie, brak energii w niektórych częściach Australii i potencjał materialny dla systemów wyspy (czyli nie podłączony do sieci) czynią Australię bardzo atrakcyjną. Ponadto z uwagi na wysoki poziom promieniowania wierzymy, że Australia jest na skraju grid parity sieci nawet do skali projektów użyteczności, w których energia słoneczna konkuruje z tradycyjnymi źródłami energii. Podobnie jak w pierwszych projektach PV na kalifornijskich pustyniach, które generują dochód w oparciu o komercyjne PPA (umów na zakup energii), uważamy, że Australia oferuje odpowiednie połączenie: wysokiego promieniowania słonecznego, stabilnych ram prawnych i regulacyjnych, rozwinięty rynek kapitałowy oraz niespełniony i rosnący popyt na energię elektryczną (klimatyzacja). Powodem dla którego stawiamy Australię jako cel ponad inne rynki jest to, że nasz dyrektor generalny Michal Gärtner wychował się w Australii i nadal ma tam dobre kontakty.

 

Konrad: Jak wytłumaczy Pan niższą marżę sprzedaży w 4 kwartale?

Georg Hotar: W 4 kwartale głównie sprzedaliśmy moduły PV, które zazwyczaj generują tylko 2-3% marży brutto, która w kolejnych transakcjach (tj. bez potrzeby inwestowania własnego kapitału, lub jeśli już to tylko na krótki okres czasu) jest w porządku.

 

gosu: Czy spółka wyemituje nowe akcje z prawem poboru?

Georg Hotar: Planowana transakcja będzie łączyć ofertę wymiany dla akcjonariuszy  PE a.s. w celu przekształcenia ich udziałów w PE N.V. z podwyższeniem kapitału spółki PE N.V. Stąd, technicznie akcjonariusze PE a.s. nie będą akcjonariuszami PE N.V., w momencie  podwyższenia kapitału. Jednak i to co jest bardzo, bardzo ważne dla nas, będziemy wprowadzać strukturę - prawdopodobnie za pośrednictwem preferowanego mechanizmu alokacji – tak aby traktować akcjonariuszy PE a.s. w podwyższeniu kapitału PE N.V., jakby już byli jej akcjonariuszami.

 

vicki: Witam, nowa oferta prywatna, dla nowych inwestorów?

Georg Hotar: Planowana transakcja będzie łączyć ofertę wymiany dla akcjonariuszy  PE a.s. w celu przekształcenia ich udziałów w PE N.V. z podwyższeniem kapitału spółki PE N.V. Stąd, technicznie akcjonariusze PE a.s. nie będą akcjonariuszami PE N.V., w momencie  podwyższenia kapitału. Jednak i to co jest bardzo, bardzo ważne dla nas, będziemy wprowadzać strukturę - prawdopodobnie za pośrednictwem preferowanego mechanizmu alokacji – tak aby traktować akcjonariuszy PE a.s. w podwyższeniu kapitału PE N.V., jakby już byli jej akcjonariuszami.

 

krzysiek: Witam. Proszę podać strategię rozwoju firmy na 2011 rok. Chodzi mi głównie o Włochy i Niemcy

Georg Hotar: Na obu rynkach zamierzamy powtórzyć nasz zintegrowany model biznesu, w tym inwestycje w elektrownie z portfolio. Choć w Niemczech jest mniejsze zagrożenie i niższa marża, to Włochy są bardzo atrakcyjne pod względem ekonomii projektu. Zatrudniając doświadczony lokalny zespół jesteśmy spokojni, mogąc złagodzić większość lokalnych zagrożeń. Główna różnica między obydwoma rynkami może być taka, że w Niemczech prawdopodobnie będziemy odsprzedawać zakończone projekty do końcowych inwestorów niemieckich inwestorów, niemieccy inwestorzy są generalnie mniej wymagający w stosunku do wyników, o ile ryzyko jest ograniczone. Powinno to pozwolić na atrakcyjne marże i wyceny, co spowodowałoby że utrzymanie takich projektów byłoby dla nas nieatrakcyjne.

 

Konrad: Czy sprzedaż spółek SPV do Raiffeisen Leasing pojawia się w pozycji sprzedaży w wynikach finansowych spółki?

Georg Hotar: Projekty SPV są sprzedane firmie Raiffeisen Leasing Nieruchomości w wartości nominalnej kapitału podstawowego (we wszystkich przypadkach CZK 200.000). Wpływy te nie są księgowane w skonsolidowanych przychodach. W rzeczywistości nie są w ogóle księgowane w sprawozdaniu finansowym zgodnie z MSSF (IFRS), konsolidujemy SPV, jesteśmy właścicielami posiadającymi kontrolę projektów. Prawo własności jest silną formą przejmowania gwarancji tych projektów.

 

access06: Dzień dobry Panie Hotar - jaki jest Pana komentarz w sprawie wczorajszego zachowania akcji Photon na GPW w stosunku do  raportu za 4 kwartał?

Georg Hotar: Mogę jedynie spekulować. Z opinii, które otrzymaliśmy strata netto w 4 kwartale był postrzegana jako negatywne zaskoczenie dla inwestorów. Patrząc na TCI jako najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć, staramy się zwiększyć tę liczbę. W warunkach jakie panowały w 4 kwartale, czyli przygotowanie i wprowadzenie 26% podatku od dochodów naszym największym celem osiągnięcia wartości było ukończenie naszych elektrowni. W okresie przygotowań do IPO, nasi audytorzy z KPMG również wymagali od nas konserwatywnych rezerw, co jeszcze bardziej wpłynęło na wynik finansowy netto / stratę. Zakładam, że musimy lepiej edukować rynek uzasadniając iż porównanie TCI do zysku netto to najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć.

 

krzysiek: Co z debiutem na GPW i jak to będzie z emisją akcji dla drobnych czy znów będą na straconej pozycji

Georg Hotar: Planowana transakcja będzie łączyć ofertę wymiany dla akcjonariuszy  PE a.s. w celu przekształcenia ich udziałów w PE N.V. z podwyższeniem kapitału spółki PE N.V. Stąd, technicznie akcjonariusze PE a.s. nie będą akcjonariuszami PE N.V., w momencie  podwyższenia kapitału. Jednak i to co jest bardzo, bardzo ważne dla nas, będziemy wprowadzać strukturę - prawdopodobnie za pośrednictwem preferowanego mechanizmu alokacji – tak aby traktować akcjonariuszy PE a.s. w podwyższeniu kapitału PE N.V., jakby już byli jej akcjonariuszami. W odniesieniu do inwestorów prywatnych, którzy nie będą akcjonariuszami w PE a.s. w czasie podwyższenia kapitału, ale będą zainteresowani udziałem w podwyższeniu kapitału, dopilnujemy, aby przydział detaliczny był sprawiedliwy. Prosimy nie zapominać, że naszą misją jest "Energia Słoneczna dla Ludzi". Dotyczy to również naszej bazy akcjonariuszy.

 

gosu: Jaki wpływ na bieżącą działalność będzie miało IPO na GPW?

Georg Hotar: Planowana transakcja będzie łączyć ofertę wymiany dla akcjonariuszy  PE a.s. w celu przekształcenia ich udziałów w PE N.V. z podwyższeniem kapitału spółki PE N.V. Stąd, technicznie akcjonariusze PE a.s. nie będą akcjonariuszami PE N.V., w momencie  podwyższenia kapitału. Jednak i to co jest bardzo, bardzo ważne dla nas, będziemy wprowadzać strukturę - prawdopodobnie za pośrednictwem preferowanego mechanizmu alokacji – tak aby traktować akcjonariuszy PE a.s. w podwyższeniu kapitału PE N.V., jakby już byli jej akcjonariuszami.

 

Verschuren: Czy mógłby Pan przedstawić więcej informacji na temat emisji nowych akcji w 2011 roku?

Georg Hotar: Planowana transakcja będzie łączyć ofertę wymiany dla akcjonariuszy  PE a.s. w celu przekształcenia ich udziałów w PE N.V. z podwyższeniem kapitału spółki PE N.V. Stąd, technicznie akcjonariusze PE a.s. nie będą akcjonariuszami PE N.V., w momencie  podwyższenia kapitału. Jednak i to co jest bardzo, bardzo ważne dla nas, będziemy wprowadzać strukturę - prawdopodobnie za pośrednictwem preferowanego mechanizmu alokacji – tak aby traktować akcjonariuszy PE a.s. w podwyższeniu kapitału PE N.V., jakby już byli jej akcjonariuszami..

 

Artek: Planujecie w najbliższym czasie nową emisje akcji?

Georg Hotar: Rozpoczęliśmy proces związany z założeniem spółki Photon Energy N.V. Naszą intencją jest aby zakończyć transakcję w 3 kwartale 2011r. Istnieje wiele czynników, które mogłyby spowodować opóźnienie, w tym warunki rynkowe. Mamy nadzieję, dokończyć proces przed latem, ale możemy wsunąć do września.

 

smyk1: Witam, czy mógłby Pan powiedzieć więcej o planowanej emisji.

Georg Hotar: Planowana transakcja będzie łączyć ofertę wymiany dla akcjonariuszy  PE a.s. w celu przekształcenia ich udziałów w PE N.V. z podwyższeniem kapitału spółki PE N.V. Stąd, technicznie akcjonariusze PE a.s. nie będą akcjonariuszami PE N.V., w momencie  podwyższenia kapitału. Jednak i to co jest bardzo, bardzo ważne dla nas, będziemy wprowadzać strukturę - prawdopodobnie za pośrednictwem preferowanego mechanizmu alokacji – tak aby traktować akcjonariuszy PE a.s. w podwyższeniu kapitału PE N.V., jakby już byli jej akcjonariuszami.

 

Niekumaty.: Czy spółka rozważa przygotowanie jakiegoś komunikatu mającego na celu wyjaśnienie sytuacji z różnym często błędnym odczytaniem wyników finansowych za poprzedni rok?

Georg Hotar: Na pewno przejrzymy sposób prezentacji naszej informacji finansowej i operacyjnej w celu umożliwienia inwestorom lepszego zrozumienia tych zagadnień.

 

Tomasz: jaka planowana jest dynamika rozwoju w 2011 roku?

Georg Hotar: Jesteśmy firmą nastawioną na międzynarodową/globalną ekspansję. W ramach naszych planów związanych z IPO, nasi doradcy prawni doradzili nam, aby na ten moment nie publikować prognoz. Będziemy stale sprawdzać tę decyzję, ale nie mogę nic obiecać na tym etapie.

 

michal_S: Witam, jak ocenia Pan wczorajszą reakcję na raport za Q4?

Georg Hotar: Mogę jedynie spekulować. Z opinii, które otrzymaliśmy strata netto w 4 kwartale był postrzegana jako negatywne zaskoczenie dla inwestorów. Patrząc na TCI jako najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć, staramy się zwiększyć tę liczbę. W warunkach jakie panowały w 4 kwartale, czyli przygotowanie i wprowadzenie 26% podatku od dochodów naszym największym celem osiągnięcia wartości było ukończenie naszych elektrowni. W okresie przygotowań do IPO, nasi audytorzy z KPMG również wymagali od nas konserwatywnych rezerw, co jeszcze bardziej wpłynęło na wynik finansowy netto / stratę. Zakładam, że musimy lepiej edukować rynek uzasadniając iż porównanie TCI do zysku netto to najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć.

 

Konrad: Dlaczego chce Pan korzystać z "preferencyjnego mechanizmu alokacji”  podwyższenia kapitału, zamiast łatwiejszej emisji z prawem poboru?

Georg Hotar: Ponieważ technicznie akcjonariusze PE a.s. nie będą najprawdopodobniej jeszcze akcjonariuszami PE N.V. w momencie podwyższenia kapitału, prawdopodobnie obydwie transakcje będą się odbywać jednocześnie. Wciąż pracujemy nad szczegółami tej transakcji. To co możemy zrobić dla naszych akcjonariuszy, to że będziemy traktować akcjonariuszy PE a.s. w podwyższeniu kapitału PE N.V., jakby już byli jej akcjonariuszami.

 

ww: Czy wczorajszy 16% spadek kursu akcji odzwierciedla sytuacje spółki czy było to złym zrozumieniem strategii spółki? Dziękuję.

Georg Hotar: Mogę jedynie spekulować. Z opinii, które otrzymaliśmy strata netto w 4 kwartale był postrzegana jako negatywne zaskoczenie dla inwestorów. Patrząc na TCI jako najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć, staramy się zwiększyć tę liczbę. W warunkach jakie panowały w 4 kwartale, czyli przygotowanie i wprowadzenie 26% podatku od dochodów naszym największym celem osiągnięcia wartości było ukończenie naszych elektrowni. W okresie przygotowań do IPO, nasi audytorzy z KPMG również wymagali od nas konserwatywnych rezerw, co jeszcze bardziej wpłynęło na wynik finansowy netto / stratę. Zakładam, że musimy lepiej edukować rynek uzasadniając iż porównanie TCI do zysku netto to najbardziej odpowiedni miernik naszych osiągnięć.

 

Konrad: Jakie są roczne możliwości wytwarzania energii w MWh w Photon Energy?

Georg Hotar: Proporcjonalnie własności portfela Photon Energy a.s. składają się z około 18,1 MWp. W całym portfelu średnia oczekiwana roczna produkcja wynosi 1000 kWh na KWP zainstalowanej mocy. Stąd całkowita przewidywana produkcja to 18.100 MWh rocznie. Oczekujemy, że w dobrym roku (tj. bez erupcji wulkanu w Islandii lub gdzieś w pobliżu) możemy się zbliżyć do 20.000 MWh.

 

emkoski: Kibicuję rodzajowi działalności spółki, ale wydaje mi się, że ciągle jest mała. Jaki poziom przychodów skonsolidowanych satysfakcjonowałby zarząd za 2 lata i za 5 lat?

Georg Hotar: Jesteśmy firmą, ukierunkowaną na wzrost w takim tempie lub nawet szybszym niż sektor energii słonecznej, planujemy ekspansję na nowych rynkach w Europie i poza nią. Naszym celem musi być na pewno wzrost o rząd wielkości, a nie o jedno-lub dwucyfrowy punkt procentowy. Czy możemy to osiągnąć, zależy od długiej listy czynników oraz jest w ramach naszej kontroli i poza nią.

 

Konrad: Czy Photon leasinguje wszystkie swoje spółki SPV w RLRE?

Georg Hotar: Sfinansowaliśmy całe nasze portfolio dużych elektrowni PV z RLRE (Raiffeisen Leasing Real Estate). W rzeczywistości, RLRE nie zapewnia finansowania leasingu, lecz w zmienionej formie finansowanie projektu, jeżeli przejmie na własność kapitał SPV i zapewni SPV uprzywilejowaną pożyczkę. Jako długo terminowy inwestor, mamy opcję kupna nominalnego kapitału podlegającego spłacie kredytu po 3 latach.

 

Konrad: Co to jest margines bieżących projektów w portfolio (wycena DCF - koszt budowy)?

Georg Hotar: To bardzo mocno zależy od danego rynku. Na Słowacji TCI za MWp wynosi około 500-700,000 podczas gdy we Włoszech liczba ta może wynieść 1,5-2,0 mln EUR na MWp wynikająca z miejscowego napromieniowania.

 

marek: Ile kapitału chcecie pozyskać w ramach nowej emisji?

Georg Hotar: Parametr planowanej transakcji nie został jeszcze ustalony. Będziemy informować naszych akcjonariuszy, jak tylko będziemy mogli opublikować takie informacje.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie